Ako svojoj deci stalno govorite „ne“ možete doći u situaciju da se osećate kao „loš policajac“ u porodici, pa je možda vreme za preoblikovanje komunikacije. Lavina rečce „ne“ može da naruši odnos sa detetom, ali je roditelji često koriste jer su uvereni da ako previše puta kažu "da" to narušava njihov autoritet. Međutim, postoje načini da se ovo promeni i da češće koristite „da“ u odnosu sa svojom decom, a da to ne ugrozi vaš autoritet i ne prebaci moć donošenja odluka u ruke najmlađih članova domaćinstva.
Kako ovo postići, objašnjava bivši klinički psiholog Alis Bojs u tekstu pod nazivom „Pet razloga da budete DA roditelj“ za časopis Psihologija danas:
Srećno, ali ne i razmaženo dete
- Podstiče kreativnost. Deca kojoj se daje sloboda da se kreativnije igraju imaju više potencijala za ukrštanje u svojoj mašti, počev od slikanja korom banane pa sve do pravljenja sićušnog nakita od plastelina za svoje plišane životinje.
- Podstiče dete da traži ono što želi. Deca će prestati da pitaju ukoliko očekuju zagrantovano „ne“ kao odgovor. Neka ih iznenadi neočekivano „da“.
- Češće korišćenje „da“ kao odgovora deci će pomoći da se izbore sa povremenim „ne“. Deca će vam više verovati ako iza vašeg „ne“ stoji zaista opravdan razlog.
- Ukoliko deca traže ono što žele umesto da budu lukava, imate priliku da intervenišete. Zar ne biste radije imali šansu da postavite neke zaštitne novine pre nego što vas njihovo kreatinvo i brilijantno umetničko delo iznenadi na sred trpezarijskog stola?
- Reći „da“ oslobađa i inspiriše i odrasle. Neka vas divlje ideje vaše dece podsete da i vi imate kreativne mogućnosti u životu.
Strategije za „DA“ odgovore
Obezbedite izbor
Postavite jasne granice oko onoga na šta ste voljni da pristanete, a onda će vaš odgovor uvek biti „da“.
Govorite češće DA svojoj deci
Recite „Da, kada…“
Postavite to kao uspeh
Pozitivno roditeljstvo
Izaberite svoje bitke
poremetiti rutinu pred spavanje i dovesti do suza, zapitajte se da li je vredno toga. „Šta bi se desilo da ste rekli „da“?“ Ukoliko sagledate vaš dan u celini, gledajući vaše porodične vrednosti i sopstvenu filozofiju roditeljstva, razmislite da li je ovo velika ili mala odluka“, napisala je Kalon.
Igrajte se što više sa svojom decom
Igrajte se!
Recite „da“ samouverenim tonom
samopouzdanja i samopoštovanja. Roditelji sa samopouzdanjem će verovatnije postaviti jasna pravila i granice, što može pomoći u održavanju mira i stabilnosti u kući“, napisala je Kalon.