1. Pozovite je
Ovo je prvi korak u popravljanju odnosa, naročito ako razgovor licem u lice nije izvodljiv. Telefonski poziv je uvek dobar početak.
Ako ste redovno u kontaktu sa vašom mamom, ali izbegavate temu oko koje se sukobite razmislite kad je pravo vreme da je načnete. Slobodno sačekajte, ukoliko niste spremni i pripremljeni ne treba da osećate pritisak da pričate o nečemu o čemu ne želite.
2.Budite saosećajni
Imajte saosećanja i za sebe i za svoju mamu. Vredi da podsetite samu sebe da se svi trudimo da radimo najbolje što umemo sa onim što u tom trenutku imamo i kako znamo.
Saosećanje ne znači zaboravljanje loših stvari ili poteškoća u prošlosti, već prihvatanje činjenice da ne mogu svi da donesu odluku za koju vi mislite da je najbolja.
Jedan od načina kako da bolje razumete svoju majku je da je pitate da vam priča o svom odrastanju. Tako ćete imati bolji uvid u to šta nju motiviše i kako reaguje na konflikte. Neki ljudi, naročito starije generacije, nevoljno pričaju o svojoj prošlosti pogotovo ako je ona bila teška. Mama treba da zna da vi želite bolje da je upoznate i razumete njenu prošlost.
3. Imajte razumevanja
Ne postoji objektivnost u odnosima, samo lično iskustvo. U stvari, postoji velika verovatnoća da vi i vaša mama gledate na stvari iz različite perspektive. To ne znači da je neka od vas u pravu ili ne, već ponekad kad se radi o našim roditeljima sa kojima smo proveli mnogo godina i dobro se znamo, umemo da budemo nepopustljiviji nego prema drugim ljudima.
Imajte razumevanja za stavove svoje mame. Iako ona možda ne razume vas, sam pokušaj promene perspektive je korak napred.
4. Budite dobar slušalac
Suviše često, pogotovo u razgovoru sa osobama koje dobro poznajemo, prestanemo da slušamo i pripremamo naš odgovor dok druga osoba još uvek govori.
Dobar slušalac radi suprotno. Dok razgovarate sa svojom mamom, ne razmišljajte ni o čemu drugom već se fokusirajte na to o čemu ona govori. Ne smišljajte šta ćete sledeće reći, zašto ona nije u pravu i ne osuđujte je što je takva kakva je. Pokušajte da shvatite njenu stranu priče čak iako se ne slažete s njom.
Aktivno slušanje jača vaše razumevanje njenog stava, osnažuje osećaj povezanosti i nudi novu vrstu odnosa.
5. Imajte realna očekivanja
Ljudi često imaju neka idealistička očekivanja od svojih mama i kakav bi odnos mama-ćerka trebao da bude. Ukoliko nijedna od vas ne može da ispuni ta očekivanja to može da dovede do sukoba a ponekad i ogorčenosti. Veoma je važno imati niža i realističnija očekivanja da bi se smanjili razočarenje i ljutnja.
Izbegavajte poređenje vašeg odnosa sa mamom sa onim koji vidite na TV-u, kod prijatelja ili bilo koga drugog. Svaki odnos roditelj-dete je jedinstven. Fokusirajte se na poboljšanje odnosa između vas i vaše mame.
6. Oprostite kad možete
Da, vaša mama je pravila greške dok ste odrastali, verovatno ih i danas pravi. Ne zaboravite da ste i vi pravili pravili puno grešaka.
Ako vas je mama saslušala, shvatila kako ste se osećali i izvinila se za svoje postupke budite voljni da joj oprostite.
7. Prihvatite da ne mogu svi odnosi da se poprave
Potrebno je dvoje za popravak i poboljšanje odnosa na zdrav način. Najbolje je da pitate mamu da li želi da radi na vašem odnosu i preuzme odgovornost za određene postupke koji su vas povredili. Tako ćete znati da li samo vi želite da unapredite vaš odnos.
Ukoliko vam uzvrati napadom i nabijanjem krivice onda je, nažalost, skoro nemoguće imati dobar odnos.
Pročitajte i: Odnos sa majkom