Radite OVO i telefon vam neće kvariti ni brak ni prijateljstva

3min
Delimo sa vama nekoliko jako jednostavnih saveta koji će vam pomoći da razmislite o tome kako koristite vaš mobilni telefon, preuzmete kontrolu nad njim i počnete mudrije da trošite vaše...

 

U intimi i odnosu moderne veze današnjice učestvuje četvoro. Vi, vaš partner i vaši mobilni telefoni. Oni su zauzeli mesto za stolom, mesto na kauču. Oni su zauzeli naše dlanove, koji bi mogli više vremena da provedu na nečijem ramenu ili ruci. Oni nam konstantno odvlače pažnju. Govorimo o našoj zavisnosti od mobilnih telefona.

Istraživanja su pokazala da odrasli širom sveta provedu u proseku 2 sata i 15 minuta na društvenim mrežama, u toku samo jednog dana. Prosečno, otključamo telefon 150 puta dnevno. 

Ukoliko vas zabrinjava činjenica da mobilni telefon i društvene mreže okupiraju vaše vreme, i negativno utiču na vaš brak ili vezu, mi smo tu da vam pomognemo. Predlažemo vam šest načina za preuzimanje kontrole nad vašim vremenom i odvikavanje od društvenih mreža. Vreme je nepovratna valuta, zato ga valja potrošiti na važne životne činioce.

Budite prisutni 

“Dosada je đavolja rabota”, kaže narod i pogodi pravo u metu. Kada se nalazimo u dokolici, skloni smo beskrajnom prelistavanju sadržaja na društvenim mrežama. Primetili ste da u jednom momentu nastupa automatsko pomicanje palca preko ekrana u nedogled. Ne pratite sadržaj koji vam svetli na ekranu, posmatrate, tek da biste se nečim zaokupili. Dokolicu treba iskoristiti za kreativnost, za prisutnost i predavanje stvarima kojima se nismo dugo zabavili. Bila to šetnja, ili knjiga, sve je mahom bolje od pukog “auto-pilot” ponašanja, kome se prepustimo.

Izazovite sebe i svoje ponašanje na mreži. Recite sebi – danas ograničavam vreme koje ću provesti za telefonom. Stvorite “zonu i vreme bez telefona”. Detoks od društvenih mreža prija, a u to ćete se uveriti i sami kada ga uvedete u praksu. 

@alexandrahraskova via Twenty20

 

Pravilo: nema telefona u toku… 

Ograničavanje upotrebe telefona je najvažniji aspekt gaženja loših navika. Ograničite korišćenje telefona pre spavanja, jer kako stručnjaci kažu da korišćenje telefona u kasnim večernjim časovima utiče na kvalitet sna i odmora. 

Takođe, ne postoji opuštanje uz telefon. Uklonite punjače iz spavaće sobe. Posvetite se sebi u potpunosti, kako biste se odmorili i obnovili energiju za novi dan. 

<===End of Page===>

 

Balans poslovnog i privatnog 

Ako primetite da proveravate mejlove, kanale za poslovnu komikaciju, imate jasnu crvenu zastavicu da vaš poslovni život okupira privatni. Istraživanja su pokazala da čak 40% populacije zapostavlja privatni život i slobodno vreme u korist poslovnih obaveza. Odmor od posla mora da bude deo lične rutine, jer premorenost i mentalna iscrpljenost ne garantuju efikasnost na poslu. 

@Sphotography via Twenty20

 

Mudro trošite vreme

Vreme je nepovratna valuta. Veoma smo obazrivi sa novčanim valutama koje nam padnu šaka, razmatramo kako i na šta trošimo, koliko ulažemo i gde ulažemo. Zašto ne bismo tako regulisali i slobodno vreme? 

Zapitajte se koji je način da najbolje utrošite vreme na sebe. Investirajte u sebe kao u najdragoceniji posed.

Umesto da prelistave društvene mreže, telefon iskoristite da poslušate dobar motivacioni, inspirišući razgovor na jutjubu. Instalirajte DuoLingo i počnite da učite novi jezik, obogatite svoj rečnik, ili poboljšajte znanje jezika kojim već vladate. Pronađite kurseve na temu koja vas interesuje. 

<===End of Page===>

Izađite! 

Izberite aktivnost koja isključuje upotrebu telefona. Krenite na trening, pilates, na plivanje, bilo šta što vam otvara disajne puteve i bistri um, te zahteva da sklonite telefon od sebe. Primetićete promenu u raspoloženju. 

Ako niste osoba od sporta, imate na raspolaganju razne kreativne časove slikanja, grnčarstva, krojenja i toliko raznolikog sadržaja da možete da izaberete šta vam je po volji. 

@nina_p_v via Twenty20

 

Balans u komunikaciji na mreži i van nje

Sms ili grupni razgovor jeste efikasan vid slanja poruke, ali ubrzo postaje navika, jer zamenjuje živu komunikaciju. Da li razgovor na whatsapp-u ili viber-u može da zameni osećaj kada sednete sa nekim da popričate i popijete piće ili kafu? Odnos sa dragim ljudima i prijateljima ne može da zameni aplikacija. One ne stvaraju uspomene, ne bude istinski lep osećaj zajedništva. Ključ je kvalitet odnosa, koji se ne stvara na mreži, već mrežu gradite na zemlji, okruženi ljudima. 

 

Niste u obavezi da menjate svoje navike. Niko ne upire prstom u vas, ali morate da budete spremni da preuzmete odgovornost za vaše vreme, vašeg partnera i vašu vezu. Za početak obratite pažnju koliko vremena trošite na društvene mreže i telefon. Videćete da smo u pravu, i da je vreme luksuz koji ne možete da prelistate unazad i pauzirate. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *