Već kada dete počne da puzi i oslanja se na svoje nogice mame razmišljaju o cipelicama. Koliko je važan kvalitet a koliko moda i koji elementi su važni za dobrobit malenih stopala?
Za razvoj dečije nožice je najbolje da ona u početku bude što slobodnija. Pustite dete da hoda boso ili u čarapicama protiv klizanja jer se na taj način ojačavaju mišići i hvatanje za pod je čvršće čak i prilikom prvih pokušaja da pusti po koji korak. Osim toga, dečija stopala rastu veoma brzo i bolje je ne stezati ih uskim cipelicama. Prve prave cipele se preporučuju tek kada dete može samostalno da hoda i izvan kuće. Do tada ih treba ostaviti slobodne.
Odgovarajuća čarapa
Najbolje je da koristite pamučne čarape, nikada previše uske, a obujte dete nakon što ste se uverili da su mu noge suve između prstiju. Isecite noktiće pravo a ne zaobljeno jer bi sa strane mogli da urastu u meso, naročito ako je cipelica uska. Po kući dete može da hoda boso po tepihu i parketu ali sa čarapama sa gumenim “šapicama” ispod protiv klizanja ako je zima.
Idealna cipelica mora biti udobna, vrlo lagana, sa fleksibilnim neklizajućim đonom.
Do pre nekoliko godina prve cipelice su bile korektivnog tipa. Tvrd ortopedski đon i vezivanje iznad gležnja nimalo ne pomažu razvoju stopala kako se to pretpostavljalo. One u stvari onemogućavaju da dete slobodno pokreće stopalo, a samim tim i snaženje mišića, a hod čine još nestabilnijim. Korektivnu cipelu može prepisati samo lekar specijalista i to u slučajevima gde postoji defekt koji teba ispraviti.
Praktični saveti za pravi izbor cipela
Kada kupujete cipele, one treba da su oko 1cm duže od najvećeg prsta i dovoljno široke da prsti mogu da stoje normalno rašireni.
- Đon treba da je fleksibilan nikako tvrd, sa gumom protiv klizanja sa donje strane.
- Sa strane đona ne treba da vire kožni ili plastični ušivci kako se dete ne bi spotaklo.
- Zadnji deo, koji drži petu, treba da bude čvrst. Bolje je koristiti zatvorene cipele na šnir ili na lepljenje, koje drže petu u pravom položaju i sprečavaju da noga klizi napred, povređujući tako prstiće (ako peta izlazi iz cipelice kada je dete na prstima cipela ne odgovara).
- Cipele treba da budu napravljene od prirodnih materijala kao što su koža, pamuk ili štof, koji dozvoljavaju nozi da diše. Plastične cipele ne omogućavaju prolaz vazduha pa mogu dovesti do gljivičnih infekcija.
- Nemojte kupovati preskupe i luksuzne cipelice jer detetova noga raste veoma brzo i uskoro ćete morati da ih zamenite, mnogo pre nego što su stvarno iznošene.
- Nemojte koristiti polovne ili nasleđene cipele jer mogu biti prilagođene nozi drugog deteta pa ne mogu odgovarati nozi vašeg mališana.
- Možete sami izmeriti dužinu stopala pre nego što krenete u prodavnicu da biste bili sigurni oko dužine.
- Dok je dete veoma malo izbegavajte da ga pitate da li su mu udobne, ne trebate mu verovati jer bi moglo da vam odgovori potvrdno čak iako oseća bol samo zato što su cipele šarene pa mu se sviđaju. U svakom slučaju još uvek nije u mogućnosti da da ovako kompleksnu procenu. Najbolje je da se oslonite na prethodne stavke i na vaš osećaj i iskustvo.
Materijali
Bolji su oni prirodni, meka koža iznutra, a prirodni materijali za leto kako bi olakšali znojenje noge. Đon mora biti kožan sa delovima koji sprečavaju klizanje, i uvek treba izbegavati gumene đonove, suviše krute i teške za prve korake.
Veličina
Dečija stopala brzo rastu tako da često bacite skoro nove cipele. To naravno ne treba sledeći put da vas navede da kupite mnogo veće od potrebnih: stopalo treba da uđe glatko ali ne i da „pleše“ unutra. Radije izaberite neki od ne tako skupih modela i onda ih češće menjajte.