Evo kako:
1. Nemojte pretrpavati mašinu vešom
Ako vam se čini da je bela odeća nakon pranja gora nego pre pranja, a majice izgledaju sivo i prljavo, razlog za to krije se u pretrpavanju bubnja mašine za veš. Što više odeće ima u bubnju, to se više prljavštine oslobađa u procesu pranja.
Kada sva ta prljavština uđe u bubanj, ponovno će se nataložiti na odeći. Osim toga, ključno je i da se bela odeća pere posebno, nikako pomešana sa drugim bojama.
Belo uvek perite odvojeno
2. Koristite odgovarajuću količinu deterdženta
Vrsta deterdženta koji koristimo nije toliko važna kao njegova količina. Kada se prljavština ispusti u vodu, jedan od ključnih zadataka deterdženta je da spreči da se ponovno taloži na tkanini. Ako ne koristite dovoljno deterdženta, ne možete da stvorite taj učinak koji zadržava prljavštinu do ciklusa odvodnje vode.
Takođe pripazite i na to da ne koristite previše deterdženta jer odeća u tom slučaju može biti gotovo pa lepljiva na dodir. Držite se uputstva koja dolaze sa mašinom i imajte na umu količinu odeće koju perete. Mnoge moderne mašine će same izračunati kilograme odeće u bubnju.
3. Obratite pažnju na žute mrlje od znoja
Ako vam se nebrojeno puta, kao i nama, dogodilo da na svojim predivnim belim bluzama, košuljama i majicama primećujete žute mrlje od znoja ispod pazuha, krivac za to je aluminijum u dezodoransima. Da, sredstvo koje sprečava znojenje reaguje na znoj, stvarajući žutu mrlju. Jednom kada se te mrlje ukorene, nemoguće ih je odstraniti, čak i hemijskim čišćenjem.
Ali one se mogu sprečiti na novim odevnim predmetima ako ih odmah nakon nošenja stavimo na pranje. Ako predmet nekoliko dana stoji u korpi, hemijska reakcija će biti intenzivnija, a tada će mrlju biti nemoguće ukloniti.
Borba sa flekama
4. Prevrnite odevne predmete na unutrašnju stranu
Abrazija usled okretanja bubnja i centrifuge lomi površinu tkanine i uzrokuje kidanje vlakana. Kako bi tkanina što duže ostala u dobrom stanju, okrenite je naopačke pre nego što je stavite na pranje. Tako će spoljni deo biti zaštićeniji.
5. Ako je potrebno, koristite izbeljivač, ali bez hlora
Kada ništa ne pomaže sa mrljama (koje nisu od znoja), izbeljivač je gotovo pa jedino rešenje osim hemijskog čišćenja.
Izbeljivač savršeno deluje na pamučnim majicama, ali ga treba izbegavati na komadima izrađenim od sintetičkih vlakana. Ipak, previše određenih izbeljivača ponekad može da prouzrokuje žute mrlje, pa da biste bili sigurni da se to neće desiti, koristite izbeljivač koji ne sadrži hlor.
Bela posteljina
Dodatni savet: Pripazite i na temperaturu kojoj izlažete svoju belu odeću. Ako je sušite u mašini za sušenje veša, neka to ne bude na najvišoj temperaturi jer ona uništava vlakna.
Izvor: www.zadovoljna.hr