Single mame i zabavljanje: Šansu za novu ljubav danas tražimo na Tinderu

Povodom ovogodišnjeg Dana zaljubljenih smo se zapitali kako danas izgleda zabavljanje i traženje ljubavi kada si single mama. Kako uopšte mame to postižu poznajući društvene okolnosti u kojima...

Za single mame je veliki problem naći romantičnu ljubav. Zapravo, svima je teško da je nađu, ali kada u tu jednačinu ubacite i decu kojoj su potrebni ljubav i pažnja, decu koja ne mogu uvek da razumeju da je mami potrebna i druga vrsta ljubavi, postaje još teže naći prostor i vreme da bi se ljubav našla i održala. Neretko su prisutne i osude čak i razvoda a kamoli zabavljanja jedne žene koja ima dete.

Pa kako, onda to danas mame rade? Kada je, uopšte, jedna žena spremna da, posle razvoda ili prekida veze sa ocem deteta, traži novu ljubav?

Mama Aleksandra (44) ima, kako sama kaže „zdravog i divnog sina koji je upravo napunio 13, visoko obrazovanje, uspešan razvoj karijere, zanimljiv, odgovoran i dobro plaćen posao“ a radi i na tome da završi master studije iz oblasti upravljanja poslovanjem.

Opisala nam je svoju situaciju:

„Srećna sam osoba, imam čak pet kuma i divne prijateljice koji mi mnogo znače i bez kojih moj život ne bi imao smisla, a moja duša oslonac i dopunu. Moja osnovna porodica je disfunkcionalna, pa sam u prijateljima uvek nalazila ono što nisam imala kod kuće koju sam zvala domom. Razvela sam se pre 3 godine. Bila je to burna nesvakidašnja veza sa drugog kontinenta koja je trajala oko 5-6 godina. Iz te veze se rodio naš sin, a onda je usledilo venčanje i bili smo skoro 10 godina u braku…“, kaže ona i dodaje da je dugo u tom braku bila nesrećna.

„Moj bivši muž i ja smo, nakon pet godina rasprava, razgovora, pregovora i mog svesnog žrtvovanja vremena, energije i najboljih godina, uspeli da se usaglasimo i nađemo model da se raziđemo kao ljudi, sporazumno i civilizovano. Ostali smo roditelji i prijatelji. To je bilo izuzetno postignuće u koje sam, najviše zbog deteta, ali i zbog sebe, uložila mnogo. Danas, znam da sam uradila pravu stvar. Ipak je to sve ostavilo svoje posledice. Izašla sam iz tog životnog poglavlja iscrpljena i umorna, depresivna i anksiozna, ali sam podignute glave zakoračila ka boljem sutra… Verujem da je rastanak od nekoga s kim ste zajedno izrekli i sanjali „dok vas smrt ne rastavi“ jedan od najbolnijih, najtežih i najstresnijih događaja u životu. Kada se uz to napakuju meseci ili godine u kojima ste patili, bili nesrećni i nezadovoljni, život ima neku tužnu dimenziju.“, priča ova mama koja kaže da se prvo osećala kao da se oslobodila velikog tereta i otvorila vrata za nove prilike u životu. Ali, ona nije stigla da tuguje i žali, ni da prežali i da se oporavi.

I mami, ali i deci je potrebno vreme da prebole

„Morala sam da se posvetim sinu koji je rastanak roditelja i razvod podneo izuzetno teško. To je bio novi i veoma težak izazov za mene kao majku, borili smo se sa tugom i patnjom, besom i agresijom mesecima, dok se nismo donekle sredili i navikli na nove okolnosti.“

Ona je tada, kako opisuje, ušla u fazu netolerancije muškaraca koji su samo predstavljali problem u njenoj glavi, nije želela nikog pored sebe, samo mir, kako bi se i ona i dete snašli i pronašli u novim okolnostima. A onda je, kada je sve izgledalo kao da se vraća u neku normalu, stigla i korona.

„Bila je to godina dana pakla, bez druženja, prijatelja, odlaska na posao, šetnji, izlazaka, bez prostora i za ljude koji već puno znače u životu, a kamoli za nove kojih nije bilo ni na vidiku. Na sve to, ja sam prošla i kroz „long covid i mesecima vukla posledice.“, priča Aleksandra.

„Tek tada, dok sam se polako oporavljala, a pandemijske mere malo popuštale, dve godine nakon razvoda, a dve i po nakon razlaza ja počinjem da razmišljam o muškarcima ponovo, ovoga puta u pozitivnom svetlu… Dakle, trebalo mi je vremena da se snađem u novim životnim okolnostima u kojima sada imam mnogo više obaveza nego ranije, jer je sve u kući moja obaveza i samostalno brinem o detetu (uz pomoć njegovog oca koji se uključuje kad i koliko hoće i može, po mojoj proceni premalo i alimentaciju ne plaća), i da nađem neki svoj unutrašnji mir koji sam izgubila.“

 

Jedno vreme nisam želela nikog pored sebe

 

I Ljiljani (42) je bilo potrebno nekoliko godina da poželi da se ponovo viđa sa muškarcima.

„Dugo nisam bila spremna i nekako sam mislila da sam, posle velikog razočarenja, sa muškarcima završila. Smogla sam hrabrosti da izađem iz lošeg braka, i onda me grizla savest da ja još radim nešto za sebe. Mislila sam da, ako moje dete neće imati šansu da odrasta u zdravoj, kompletnoj, porodici, ni ja nemam pravo za šansu za novi početak. Sa druge strane, pored obaveza oko sina, koji je tada bio beba, i posla koji nisam smela da rizikujem da izgubim, nisam imala ni kada da odvojim vreme za sebe.“, kaže ova mama i dodaje da se, posle više godina, jednostavno desilo da je ponovo poželela da se oseti ženom i živom. „Dala sam sebi šansu kada sam shvatila da će i mom detetu biti bolje i da ću i ja biti bolja majka, ako sam zadovoljnija i ispunjenija kao osoba.“  

Jedan od najčešćih načina za upoznavanje novih ljudi danas su aplikacije

Obe mame su potvrdile da su, u današnje vreme, aplikacije alat koji koriste da upoznaju nove ljude. Iako skeptične i stidljive u početku, ubrzo su shvatile da je to njihov nov prozor u svet. Da uopšte probaju i otvore profile na Tinderu, inspirisale su ih i motivisale drugarice.

„Okružena sam lepim, pametnim, obrazovanim i uspešnim ženama od kojih je najveći broju istoj situaciji kao i ja – razvedena samohrana majka. Neke od njih mnogo duže od mene. I veći broj njih koristi Tinder. Okidač za instalaciju je bila tadašnja priča moje vrlo bliske prijateljice o njenoj dvogodišnjoj lepoj vezi sa našim čovekom koji živi u inostranstvu a kog je upoznala preko te aplikacije. I tako je krenulo. Napravila sam profil i počela polako da upoznajem virtuelni svet onlajn dejtinga“, kaže Aleksandra i dodaje da joj je sve u početku bilo neobično – svajpovanje, prvi lajkovi, „matching“, konverzacije. 

 

Svi su na aplikacijama

 

U onlajn dejting svetu je, očekivano, puno laži i prevara, neiskrenih ljudi, lažnih profila, tuđih fotografija, nepristojnih ponuda…

„Raznorazni su me startovali: parovi koji traže ženu za trojku, muškarci u potrazi za domino damama, obožavatelji stopala, oženjeni koji traže ono što nemaju u braku, avanturisti, biseksualci, transeksualci, lezbejke… Ipak je najviše onih koji bi besplatan hot-line ili samo sex uživo. Od profesija najviše je kamiondžija, a onda, verovali ili ne, muškaraca u uniformama. Najmanje je onih koje ja smatram kvalitetnim.“, kaže Aleksandra

„Treba imati sreće, strpljenja i probrati, naravno u opsegu koji sama podešavaš: možete birati opseg godina, definisati geografsku regiju, jezik, udaljenost… Naravno sve zavisno od toga koju verziju aplikacije imate. I ovde važi nepisano pravilo ’koliko para toliko muzike’“, objašanjava ova mama.

Iskustvo se stiče vremenom

„Moja prva iskustva su bila tragikomična – ja sam totalno zaboravila, ne samo kako se flertuje, nego nisam znala kako da se ponašam uopšte, nisam bila sigurna šta treba da kažem, koliko i da li da se otvorim, da li ću naleteti na nekoga ko me poznaje, pa će puci bruka……što se i desilo kada me je jednom prilikom video kolega sa posla pa me je posle cela kancelarija mesecima zavitlavala. Verovatno sam drugoj strani delovala totalno smešno, dosadno, na trenutke šizofreno, itd.“, rekla nam je iskreno Ljiljana koja tvrdi i da nije bilo ohrabrujuće ni ono na šta je u početku nailazila.

„Pošto smo statistički mnogo više izloženi svakakvim osobama onlajn, mnogo više nego u realnom životu – tako sam i ja nailazila na svakakve likove – od standardnih „six pack“ varijanti, gradskih blejača, oženjenih, površnih, tatinih sinova, prevaranata, introvertnih osoba koje ne žele ništa vise od dopisivanja, pa čak i psihički diskutabilnih osoba. Onlajn dejting je ozbiljan projekat, koji zahtreva vreme koje jedna single mama obično nema, pa sam u više navrata odustajala. Vremenom sam naučila da brzo prepoznajem sve varijante koje su daleko od moje optimalne vizije onog sto bih želela.“, dodaje.   

Aleksandra nam je ispričala i da je vremenom stekla iskustvo, naučila da prepoznaje lažne profile, ima sopstvene filtere, broj telefona, odnosno prelazak na Viber se dešava isključivo u slučaju da je želja za upoznavanjem u realnom svetu obostrana.

 

Iskustvo se stiče vremenom

 

Ima mana ali ima i prednosti

Mame objašnjavaju da se na aplikacijama sve dešava vrlo brzo –  spajaš se, upoznaješ se kroz ćaskanje i ideš dalje, što ima svojih prednosti.

Kako kažu „Možeš da radiš ono što bi vrlo teško mogla uživo, npr. da pričaš i muvaš se sa nekoliko frajera istovremeno. Zamisli sebe u kafiću ili restoranu kako biraš i okupljaš oko sebe 5-6 frajera koji ti se na prvi pogled dopadaju i počinješ da se upoznaješ sa svima istovremeno, a oni se nadmeću oko tebe.“, priča Aleksandra uz smeh.  

Kao jednu od prednosti navele su i mogućnost da nekoga „otkačite“ na klik, ukoliko to želite. Ako vam se iz bio kog razloga neko ne dopada u bilo kom trenutku, jednostavno kliknete i otišao je u istoriju, bez suvišnih objašnjenja, gubljenja vremena na bespotrebne rasprave, bez neprijatnosti.  

A da li su one iskrene?

Aleksandra se u onlajn svetu u predstavila onakvom kakva je, jer joj je, kako kaže, takva priroda. Zato svaki muškarac sa kojim „chat“ krene da se razvija, u startu zna koliko ima godina, da je majka jednog tinejdžera, šta joj je posao i koja su joj interesovanja. A zna i šta želi pa se tim uvek vodi.

„Meni Tinder služi za pronalaženje partnera, imam ideju šta bih želela u ovoj životnoj fazi u kojoj se nalazim pa to pokušavam da pronađem. Muškarac mi nije potreban da bih zasnovala porodicu, da bismo pravili decu, niti da me izdržava, ja sam obrazovana, pametna, samostalna i finansijski nezavisna žena, ostvarena kao majka, bogata prijateljima i interesovanjima, žena sa izgrađenim životnim stilom i stavom. Muškarac u mom životu može da ima svoje mesto samo ako u život unosi radost i pozitivnu energiju i ako ja isto to činim njemu. Ako nema toga, nema ni njega.“, isključiva je ova mama.

Sa druge strane, Ljiljana iskreno kaže da se u početku snebivala da kaže da ima dete.

„U to vreme sam bila mlađa, i moji vršnjaci su tek osnivali porodice i dobijali decu, i mislila sam da bi dete iz prethodnog odnosa za mnoge bio teret sa kojim nisi u stanju da se nose. Kako je vreme prolazilo, moje samopouzdanje je raslo, pa sam informaciju o detetu koristila kao higijenski faktor – odnosno sa tom informacijom sam se služila kada sam htela nekoga da testiram i odstranim iz dalje priče, ako bi se pokazalo da mu je to bilo previše. Danas, sa kojom godinom više, apsolutno smatram sve svoje životne okolnosti i odluke velikim plusom i životnim postignućem. Negde sam pročitala rečenicu: „I’m a single mum, and what is your superpower?” i to mi je zvučalo baš nekako moćno, i sada se tako se i osećam… Zato verujem da će onaj pravi umeti to da prepozna i ceni, i da me zbog toga vrednuje više.“, zaključuje Ljijana.

Moguće je sresti neke nove ljubavi i preko aplikacija

Aleksandra smatra da su njena iskustva sa upoznavanjima vrlo pozitivna, jer su svi muškarci koje je odlučila da upozna i uživo zaista bili onakvi kakvi su se predstavljali i onlajn: pristojni, kulturni, obrazovani, raznih profila i zanimanja i koji su i nju u startu prihvatili takvu kakva je. Za skoro godinu dana koliko koristi aplikaciju imala je, kaže, više dejtova nego u prethodnih 20-tak godina, što je super stvar.

 

Iskustva sa upoznavanja su, uglavnom pozitivna

 

„Konkretno se iz svega toga izrodila jedna kraća veza koja nije uspela, a sada sam na početku druge koja obećava.“

Kraća veza je bila sa šest godina mlađim čovekom.

„To je bio prvi i jedini put da sam pristala na upoznavanje sa nekim znatno mlađim od mene ko nije imao iskustvo dugačke veze, braka, zasnivanja porodice. Znao je od prvog dana koliko imam godina i da imam dete. Mnogo smo se dopali jedno drugom, u početku je pričao priču da i on traži nekog s kim bi imao lepe trenutke i pravio lepe uspomene. Ispostavilo se da nije bio potpuno iskreni, ni prema sebi ni prema meni. Kako smo se sve više zbližavali tako je on počeo da se otkriva, ispostavilo se da njemu smeta što sam ja već ostvarena kao majka i da on traži ženu sa kojom bi pravio porodicu, čak me i pitao da li bih ponovo rađala. A onda je rekao da je za njega idealna ona s kojom bi njima zajedno sve bilo prvi put. I tako je on nastavio potragu za svojom idealnom polovinom, a ja sam prebolela i ubrzo, opet preko Tindera (sa idejom klin se klinom izbija), upoznala nekog ko je razveden kao i ja i ostvaren kao otac.“, prepričava mama Aleksandra.

Priznaje da joj je nekad jako teško da uskladi i postigne sve obaveze koje ima, ali joj je nova ljubav koja se rađa dodatna inspiracija i motivacija. Kako kaže, „ako je pozitivna i lepa priča, ona daje dodatnu energiju, a ne oduzima je, tako da se ipak nađe vremena i snage za sve.“

Deca su, ipak, uvek na prvom mestu

Ljiljana nam je ispričala svoja iskustva sa vezama započetim na Tinderu.

„Imala sam jednu priču gde sam bila ostavljena i to preko sms-a (da i to se danas dešava, verovali ili ne) i dugo mi je trebalo da to prebolim“, priča nam ona i nastavlja „posle sam imala jednu priču koja je mogla da se završi sa onim sto mi volimo da kažemo ‘happy end’ pod uslovom da se ja i dete preselimo u drugu zemlju. Iskreno, nisam osetila da treba da iščupam sve iz korena i da detetu promenim sve ono što je njegov život i odlučila sam da ipak volim svoj život ovde kao single mama. Upoznajem nove ljude i više nisam šeprtlja pri upoznavanju, poprilično sam radila na svom samopouzdanju i svesna sam da svakog trenutka mogu naići na ljubav svog života iako sam trenutno jako zadovoljna svojom situacijom. Imam ljubav svog sina i ljudi iz svog okruženja, a moj je izbor da podelim lepo vreme sa nekim kvalitetnim. Jer, kao što kaže jedna moja drugarica ’muškarac mi treba da mi donese radost u život, i ako nije tako ni mi ni na šta manje ne treba da pristanemo. ’“, zaključuje Ljiljana.

Opreznost je isto jako važna stavka

Naše sagovornice su nam objasnile da razmenjuju priče i iskustva sa bliskim drugaricama koje koriste istu aplikaciju, te se međusobno zovu „Tinderašice“. Ponekad razmenjuju i fotografije da se ne bi desilo da se upoznaju sa istim muškarcem, a da to ni ne znaju.

„Verujte mi je i to je moguće, posebno u vreme pandemije kada je kretanje ljudima ograničeno i ipak se većina upoznavanja svodi na Beograd koji je mali…“, priča Aleksandra i dodaje da, sigurnosti i opreza radi, kada ide na prvi dejt obično pošalje nekoj od drugarica sve relevantne podatke o čoveku s kojim treba da se upozna (sliku, broj telefona, lokaciju na kojoj se nalaze).

„Uvek na prvi sastanak idem svojim kolima i to na javno mesto i uredno se javim prijateljici kad stignem kući da zna da je sve ok. To rade i one. Možda zvuči smešno i suvišno, ali sam ja sigurna da nije, jer nikad ne znaš ko je, zapravo, sa druge strane malog ekrana.“, objašanjava a mi apsolutno podržavamo.

 

Na prvi sastanak uvek idem svojim kolima, na javno mesto

 

Neke drugarice se smeju pričama ali mnoge su, i same, u onlajn dejtingu

Obe mame imaju prijateljice, takođe single mame, koje silno zabavljaju njihove priče, ali se ne usuđuju da probaju aplikacije, iako priznaju da ponekad požele. Ima i onih koji se gnušaju takvog načina upoznavanja. Neke od njih su same godinama, neke su imale sreće da upoznaju nove partnere u realnom svetu preko prijatelja, poznanika, u izlascima…

„Ipak, makar u mom okruženju, takvih je mnogo manje nego nas koje smo koristi od brzog razvoja novih tehnologija uspele da spoznamo u privatnom životu i obilato ih koristimo. Ponekad me grize savest kad grdim sina i tražim od njega da se „skine sa igrica“, a onda se okrenem i odem u svoju sobu da „visim na aplikaciji“ Ali, i to je sastavni deo nove realnosti“, kaže na to Aleksandra.

Ove mame su se osmelile da probaju novost dejting aplikacija kada se u njima probudila želja da pronađu novog partnera. Ako i vi razmišljate o nekim novim vezama, neka vam ovo bude podrška i vetar u leđa. Ali, radite sve u svom ritmu, uz opreznost i samo u skladu sa vašim standardima. Jer život, da bi bio potpun, treba da čine i lepe stvari koje se dešavaju u okviru muško-ženskih odnosa. Nije lako, bilo da je preko aplikacije ili uživo, ali jeste moguće.

 

Napomena: Imena sagovornica su izmenjena radi čuvanja privatnosti. Njihova imena su poznata redakciji.

 

Pročitajte i:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *