Ako vas sam reč reorganizacija plaši i asocira na uludo utrošeno vreme i trud, ne brinite, u vašoj kuhinji vi postavljate pravila i kreirate svoju organizaciju, a evo i nekoliko osnovnih smernica kao pomoć!
Namirnice za koje niste sigurni bacite
Sve namirnice na kojima primetite tragove buđi, kojima je istekao rok ili se datum važnosti više ne vidi na pakovanju, bez oklevanja izbacite! U frižideru smeju da ostanu samo namirnice koje nisu štetne po zdravlje i to je prvi korak ka organizovanom frižideru.
Podelite namirnice po grupama
Dizajneri frižidera verovatno uzdahnu svaki put kad vide da se ljudi ne potrude da smeste jaja u pregradu specijalno oblikovanu za njih, ne koriste pokrivene pregrade za lekove ili ne stavljaju voće i povrće u one zgodne fioke na izvlačenje. Imajte na umu da su te pregrade napravljene sa razlogom kako bi vam olakšale smeštanje i lakše rukovanje namirnicama, a uz to frižider deluje mnogo preglednije i prostranije ako svaku namirnicu stavite na za nju predviđeno mesto.
Koristite nalepnice
Ako nikad do sada niste koristili nalepnice, probajte, promeniće vam život! Možda se vi oslanjate na svoje pamćenje gde stoji smrznuta piletina, a gde svinjske šnicle, ali uz nalepnicu moći ćete i supruga da „ovlastite“ da pronađe pravi komad mesa za sutrašnji ručak. Možete da stavite nalepnicu i na kutiju, pregradak ili policu, pa ćete tako lakše vratiti stvar u frižider na mesto gde zaista i treba da stoji, a ne na prvo slobodno mesto gde može da se ugura.
Kupite posude sa vakum poklopcima
Ako vam je u pregratku za povrće konstantna gužva ili vam je frižider pun ostataka od ručkova na tanjirima, odlična opcija za vas su posude sa vakum poklopcima u koje uredno možete da smestite ove namirnice. Vodite računa samo o tome da ostatke hrane koje planirate da podgrejete u mikrotalasnoj rerni stavite u posude od vatrostalnog stakla, dok je za hranu koja se ne podgreva plastična kutija sasvim dobar izbor.
Kupite kutiju za zelenu salatu
Većina nas to i ne zna, ali zelena salata i slično povrće ne treba da se čuva u blizini voća koje porizvodi etilen, kao što su jabuke, kruške i banane jer ovaj gas ubrzava propadanje listova salate. Zato, ako je zelena salata jedna od omiljenih na trpezi vaše porodice, kupite vakuum kutiju i čuvajte salatu u njoj i to neopranu, listove perite tek pred pravljenje i serviranje salate uz ručak.
Organizuje "prolećno" čišćenje
S vremena na vreme izvadite sve police i pregrade iz frižidera i temeljno ga operite i prebrišite iznutra. Police i pregrade operite i osušite, a onda možete blago da ih prebrišete mekanom krpicom na koju ste kapnuli nekoliko kapi vanile – zahvaljujući tome frižider će mirisati sveže i primamljivo, skoro kao nov!
Sređivanje zamrzivača
Kad sređujete frižider, bilo da je kombinovan sa mini frizom ili pravim zamrzivačem, nemojte da zanemarite taj deo. Osvežite i njega, oslobodite ga polupraznih kutija od sladoleda, kesa sa smrznutim povrćem kome je istekao rok ili mesa koje tu stoji predugo. Načelno pravilo glasi da riba i crveno meso ne treba da stoje u zamrzivaču duže od šest meseci, piletina četiri meseca, a mesne prerađevine neka dva meseca. Pogledajte celu listu zamrzavanja hrane. Uz ovu dodatnu aktivnost, vaš frižider će biti potpuno reorganizovan i spreman!
Koliko često vi sređujete frižider? Snalazite li se u njemu odlično ili uvek imate problem sa mestom i čuvanjem hrane?