Roditeljske zablude koje treba izbaciti iz glave

3min
Postoje određene zablude o roditeljstvu koje nekako prihvatamo bez ikakvog preispitivanja. Možda smo ih čuli od nekoga ili samo naseli vremenom. Bilo kako bilo, one nisu dobre za naš odnos sa...

Postoje određene zablude o roditeljstvu koje nekako prihvatamo bez ikakvog preispitivanja. Možda smo ih čuli od nekoga ili samo naseli vremenom. Bilo kako bilo, one nisu dobre za naš odnos sa decom i trebalo bi ih izbaciti iz glave.

 

Evo nekoliko zabluda koje jednostavno nisu istina:

Sve zavisi od mene

Roditelji često veruju da su samo oni odgovorni za vaspitanje deteta i izgradnju njegovih veština. Naravno da roditelji imaju veliki i značajan uticaj, ali neka ponašanja koja vi mesecima ne uspevate da promenite kod dece mogu nestati posle jednog komentara drugara ili rođaka. Da li ste to primetili? Dajte najbolje od sebe, ali imajte na umu da i nastavnici, deca i ostali ljudi u životu vašeg deteta imaju uticaja na to kakvo će vaše dete biti kad poraste. To je sasvim normalno i nije razlog za lupanje glave.

 

Slika: Sean Dreilinger/flickr.com

 

<===End of Page===>

Ako ja zabrljam i deca će zabrljati u svojim životima

Roditelji se često brinu da ako izgube strpljenje ili planu u trenutku time štete svojoj deci. Iako loše ponašanje nije dobar primer, važno je izviniti se i time ispraviti stvari. Tako se daje dobar primer deci kako da se ponašaju kada sama naiđu na sličan problem. U ovome naravno ne treba preterivati i treba raditi na svojoj kontroli, ali male greške su važan deo lekcija o međuljudskim odnosima koje će dete naučiti.

 

Slika: Sean Dreilinger/flickr.com

<===End of Page===>

Razvoj deteta je linearan

Roditelji često misle da deca rastu i razvijaju se pravolinijski, tako da nezrela deca odrastaju u zreliju i sposobniju decu. Istina je da je razvojna putanja deteta puna uspona i padova i podrazumeva da se dete ponekad malo vrati „unazad“. Kada nauče da sami vežu pertle, na primer, može se desiti da podbace u nekoj drugoj veštini. Naravno da će se razvoj nastaviti, ali ne treba da očekujete da uvek bude konzistentan i predvidiv.

 

Slika: woodley wonderworks/flickr.com

 

<===End of Page===>

Deca biraju kada će biti dobra

Do perioda kada dete ne napuni 4 ili 5 godina, ono uglavnom zna pravila ponašanja. Ono zna da kada je ljuto ne sme da udara nikoga ili naziva ružnim rečima. Ali, to i dalje radi jer ga njegov nezreli mozak sprečava da emocije drži pod kontrolom, tako da je privremeno sprečeno da donosi dobre odluke. Onda nije fer očekivati to od njega jer nije sposobno da se ponaša kako mi očekujemo. Zato, sa decom treba da pričamo o njihovim mislima i osećanjima koja su dovela do tog ponašanja a ne samo o samom ponašanju.

 

Slika: meagan makes/flickr.com

<===End of Page===>

Sad ili nikad

Izbegavajte roditeljstvo zasnovano na strahu. Ako dete i uradi nešto loše nemojte da mislite da se, ako ga tada ne izudarate, nikada neće popraviti. Imaćete dovoljno prilika da učite dete ponašanju i gradite njegove veštine, na dnevnoj bazi. Zato se opustite malo.

 

Slika: Firesmile/flickr.com

<===End of Page===>

Konzistentnost je ključ dobre discipline

Ovo i nije velika zabluda, ali treba je posmatrati iz malo drugačijeg ugla. Konzistentna ljubav i jasna očekivanja su ključ dobre discipline. Ali, roditelji često mešaju konzistentnost sa strogošću. Da, deca treba da poznaju pravila ali da vide kako ih vi terate da ih se pridržavaju na predvidiv način. Kada to radite uzmite u obzir celokupnu situaciju, uzrast i sposobnosti deteta, vreme dana kao i da li neko možda gladan i slično. Nije obavezno da uvek budete strogi.

 

Slika: Alain Bachellier/flickr.com

<===End of Page===>

Ne treba da pregovaram sa svojim detetom

Nećete biti roditelj slabog autoriteta ako saslušate šta dete ima da kaže. Svoj autoritet možete zadržati i ako ste fleksibilni i otvorenog uma. Uostalom, i treba da nagradite svoje dete ako ima dobre argumente za svoje ponašanje. Ako ste vi u pravu, držite se svojih stavova. Ali ako vas dete ubedi da je u pravu, koliko smisla onda ima insistiranje da ono nije u pravu?

 

Slika: Mike Wren/flcikr.com

<===End of Page===>

Detetu možete biti ili drug ili roditelj

Ovde je problem ovo ili – ili! Da, morate deci biti autoritet. Njima je to potrebno kako bi razumeli kako svet funkcioniše i da bi osećali manje haosa u svom životu. Ali, to ne znači da ne možete sa decom da delite sve elemente jakog prijateljstva poput smejanja, zajedničkog provoda, deljenja životnih misli i malih tajni i da jednostavno znate da ste uvek tu jedno za drugo.

 

Slika: rolands.lakis/flickr.com

 

<===End of Page===>

Kada disciplinujemo decu moramo puno da objašnjavamo

Previše priče i objašnjavanja ponekad može biti kontraproduktivno. Sigurno i vaše dete u većini slučajeva zna i razume da je pogrešilo. Disciplina će imati više efekta ako jednostavno skrenete detetu pažnju na loše ponašanje kao i na osećanja koja su mogla da dovedu do tog ponašanja a zatim nastavite sa onim što ste radili. Previše priče ponekad može i povećati ljutnju i bes i onda ništa niste uradili.

 

Slika: gemsling/flickr.com

 

Da li se prepoznajete u nekoj od ovih zabluda?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *