Pored brojnih briga, roditelji se suočavaju i sa problemom brendirane odeće. Treba li detetu kupovati brendiranu odeću ili ne?
Ako smatramo da je brendirana odeća sinonim za kvalitet, onda kupovina iste može biti opravdana. Vođeni onom starom "Nisam toliko bogat da kupujem jeftino" ili "Siromah dva puta plaća", mnogi roditelji smatraju da je to prava odluka.
Međutim, psiholozi se baš i ne slažu.
Pre svega, najčešći razlozi zbog kojih roditelji kupuju brendiranu odeću deci, su sasvim drugi. O kvalitetu se razmišlja sasvim na kraju.
Evo nekih od razloga koji se često ponavljaju:
#1 Da dete ne odskače od vršnjaka
Ukoliko se dete oblači slično ostaloj deci iz okoline, uklopiće se bolje i izbeći će etiketiranje i mobing od druge dece – to je osnova razmišljanja koja je podstaknuta realnim primerima. Međutim, razmislite koliko dece u vrtiću vašeg deteta ima roditelje koji mogu da im priušte isključivo brendiranu odeću i obuću?
#2 Materijalni status – imaj što ja nikada nisam
Postoje i roditelji koji kupovinom skupe odeće svojoj deci žele da istaknu svoj materijalni status. Takođe, roditelji veruju da ono što oni nisu mogli da imaju kada su bili deca, treba da omoguće svojoj deci i veruju da će mališanima to značiti isto koliko bi i njima. Međutim, deca danas žive u sasvim drugom vremenu i imaju lične želje koje možda uopšte neće biti slične vašima.
#3 Dete traži
Ova rečenica je sastavni deo opravdanja mnogih roditelja. Svaku detetovu želju roditelj doživljava kao zahtev koji se mora ispuniti. Sa druge strane, dečije želje poput – provoditi više vremena sa mamom i tatom, igrati se zajedno sa njima i slično – se ne shvataju na isti način. U ovom kontekstu ide i opravdanje da sva druga deca imaju neki trendi komad, samo moje nema. Pa da se ne bi osetilo odbačeno, mora da se kupi.
#4 Brend umesto ljubavi
Postoje i roditelji koji su svesni da malo vremena provode sa svojom decom, pa ljubav i pažnju nadoknađuju poklonima. U ovim slučajevima pokloni treba da su što veći i skuplji, a tu spada i brendirana odeća. Glavno uverenje je da će tako učiniti dete srećnim i time opravdati svoje odsustvo.
- saopštava detetu da ono vredi koliko i odeća koju nosi
- da je važno ko šta nosi, a ne kakav je
- da se tako stiče status u društvu, koji se izdvaja kao jako bitan
- zatvara krug – ako dete vredi koliko i odeća koju nosi, to znači da će birati prijatelje slične sebi, one koji nose brend.
- da je sramota nositi nešto staro ili jeftino.
- da deca mora da poštuju to što su im roditelji omogućili da nose skupu odeću i sl.
Međutim, to se roditeljima može vrlo lako obiti o glavu, a i deci. Šta ako dođe dan kada roditelji ne budu mogli da omoguće deci brendiranu odeću? Kako će njihova deca tada videti sebe? Koliko će misliti da vrede?
Ako, međutim, brendiranu odeću kupujete vođeni kvalitetom i željom da dete ima nešto što je lepo i dugo traje, samo napred. Ovi komadi svakako jesu napravljeni da duže traju i da se nasleđuju. Osim toga, možete uvek nekome da ih poklonite ili čak i prodate po još uvek dobroj ceni kada ih vaše dete preraste.
Imajte uvek na umu da decu treba učiti pravim vrednostima od malena i da "Odelo ne čini čoveka.". Ako vaše dete usvoji prave vrednosti to što nosi mu neće služiti da se "pokaže" već da mu uvek bude toplo, prijatno ili elegantno za priliku u kojoj je.