Ukoliko ste mama deteta koje je tek počelo da jede čvrstu hranu i nema sve zubiće, možda će vam biti malo lakše u danima “nekuvanja” pošto na tržištu postoje proizvođači koji nude kašice za razne uzraste beba do godinu i po a neki i do druge godine. Ako ponekad ponudite svom detetu ovakav obrok, nećete biti “lošiji” roditelj, nego onaj koji će sledeći obrok lakše pripremiti. Takođe, kada pripremate hranu za vašu bebu, napravite porciju više koju biste mogli da zamrznete i iskoristite onih dana kada ste umorni ili žurite.
Moja ćerka od osam i po godina zna da ispeče sebi jaje, napravi sendvič, tarator salatu (koju obožava), iseče hleb ili povrće za salatu, sipa sebi jogurt ili mleko u čašu ili skuva čaj. Decu na vreme treba naučiti da vode računa o sebi, što je za njihovo dobro (a i vaše 🙂 ).
Biće lakše i ako ste roditelj školskog deteta. Ono bi trebalo da može da pripremi sebi sendvič, podgreje nešto što je ostalo od prethodnog obroka (stariji školarci) ili “uđe” u frižider i uzme sebi nešto za jelo. U stvari ovo bi moglo da se desi samo ako ste na vreme vašem detetu dozvolili da nauči i pokazali kako da se služi priborom i aparatima u kuhinji.
Ipak, kakvo ćete jelo pripremiti u danima “nekuvanja”, zavisi i od vaše definicije kuvanja. Da li kuvanjem smatrate pripremanje složenijih jela ili ga definišeta kao “vreme provedeno uz šporet”. Bez obzira kakav dan nekuvanja vas je “napao”, pokazaću vam načine kako da obroci ipak budu pokriveni.
Pripremite se za ovakve dane dobrom snabdevenošću vaše kuhinje hranom. Uvek imajte sledeće stvari:
- Sveže voće i povrće
- Smrznuto voće i povrće
- Testeninu
- Konzerve sardine ili tune
- Meso koje ćete zamrzavati i čuvati u paketima za jednu osobu – “hitne slučajeve” – ovako mali paketi se lako odmrznu
- Jaja
- Mladi sir
Kada su u pitanju baš “oni” dani, najbolje je da se ranije pripremite za njih. Evo nekoliko jela koja sigurno pravite u svojoj kuhinju te uvek izdvojte porciju ili dve da ih sačuvate u zamrzivaču:
- Pite
- Sarmice
- Punjene paprika, tikvice ili paradajz
- Mesni prelivi – bolonjeze, gulaš
- Skuvana testenina
- Skuvan pirinač ili rižoto
- Skuvane žitarice – pšenica, proso, heljda i druge
- Pasulj, sočivo
Generalno, dužina kuvanja bi mogla da bude onolika koliko je testenini ili zamrznutom povrću potrebno da se skuva (na kesici ima vreme trajanja kuvanja).
Testenina sa mesnim prelivom iz zamrzivača – skuvate određenu količinu testenine te za to vreme odmrznete preliv. Ako vam se salata baš i ne pravi, samo isecite jednu vrstu povrća (šargarepa, krastavac, keleraba, paradajz, paprika, rotkvica ili bilo ša drugo što se vašem detetu dopada).
Hladna salata sa testeninom, tunjevinom iz konzerve i svežim povrćem – smrznutu testeninu odledite. Iseckajte luk i pomešajte sa tunjevinom. Na kockice iseckajte krastavac ili tikvicu, šargarepu ili cveklu. Testeninu, tunjevinu i povrće izmešajte te začinite prelivom od senfa, ulja i soli.
Ili možete i ovako – Recept za letnju salatu sa tunjevinom
Obareno povrće sa mladim sirom – kesicu smrznutog povrća obarite, procedite, posolite, dodajte kašičicu putera, promešajte i poslužite uz parče mladog sira i krišku hleba.
Salata sa kuvanim jajima – dok se kuvaju jaja pripremite salatu. Isecite zelenu salata, mladi luk i rotkvice, začiniti po ukusu. Poslužiti uz kuvano jaje i parče hleba.
Grčka Orzo salata Letnja salata sa tunjevinom
Salata od krastavaca i pavlake – Tarator Sataraš
Salata koja ima u sebi povrće, neku vrstu proteina (meso, sir, jaja, riba) i malo složenih ugljenih hidrata (hleb, pirinač, testenina) zadovoljava potrebe preporučenog dnevnog unosa za hranljivim materijama deteta.
Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti. Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan |