Ulazak u novu godinu je idealno vreme za novi početak, uvođenje zdravih navika, pravljenje planova i optimistično kretanje napred. Ponekad su preambiciozni planovi razlog za kasnije razočarenje i posustajanje, pa nastojite da budete realni i zacrtate ciljeve koji su uz trud i zalaganje zaista ostvarivi. Jedan od sasvim legitimnih i nepreobećavajućih ciljeva, a ujedno i odlična osnova za dalje planiranje je odluka da se rešimo loših navika koje su neprimetno postale svakodnevnica.
Nekoliko dana pred Novu godinu stanovnici Njujorka organizuju tradicionalni „Riddance Day“ – priliku kada svako donese i baci stvari koje simbolišu nešto iz godine za njima čega ne žele da se sećaju i sa čim žele da prekinu. Neki ubacuju u šreder kreditne kartice koje su suviše olako koristili i zbog toga imali probleme sa otplatom dugovanja, drugi fotografije bivših partnera, treći žele da se reše neke zavisnosti.
Predlažemo vam da sledite primer ovih ljudi i rešite se nekih loših navika u ishrani, pre svega njih jer oni direktno utiču na zdravlje i izgled. Umesto uopštenih obećanja tipa „Ješću manje slatkiša“ ili „Neću jesti više nego što je potrebno“ preduzmite konkretne korake ka zdravijoj svakodnevici. Evo šta treba da promenite i kako to da uradite na jednostavan način, bez većih odricanja.
Nedovoljno unošenje vode
Žeđ može da se maskira kao glad, pa se sledeći put kada poželite nešto da gricnete zapitajte da li biste umesto toga radije popili čašu vode. Čak i ako je odgovor na ovo pitanje „Ne“, popijte nekoliko gutljaja pre nego što jedete. Odlična navika je da pijete vodu više puta tokom dana kako ne biste dehidrirali. Dehidratacija može da izazove i umor i glavobolju, da ne pričamo o tome koliko loše ona utiče na raspoloženje. Vodite računa o tome da je žeđ signal da je organizam već dehidrirao. Držite zato punu čašu ili flašu vode na stolu kao stalni podsetnik.
Preskakanje obroka
Svi smo se verovatno već našli u takvoj situaciji – rokovi se opasno približavaju, žrtvujemo ručak da bi završili projekat na vreme, verovatno nemamo vremena ni za užinu i na kraju dana smo već ogladneli i pregladnelli. Kada dozvolite sebi da tako pregladnite, najveća je verovatnoća da ćete odabrati prvu i najbržu opciju kao što je pljeskavica ili neka druga brza hrana. Umesto preskakanja obroka, ako baš ne možete da odvojite desetak minuta za pravi ručak, bolja je opcija da u fioci uvek imate zdrave grickalice, kao što su bademi, lešnici i osušeno voće koje mogu da pomognu kada ste u gužvi.
Emocionalno izazvana glad
Ukoliko često grickate nešto kada vam je dosadno, kada ste umorni, depresivni ili ljuti, poprilične su šanse da u stvari ne jedete zato što ste zaista gladni, već kao način da izlečite loše raspoloženje. Ovu naviku je ponekad teško pobediti prosto zato što je hrana kao uteha ili način da ispunite vreme jako jednostavan izbor. Međutim, što više pribegavate tome, sve ćete manje biti u mogućnosti da napravite razliku izmeđe prave gladi i jela zbog neraspoloženja. Kad sledeći put posegnete za keksom, zapitajte se da li vi zaista želite nekoliko „domaćica“ ili je to vaše loše raspoloženje. Pokušajte da zamenite grickanje zbog lošeg raspoloženja kratkom šetnjom, nekim hobijem ili barem kratkim snom, jer neispavanost i umor mogu da pokvare čak i najbolje raspoloženje.
Preterano oslanjanje na gotovu hranu
Uz obaveze na poslu, borbu sa neopranim vešom, porodične obaveze i nastojanje da ipak imate i društveni život, ponekad je teško pronaći vreme za zdrav obrok. Kad posegnete za smrznutom gotovom hranom u supermarketu, supice iz kesice ili konzervisane obroke, budite svesni da ovi obroci mogu da budu pritajeni izvori nezdravih masti, velike količine šećera, soli, sode i obilja kalorija. Nastojite da ograničite unošenje ove hrane i kad god vam vreme dozvoljava spremite brze i jednostavne obroke kao što su integralna testenina sa maslinovim uljem, limunom i dinstanim povrćem ili sezonsku salatu sa tunjevinom i kukuruzom šećercem. Kada imate malo više vremena možete da spremite veću količinu zdravih obroka i zamrznete ih, pa njih iskoristite kad nemate vremena za kuvanje.
Jelo s nogu i u prolazu
Kada ste u škripcu sa vremenom, sigurno je primamljiva ideja da samo nešto pojedete s nogu, u prolazu, dok žurite na roditeljski sastanak ili da vodite dete kod zubara. Nažalost, i ova navika često vodi ka brzoj hrani, čak za celu porodicu. Takve situacije uvek mogu da se dese, ali nastojite da barem za jedan obrok cela porodica stvarno sedne za trpezarijski sto i pojede zdrav obrok. Uostalom, kada sednete za sto fokusirate se na hranu koju jedete, pa ćete se pre opredeliti za zdravu opciju i manja je verovatnoća da ćete se prejesti.
Grickanje umesto pravih obroka
Grickalice, posebno one zdrave jesu jedno od rešenja kada nemate vremena za pravi obrok, ali ne dozvolite da to bude jedina hrana koju ste tog dana uneli u organizam. Grickanjem dovodite sebe u opasnost da unesete mnogo veću količinu kalorija nego što ste planirali. Lakše je pratiti šta jedete i koliko ste čega pojeli kada ispred sebe imate tanjir sa hranom nego kada pojedete ovde keks, tamo čokoladicu, pa kolač uz kafu i čips pred sastanak. Odvojite vreme za pravi obrok – biće vam zahvalni i zdravlje i struk.
Odvikavanje od loših navika je odličan test volje – ako istrajete, vaše šanse da ostvarite ostale ciljeve su veoma dobre. Sa druge strane, ako je ovo prevelik zalogaj za vas, podelite ciljeve u nekoliko etapa i uvežbavajte odlučnost i zdrave navike postepeno. Uspeh neće izostati.
Kojih navika ćete se vi odreći u novoj godini? Imate li već razrađenu taktiku za usvajanje dobrih navika?