Reč vaspitača: Da li dete treba da nosi igračke od kuće u vrtić?

3min
Svaki roditelj je bar jednom bio u prilici da ga dete ubeđuje da sa sobom u vrtić ponese i svoju omiljenu igračku od kuće. Evo saveta vaspitača koje svaki roditelj treba da zna pre nego što...

Svaki roditelj je bar jednom bio u prilici da ga dete ubeđuje da sa sobom u vrtić ponese i svoju omiljenu igračku od kuće. Ako se vaspitač grupe sa tim ne slaže obično bi se dešavala sledeća situacija: prvo sledi rasprava kod kuće koja, kad ne urodi plodom, ima svoj nastavak u vrtiću… dete plače, vrišti, moli, odbija da uđe u sobu, roditelj ubeđuje, preznojava se, već kasni na posao, vaspitačica cupka nogom čekajući da dete uđe u sobu…. ali to ne mora tako da bude. Iz svog iskustva vaspitača znam da su igračke od kuće uglavnom dozvoljene a evo i sta se preporučuje:

 

Slika: alvdesign/pixabay.com

 

Zašto je dobro poneti igračku

Evo zbog čega može da bude dobro za dete da ponese igračku od kuće u vrtić:

 

  • Igračka olakšava period adaptacije

Za dete je period adaptacije na vrtić jako osetljiv period i izuzetno je dobro kad uz sebe ima nešto svoje. To je najčešće upravo omiljena igračka koja predstavlja povezanost sa kućom, a samim tim detetu pruža veću sigurnost. U periodu adaptacije igračka je obično dozvoljena svakog dana i to kad god je dete želi.  Na ovaj način je moguće uticati na to da se dete dobro i sigurno oseća.

  • Dete se uči odgovornosti

U vrtićima vlada pravilo da se igračke od kuće mogu doneti tokom jednog dana u nedelji, obično su to ponedeljak ili petak, dakle, dan do vikenda. To znači da dete treba da razmišlja o tome koji je dan, koliko još dana ima do određenog dana kada su igračke dozvoljene, treba da pripremi igračku unapred (mada ne postoji ograničenje u broju pa deca često donesu punu kesu igračaka), i tog dana treba da se seti da igračku ponese. Dakle, misli sam/a o svojim stvarima.

  • Dete se uči da deli

Bez obzira što deca svakako uče da dele stvari u vrtiću, kada se radi o sopstvenoj igrački situacija je malo drugačija. Za igračke u vrtiću se zna da su zajedničke pa deca veoma brzo nauče pravilo deljenja stvari u kolektivu. Međutim, kada se radi o sopstvenoj igrački umešaju se različite emocije: ovo je MOJE, daću ti ako ti meni daš TVOJU igračku i sl. Sve dok se ne naviknu.

 

Šta treba znati pre nego što igračka dođe od kuće u vrtić

Evo nekih stvari koje bi roditelji trebalo da znaju da bi bili pripremljeni za trenutak kada dete poželi da donese svoju omiljenu igračku u vrtić:

 

  • Dogovorite sa vaspitačem grupe pravila i poštujte ih

Obavezno detetu objasnite pravila kao i razloge zbog kojih su uvedena. Ako je pravilo da se igračke donose samo petkom onda poštujte to, nemojte i vi zajedno sa detetom da molite vaspitačicu da " progleda kroz prste samo ovaj put". Ako dete baš želi, može da donese igračku i drugim danima, ali ta igračka se ne može uneti u sobu, ostaje u rancu u garderobi.

 

  • Neka dete smisli unapred koju igračku želi da ponese

Najbolje bi bilo da je unapred i pripremi jer ćete tako izbeći razmišljanje i predomišljanje tokom spremanja kad svakako imate malo vremena i kad ste u žurbi.

 

  • Objasnite detetu da je za svoju igračku odgovorno samo ono i niko sem njega

Dete treba da vodi računa o svojim stvarima pa i o igračkama. Objasnite detetu da treba da deli i da, ako ono da drugaru svoju igračku može da očekuje i da dobije nečiju igračku da se poigra.

 

  • Dozvolite detetu da ponese samo igračke koje nisu lako lomljive

Ne dozvolite detetu da u vrtić nosi igračke koje su lako lomljive i objasnite mu da takve igračke mogu lako da se polome i da je svakako najbolje da ponese nešto što je sigurnije.

 

Važna pravila koja treba poštovati

Da bi sve uvek prošlo u najboljem redu i bili srećni i dete i vaspitačica i roditelji, potrebno je izbegavati neke stvari. Evo čime treba da se vodite kada odlučujete koju će igračku dete poneti:

 

 

  • Nemojte dati detetu da nosi igračku koja je skupa.

Niko ne može da odgovara za njen gubitak ili oštećenje.

 

  • Nemojte dati detetu da nosi igračku koja je previše mala.

Iz prakse znam da su kod dečaka popularni Gormiti a kod devojčica konjići koji su veoma sitni, mozda 5 cm (a uopste nisu jeftini) i lako se gube. Verujte da vaspitačica ne može i ne mora da vodi računa o igračkama niti je to njena dužnost. Na našim prostorima svaka grupa broji u proseku 35 dece (lično sam radila i sa 45 i verujte da kod tolikog broja dece jednostavno nema vremena da se misli o njihovim igračkama), zato imajte razumevanja kad se takva igračkica ipak izgubi. Da biste izbegli more suza kad se to desi ili da biste uopšte tako nesto i sprečili, objasnite detetu da ako ponese tako malu igračku u vrtić može da je izgubi pa je, ako dete ipak insistira, bar spakujte u neku kutijicu, kesicu, torbicu… Bilo šta što će detetu olakšati njeno čuvanje.

 

  • Objasnite detetu šta da radi ako izgubi igračku

Pripremite dete objašnjavajući mu da gubitak ili lom igračke ipak može da se desi. U tom slučaju je najbolje da se obrati vaspitačici i objasnite mu da nema potrebe za plakanjem jer se to ponekad dešava. Ako je dete unapred pripremljeno lakše će mu pasti bilo šta što se desi.

 

Da li vaše dete nosi igračke od kuće u vrtić?

 

Autor teksta: Jelena Čobrenović, majka dvoje dece i vaspitačica sa dugogodišnjim iskustvom.

 

U slobodno vreme voli da piše i veliki je kreativac. Možete je pratiti i na njenom ličnom blogu majkasabalkana.blogspot.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *