Rad na sebi: Kako da ne prepoznate sebe za 6 meseci

Da li ste početkom godine zacrtali sebi neke ciljeve na kojima još uvek niste stigli da radite? Bilo da je u pitanju manje odugovlačenja, povratak u teretanu, smanjenje šećera u ishrani, rano...

Ako su vam potrebne konkretne stavke koje možete da pretvorite u akciju kako biste promenili navike koje ne volite kod sebe, i posle kojih nećete prepoznati sebe za pola godine, spremili smo vam listu u nastavku:

1. Čitajte, čitajte, čitajte.

Posvetite se čitanju kvalitetnih materijala kad god imate malo slobodnog vremena – u prevozu, dok čekate u redu u banci, dok čekate da počnu vežbe, dok šetate (audio knjige), pred spavanje, između obroka… Čitanje je jedna od retkih stvari koja nas obogaćuje i koja nam pomaže da postanemo nova osoba. U modernom svetu, ova aktivnost je nažalost postala potcenjena, jer ljudi radije biraju da uključe neku seriju i isključe mozak, umesto da porade na sebi. Ukoliko ne znate odakle da krenete, pogledajte neke preporuke ovde i ovde.

2. Vežbajte

Osim što je veoma bitno za naše opšte zdravlje i fizičku spremnost, vežbanje je jedan od ključnih parametara koji može da pomogne svakoj od nas. Na kratkoročnom nivou, trening (bilo koja vrsta fizičke aktivnosti, čak i šetnja) smanjuje nivo stresa, opušta telo i izaziva pozitivna osećanja, dok na dugoročnom planu izaziva osećaj motivacije, inspirisanosti za rad i daje osećaj ispunjenosti našem danu.

3. Dovedite ishranu i spavanje u red

Telo je programirano da funkcioniše na optimalnom nivou kada dobije potrebnu količinu energije i odmora. Energiju unosimo kroz kvalitetnu hranu koja pomaže telu da radi kao mašina, ali san je jednako bitan faktor ove jednačine. Nekada nam se čini da možemo savršeno da funkcionišemo i dobijamo najbolje od svakog dana ma koliko da spavamo, međutim to je zabluda. Nedostatak sna sa sobom donosi zdravstvene i posledice u performansama, a to počinjemo da primećujemo sa godinama, kada smo sebi već naneli previše štete lošim odlukama. Posvetite odmoru 7-8 sati i videćete kako druge kockice iz vašeg života počinju da dolaze na svoje mesto.

4. Pokušajte da naučite nešto novo svaki dan

Kažu da čovek uči dok je živ – u školi, na fakultetu, na poslu, sa ljudima, u životu. Učenje aktivira sfere mozga koje pomažu našem telu da ostane mlado i aktivno i u starosti. Iskoristite svaku priliku da nešto naučite – ne samo što ćete doneti korist sebi kada budete mogli da iskoristite to znanje, već ćete zadržati mentalnu bistrinu i vitalnost koje će vam pomoći u drugim sferama života.

5. Učite o finansijama

U tradicionalnom obrazovnom sistemu ne dobijamo nikakvu edukaciju o finansijama. Ono što možemo da promenimo po ovom pitanju jeste da se postaramo da naučimo sve o finansijama kako bi nam različiti aspekti života bili lakši. Internet sadrži neograničene količine materijala, pune svežih, primenljivih informacija i primera iz realnog sveta, dostupnih svima koji žele da upijaju znanje. 

Promene zahtevaju vreme, i zato ako odlučite da radite na sebi, naoružajte se strpljenjem – biće uspona i padova, mnogo izazova i trebaće puno truda, ali krajnji rezultat biće vredan.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *