Prve lekcije o novcu i štednji

3min
Veliki broj znanja i navika deca stiču oponašanjem odraslih. Kao što vas imitira dok razgovarate preko telefona ili spremate kolače, dete prati i nesvesno upija vaš stav prema novcu i vašu...

Veliki broj znanja i navika deca stiču oponašanjem odraslih. Kao što vas imitira dok razgovarate preko telefona ili spremate kolače, dete prati i nesvesno upija vaš stav prema novcu i vašu finansijsku odgovornost.  Evo nekih saveta i ideja koje će vam olakšati podučavanje ove važne oblasti.



Određena znanja dete lako usvaja jer informaciju ili upozorenje koje mu vi dajete prati iskustvo koje potvrđuje njihovu ispravnost (upozorenje „pec“ koje dete čuje kada se približi ringli ili vreloj vodi potvrđuje neprijatno iskustvo ako uprkos zabrani ipak dotakne vreo predmet). Za razumevanje apstraktnijih pojmova kao što su novac, štednja ili planiranje potrošnje veoma je značajno da poruku koju prenosite detetu prati i vaše ponašanje koje je u skladu sa takvom porukom.




Usvajanje prvih znanja o novcu

Ne postoji idealno  vreme kada detetu treba da objasnite kako svet finansija funkcioniše, ali isto tako nikada nije suviše rano za početak usvajanja znanja o novcu, posebno imajući u vidu da ono svakodnevno može da vidi vaš stav prema tom pitanju.


U zavisnosti od uzrasta deteta, možete da postavite različite ciljeve za sticanje znanja, da prenesete detetu znanja na različite načine, i uz sve to naravno i vaše lične vrednosti i shvatanje uloge novca koju želite da i vaše dete neguje.


Dete predškolskog uzrasta, na primer, može da razume da novac:

  • ima vrednost (da ne gubi novac koji je dobilo)
  • služi za plaćanje stvari koje su nam potrebne (da razume da bombone ili keks na polici u prodavnici postaju njegove tek kada ih mama ili tata plate na kasi)
  • postoji u različitim apoenima koji imaju različitu vrednost


Učinite učenje zanimljivim i zabavnim


Objasnite detetu na primer, vrednosti različitih apoena novca kroz igru i zabavu. Evo kako:


  • Organizujte npr. „Potragu za blagom“ kroz čitavu kuću tako da cilj igre bude pronalaženje sitnine ili zaboravljenog kusura u džepovima jakni, kaputa, pantalona, na noćnim ormarićima ili u činijama u dnevnoj sobi. Kada sakupite sav novac, stavite ga na kuhinjski sto i prebrojite ga.
  • Pokažite detetu kako različite kombinacije kovanica i papirnog novca mogu da vrede jednako ili kako na izgled veća gomila novčića u stvari vredi jednako ili manje nego neka novčanica.
  • Kada ste sigurni da dete razume vrednost različitih novčanica i kovanica, postavite mu zadatak da na što više načina sakupi 100 dinara. Ako su vaša deca sličnog uzrasta i taman su usvojila ovo znanje možete čak da napravite takmičenje u pravljenju što više ovakvih kombinacija.


Pratite da li vaše dete razume nove koncepte koje mu objašnjavate. Postavite mu pitanje, posmatrajte kako se ponaša, ili ispitajte kroz igru koliko ste u stvari napredovali.


Šta je kusur?

Računske operacije sa novcem nisu toliko jednostavne. Često deca koja bez problema broje do sto ne mogu lako da izračunaju kusur kada je cena izražena u dinarima i parama.


Proverite da li vaše dete razume ideju kusura kroz igru uloga kupca i prodavca – stavite na sto nekoliko stvari koje želite da „kupite“ i na njih nalepite „cene“, koje prodavac treba da sabere, kaže vam koliko koštaju i vrati vam kusur. Menjajte uloge sa detetom, tako da ono bude u poziciji da računa koliko kupovina košta ili da proveri da li je dobilo dobar kusur.



Prva znanja o štednji

Deca školskog uzrasta su spremna za učenje ozbilnijih pojmova vezanih za novac, pa njima možete da objasnite koncepte:


  • džeparca (možete da se dogovorite sa detetom o iznos koji može da ima na raspolaganju i načinu na koji može dagakoristi)
  • odgovornog trošenja novca (ovo je idelano vreme da objasnite detetu kako odrasli raspolažu novcem koji im je na raspolaganju)
  • štednje (čim dete počne da raspolaže svojim džeparcem možete da mu objasnite koncept štednje i praktično mu pokažete šta to znači)


Deca će najlakše usvojiti znanja koja mogu da oprobaju u praksi.


Pomozite zato detetu da uštedi, recimo za kupovinu neke igračke koju želi. Pratite sledeće :


  • U početku postavite lako dostižne ciljeve za štednju, nikako one za koje je potreban suviše dug period jer to može da deluje obeshrabrujuće.
  • Dogovorite se sa detetom koliki iznos od džeparca može da odvoji kao štednju i pomozite mu u stvaranju te navike. Kao dodatnu motivaciju, možete i vi svake nedelje ili svakog meseca da dodate određeni iznos za štednju.
  • Dobra je ideja da kupite ili napravite kasicu, koja može da bude i providna kako bi dete moglo da prati kako njegova ušteđevina raste. Ukoliko štedite za neku igračku, možete da zalepite njenu fotografiju na kasicu kao podsetnik i motivaciju za štednju.
  • Kada  dete uštedi dovoljno da kupi željenu igračku, odite zajedno sa njim u kupovinu i podelite sa njim radost što je od svog novca uspelo da kupi ono što želi i pohvalite ga za ovaj uspeh.


Kada dete napuni štednu kasicu možete zajedno da odnesete novac u banku i tamo ga stavite na štednju. I to može biti zanimljivo evo kako:


  • Deci je obično najzanimljivija štedna knjižica jer blagajnik svaki put kada položite novac na štednju stavlja pečat u knjižicu. Osim toga, lakše je i vama jer za štedne knjižice obično ne postoji minimalni ulog ili je veoma nizak.
  • Detetu školskog uzrasta možete da objasnite ulogu banke, kao mesta na kome je ušteđevina sigurna i koje pomaže u štednji tako što štedišama isplaćuje kamatu.
  • Nakon prve uspešne štednje, nastojte da stvorite naviku kod deteta, inače će ovo biti samo jednokratna avantura. Objasnite detetu kako odrasli nekad štede za veće kupovine, kao što je automobil ili stan, ali i da bi porodica stvorila rezervu za neki neplanirani trošak u budućnosti.


Odrastanjem, vaše dete će menjati kako potrebu i zahteve za iznosom džeparca tako i prioritete u trošenju, ali jednom usvojena znanja i navike u upravljanju novcem će biti dobra osnova za zdrav stav prema finansijama i vođenju ličnog budžeta i u budućnosti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *