Razlike u muškom i ženskom shvatanju partnerske komunikacije

3min
Iako nije poželjno generalizovati razlike između muškaraca i žena, često se dešava da su upravo ove razlike razlog nerazumevanja između partnera u emotivnim vezama. Evo zato razlika u muškim...

Iako nije poželjno generalizovati razlike između muškaraca i žena, često se dešava da su upravo ove razlike razlog nerazumevanja između partnera u emotivnim vezama.

 

Evo zato razlika u muškim i ženskim shvatanjima određenih aspekata komunikacije koji su uobičajeni uzrok stvaranja „razdora“ među partnerima. Pomoćiće vam da se bolje razumete.

Shvatanje bliskosti

Žene obično imaju potrebu za razgovorom, kada razgovaraju sa nekim o svojim problemima i dubokim intimnim doživljajima one osećaju najveći stepen bliskosti, osećaju da su cenjene i podržane ako ima ko da ih sasluša. Muškarci sa druge strane imaju izuzetnu potrebu za sopstvenom nezavisnošću, i teško „puštaju“ druge da ulaze u svet njihovoh intimnih doživljaja, teže pričaju o tome da imaju probleme i teže ih dele sa partnerkom. Žele da sami izađu na kraj sa onim što ih muči.

<===End of Page===>

Rešavanje konflikta

Obično kada nastane problem žene žele odmah da ga reše, misleći da ako se problem ne reši odmah onda će odugovlačenje doneti nove probleme. Kada primete da partner odlaže diskusiju tumače to kao da njima nije ni stalo do njih. Sa druge strane, muškarci žele da odlože vreme rešavanja konflikta kako bi osetili da oni na neki način učestvuju u tome po sopstvenoj volji a ne zato što ih je partnerka na to primorala.

<===End of Page===>

Shvatanje svađe

Žene misle da se nesporazum mora izglediti po svaku cenu jer će to uticati na njihov odnos, ako se odnos ne izgladi doći će do distanciranja i šansa za uspostavljanje bliskosti je sve manja. Sa druge strane muškarci ne vole svađu, svađa izaziva neprijatna osećanja koja bi oni da zaobiđu. Obično se osećaju da je najbolje da nisu tu kada svađa otpočne.

<===End of Page===>

Stilovi slušanja

Žene misle da ih muškarci uopšte ne slušaju, jer da ih stvarno slušaju oni bi određenim gestovima to i pokazivali. Međutim, muškarci čak i ako ćute oni slušaju ali nekad nemaju odgovore na sva pitanja koje im partnerka postavi pa i ne odgovore ništa već odlože za kasnije ako im nešto padne na pamet.

<===End of Page===>

Izražavanje emocija

Kada se žena razbesni ili traži da se neke stvari raščiste to muškarci mogu da protumače kao gunjđanje, preteranu emotivnost, agresiju pa čak i kao histerično ponašanje. Sa druge strane sebe smatraju racionalnim u rešavanju bilo kakvih problema dok to žene protumače kao njihovu nesposobnost da izraze svoje emocije, a na kraju pomisle da oni i nemaju nikakve emocije.

 

Slika: McBeth/flickr.com

<===End of Page===>

Kompromisi

Praveći kompromis i popuštajući svom partneru žene misle da tako doprinose vezi, da unapređuju odnos. Muškarci često kompromis i popuštanje sa njihove strane vide kao nešto što je negativno jer tako pokazuju  da nisu „pravi muškarci“ već neke marionete sa kojima može da se manipuliše.

<===End of Page===>

Zamenjene uloge

Iako smo ove načine ponašanja okarakterisali kao muške/ženske ne treba na njih tako stereotipno gledati. Nekad se dešava da su uloge zamenjene. Ono što jeste bitno je da se ne treba čvrsto držati ovih uloga već se sa jednog i drugog ekstrema pomeriti ka „sredini“. Potrebno je shavtiti i uvažiti drugu stranu i biti spreman pomaći se ka onom drugom ekstremu kako bi se uspostavio balans. Nećeti biti manje muškarac ako saslušate svoju partnerku, klimajući glavom i davajući joj podršku i nećete biti više žena ako baš svaki put budete „gunđali“ oko nečega. 

 

Slike: pixabay.com

 

 

Autor: Sanja Marjanović, dipl.psiholog

Izvor: www.vaspsiholog.com

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *