Ako uporedimo osobu koja najveći deo svog vremena provodi sedeći (radi posao koji se obavlja iz kancelarije, malo se kreće, ima sporiji metabolizam) ali ima „normalnu“ težinu sa osobom koja redovno vežba i zdravo se hrani, a pritom ima više kilograma, videćemo da upravo ova, po broju kilograma teža osoba, ima mnogo manje šansi da oboli od srčanog udara.
Ovo nam jasno pokazuje da težina sama po sebi ne daje celokupnu sliku. Zato, sledeći put kad stanete ispred ogledala i pomislite „Oh, stvarno moram da smršam pet kilograma“, razmislite dobro o mogućnosti da budete zadovoljne sobom i zdravije bez gubljenja i jednog grama!
Činjenica koju često zanemarujemo je da gubitak težine postignut različitim dijetama (recimo nekom od najpopularnijih kao što su dijeta sa niskim sadržajem masti, visoko proteinska dijeta ili popularna „kupus“ dijeta) generalno nema dugotrajni efekat. Istina je da osobe izgube po 10, 20, možda čak i 45 kilograma držeći se ovog „specijalnog režima ishrane“, ali velika je verovatnoća da će se ovi kilogrami vratiti kao bumerang (neretko čak i više kilograma nego što je osoba imala pre držanja dijete).
Osnovni cilj za većinu nas ne treba da bude gubitak kilograma, već takva promena životnog stila da se ukupno zdravstveno stanje organizma popravi.
Iako zvuči čudno, neke dijete čak mogu da rezultiraju trošenjem mišićnog tkiva jer organizam traži proteine kako bi obavio neophodne telesne funkcije. To može da dovede do dugotrajnog problema jer je mišić primarni sagorevač kalorija koji troši kalorije čak i dok spavamo. Ukoliko potrošite suviše mišićnog tkiva, čak i ustajanje iz toplog kreveta može da postane problem sa 80 godina. Sa manje mišićne mase, koristite manje kalorija na redovnoj bazi — što znači da je držanje težine pod kontrolom teže nego pre počinjanja plana gubtka kilograma!
Budite zdravije sa istim kilogramima
Onih 10 kilograma viška, posebno ako su raspoređeni oko struka ipak treba da budu alarm za promene. Salce na stomaku najčešće svedoči o lošem izboru hrane, a ako želite da promenite sopstvenu zdravstvenu prognozu, baš tu treba početi.
Zamenite ishranu zasnovanu na zasićenim mastima, prerađenoj i kaloričnoj hrani ishranom u kojoj glavnu ulogu igraju posni proteini (riba i graškasto povrće), integralne žitarice, voće i povrće i primetićete promenu u konturama tela, ako ne i u težini. Salo na stomaku će se smanjiti, čime ćete i lakše zakopčati farmerke a popravićete i zdravlje. Salo na području abdomena se u slojevima slaže oko crevnog sistema i istiskuje molekule što može dovesti do oštećenja krvnih sudova.
Čak i ako se ukupna težina ne promeni, salo će se prebaciti na mesto koje nije toliko kritično za zdravlje. Recimo, višak kilograma na butinama koji iako ne izgleda lepo u kupaćem kostimu, neće imati fatalan ishod po život, dok salo oko struka može. Ova konstatacija sigurno neće obradovati mnoge dame, njena ironija možda čak i vređa, ali posao lekara i nutricionista nije da nam laskaju, već upozore na vreme, a kompromisa oko činjenica koje utiču na naše zdravlje jednostavno nema!
Drugi ključni faktor za bolje zdravlje bez gubitka kilograma je vežbanje. Dovoljno je svakodnevno ustati sa kauča i umesto odmaranja ispred televizora šetati pola sata da srce već oseti koristi, iako taj obim aktivnosti sigurno neće dovesti do gubitka težine. Međutim, čak i to je dovoljno za bolje kardiovaskularno zdravlje i veću verovatnoću da doživimo da vidimo diplomsku žurku unučića.
Male promene, veliki rezultati
Prva promena je obično najteža. Olakšavajuća je činjenica da promena ne mora da bude ogromna da bi dovela do željenih rezutata. Obim izmena životnih navika je krajnje individualan – može da bude smanjenje gaziranih pića, zamena brze večere laganim kuvanim obrokom, možda početak prakse šetnje posle ručka ili dodatnih 10 minuta brzog hoda dnevno. Početna tačka u izmenama navika čak ne mora da bude direktno vezana za hranu ili vežbanje, često je dobra osnova počinjanje anti-stres programa koji će pomoći da probleme na poslu rešimo na efikasniji način od otvaranja kesice slatkiša.
Neke od jednostavnih izmena koje možete da uvedete u svakodnevnu rutinu su:
- zdrav doručak svakog dana
- sveže voće i povrće kao užina
- integralne žitarice umesto obične testenine
- čaša vode umesto soka ili energetskog pića.
- isključen TV tokom obroka
- jedna čaša vina uz večeru umesto dve
- više sna (ako ste manje umorni tokom dana, manje ćete biti skloni grickanju)
Dobro planiranje je ključan faktor – obeležite na kalendaru na početku svake nedelje kojih četiri ili pet dana ćete posvetiti vežbanju, promenama u ishrani ili upravljanju stresom. Neka plan aktivnosti bude razuman i izvodljiv. Ako znate da idete na neki rođendan ili zabavu na kojoj ćete uživati u torti i sladoledu, isplanirajte i to, jer to sigurno nije dobar dan za eliminisanje dezerta! Čim uvedete jednu promenu i pridržavate je se, to će vas motivisati da se potrudite i na drugim područjima. Ovi malo koraci, jedan za drugim, na kraju će pokazati velike rezultate.
Izbegnite jo-jo efekat
Jo-jo efekat je veoma često prateći efekat dijeta i veoma obeshrabrujući za osobu koja se držala strogog režima ishrane u nadi da će postići zadovoljavajuće i trajne efekte vezane za svoj izgled. Ključni faktor za izbegavanje jo-jo efekta je postepenost, jer brzo gubljenje kilograma gotovo garantuje njihovo jednako brzo vraćanje nakon dijete. Budite strpljivi, menjajte navike u ishrani, unosite više voća i povrća i dovoljno ključnih nutritivnih elemenata. Svi znamo da je teško odoleti nezdravoj hrani jer ona kao da izaziva zavisnost, a pored toga je i lako dostupna. Potrebno je vežbati moć volje.
Interesantan je podatak da isti centar u mozgu reguliše potrebu orgnizma za hranom, seksom, snom i žeđu. Po mišljenju stručnjaka, ukoliko nemate dovoljno sna ili imate nedovoljno seksa, želećete hranu da nadomestite taj nedostatak, ili obrnuto.
Srećni sporedni efekat
Jedna od promena koje primetite može da bude i gubitak kilograma. Čudna je to korelacija: dok se vi trudite da „ne izgubite kilograme već da izbacite štetne navike“, oni možda nestanu kao rezultat izmena koje ste uvrstili u svakodnevicu. U trenutku kada umete da kombinujete vežbe za zdravije srce, dobar izbor hrane, kontrolu porcija i svest zašto želite zalogaj više, i kazaljka na vagi će početi da klizi na levo i pokazuje manje kilograma. U ovom slučaju, domino efekat radi za vas, pa će pozitivne održive izmene u životnim navikama dovesti do zdravije težine, i što je još važnije, zdravije, energičnije i srećnije verzije vas samih!
Kakva su vaša iskustva sa dijetama? Da li je gubitak kilograma bio trajan nakon povratka na stari režim ishrane? Koliko ste vi istrajni u izmenama životnih navika?