Samonega u roditeljstvu – zašto je važno da negujete sebe i kada postanete mama

Ako zasta želimo da budemo najbolji roditelji, onda prvo moramo da naučimo da brinemo o...

Nekada će to značiti da svoje potrebe stavimo ispred potreba deteta.

Verovatno će ovo majkama zvučati vrlo narcisoidno, pogrešno, izopačeno i verovatno bi to osuđivale, prvenstveno jer se to kosi sa svim onim što smo naučili o svojoj ulozi u porodici. 

Često se u praksi i u mom ličnom iskustvu, kao majci dvoje dece, desilo da odvajam od svojih zadovoljstava zarad dečijeg – nove igračke, recimo. Ali sam shvatila da ma koliko davala svojoj deci i ma koliko se nečega odricala – to nikada ne bude dovoljno. 

Zašto onda sebi ne ugoditi, makar po nekad?! Jer njima je uvek potrebno više: više igračaka, više slatkiša, više avantura…To me je kao mladu mamu baš frustriralo. 

Šta se tada dešava u meni?

U tim trenucima frustracije osećam se kivno na moju decu, jer “Bože moj, ona ne znaju da cene moja odricanja”. Ali zašto bi?!

Imaju 2,5 godine i 4 godine. Deca traže koliko su navikla da dobijaju. 

Budem ljuta, a onda na vrata moje savesti pokuca osećaj krivice… Osećaj krivice i kajanja koji je snažan, jer nisam bila korektna, nisam bila fer. 

I tako iz dana u dan…

I pitam se, ko je tada kriv?

Ko je krivac za to što uživanje u roditeljstvu postaje čisto preživljavanje?

Jedan je odgovor. Ja!

Podrazumeva se da se roditelji moraju nekad žrtvovati za svoju decu, naravno. Jer se oni apsolutno oslanjaju i zavise od nas odraslih. Ali kao što nedovoljno odricanje, tako i preveliko odricanje sopstvenih želja postaje potencionalno štetno za odnos sa detetom. 

U svom dugogodišnjem radu sa mamama, uočavam isti obrazac razmišljanja i ponašanja. 

Iz dobrih namera, majke toliko zapostave svoje unutrašnje Dete, da je vrlo izvesno u nekom momentu da postanu ogorčene, ne samo na sebe kao roditelja nego i na sopstveno dete.

Namerno pišem Dete prvim velikim slovom, kako bih napravila razliku između njega – našeg ego stanja i biološkog deteta. 

Naše unutrašnje Dete je kao mesto radosti, želja, snova… kao fioka puna sećanja, emocija i vizija. A kao što i naše biološko dete što zavisi od nas, tako i naše unutrašnje Dete zavisi u najvećoj meri od nas. Na koji način negujete svoje dete? Mazite ga, grlite ga, brinete o njemu. A na koji način brinete o svom unutrašnjem Detetu, koje ni po čemu nije drugačije od biološkog, jer i njemu treba nega….

Zapitajte se, kada ste poslednji put učinile za sebe neku lepu stvar? Poklonile sebi vreme, pažnju i negu? Možda se pitate sada i “Kako se to uopšte radi?”

Pa evo i još jednog pitanja: da li se ujutru šminkate rutinski, onako s’ nogu, ili to radite opušteno, zadovoljno, pažljivo uz osećaj prave nege?

Na koji način Vi negujete sebe i Vaše unutrašnje Dete?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *