Spavanje kod beba – 9 do 12 meseci

3min
U uzrastu od 9 meseci, bebe najčešće spavaju po 11 do 14 sati tokom noći i dva puta u toku dana po jedan do dva sata. Ako vaša beba još nije usvojila ritam spavanja koji se uklapa u vaš...

Spavanje tokom noći

Ako beba noću spava po devet ili deset sati znači da je naučila kako da se smiri i zaspi — što je siguran znak da vaš mališan ima zdrave navike spavanja.

Ako se vaša beba još uvek budi da bi sisala ili dobila flašicu, verovatno je spremna za odvikavanje od hranjenja tokom noći. Međutim, bebe se u ovom uzrastu ne bude samo zato što su gladne. Svi se budimo noću po nekoliko puta na kratak vremenski period. Kao odrasli, sami zaspimo i to toliko brzo da se ujutro ni ne sećamo da smo se probudili. Ako vaša beba još nije usavršila ovu veštinu, budiće se tokom noći i plakati iako uopšte nije gladna.

 

Buđenje tokom noći

Nemojte da se iznenadite ako u ovom uzrastu vaše dete koje je do tada spavalo čvrstim snom odjednom postane mala noćna ptica ili teško zaspi. Zbog čega se to dešava? Problemi sa spavanjem često idu ruku pod ruku sa dostizanjem glavnih prekretnica u kognitivnom razvoju i razvoju motornih sposobnosti ili sa strahom od odvajanja.

U uzrastu od 9 do 12 meseci, vaša beba verovatno aktivno puzi, trudi se da ustane i uči da hoda. Pošto u ovo vreme savladava i usavršava ove veštine, moguće je da se beba noću budi kako bi ih uvežbavala ili zato što je suviše uzbuđena da zaspi. Ako beba sama ne ume da se smiri i ponovo zaspi, na kraju će plačom dozvati vas da je smirite.

 

Još jedan od razloga što vas beba budi plačom može da bude i strah od odvajanja. Kada se probudi i vidi da niste tu, beba može da se uznemiri, ali sigurno će se potnuno smiriti čim uđete u sobu i pozdravite je rečima ili zagrljajem.

 

Kako da uvedete zdrave navike spavanja

Ovo je pravo vreme da nastavite sa radom na tehnikama koje ste vi i vaše dete naučili tokom prvih devet meseci, uključujući sledeće:

 

 

  • Pridržavajte se rutine odlaska na spavanje

Nikada nije na odmet ponoviti: veoma je korisno i za vas i za bebu da se pridržavate rutine odlaska na spavanje. Možete da se opredelite za oprobani recept — okupajte bebu, pročitajte joj priču za laku noć i ušuškajte je — ili možete da dodate neku umirujuću igru u ritual pred spavanje.

Osigurajte se da ova rutina deluje umirujuće na bebu. Na primer, ako beba ne voli kupanje, ne kupajte je pred odlazak na spavanje nego ranije. Ili, ako nalazi veće zadovoljstvo u žvakanju knjižice nego čitanju, otpevajte joj neku pesmicu umesto toga. Potrudite se samo da svake večeri pratite istu rutinu. Deci prija doslednost i osećaju se sigurnije ako znaju šta da očekuju i šta sledi.

 

  • Neka vaša beba ima isti raspored aktivnosti svaki dan

Odlazak na spavanje može da teče lakše i jednostavnije ako se potrudite da i ostatak dnevnog rasporeda bebe bude konstantan. Ako beba svakog dana u isto vreme spava, jede, igra se i priprema za spavanje, veća je verovatnoća da će priprema za odlazak u krevet proteći glatko.

 

  • Pružite detetu šansu da zaspi samo

Ako želite da vaša beba razvije naviku da zaspi samostalno, treba da joj pružite priliku da vežba tu veštinu. Umesto da je ljuljkate da bi zaspala, pustite je da sama zaspi tako što ćete je smestiti u krevetac kada je opuštena i pospana. U suprotnom, verovatno će plakati kad se probudi tokom noći i biće joj potrebna vaša pomoć da ponovo zaspi.

 

Slika: thejbird/flickr.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *