Na nekontrolisano zadovoljavanje svih želja od strane roditelja, nedoslednost i/ili zauzetost dešava se jako često da deca reaguju besom i ljutnjom ili nekim bezobrazlukom. Vi ste sposobni da ovo izbegnete uz razumevanje, poštovanje i ljubav prema detetu. Vaša porodica tako neće imati problema sa nevaspitanjem i bezobrazlucima.
Sve što treba da uradite je da pratite ove smernice:
Postavite granice
To što ćete ispuniti svaki hir detetu ne znači da će ono biti zadovoljno i da će se osećati zaštićenim. Dete će pre svega misliti da je njegov zadatak da bira a zadatak roditelja da ispunjava želje. Složićete se da za tako malo dete izbor kao zadatak može da bude jako zahtevna i velika obaveza. Zbog toga ne dopustite detetu da ima taj luksuz izbora koji mu u suštini ništa ne može pomoći. Postavite granice i biće bolje i vama i njemu. Zapamtite: Postavljanje zdravih granica je znak ljubavi prema detetu.
Dozvolite malo nezavisnosti
Trudite se da ne odete u krajnost da konstantno ograničavate dete. Na taj način možete doprineti da se oseća nezadovoljno i besno, a za to nema potrebe. Vaše dete će uvek za vas biti malo, ali to ne znači da ne može neke stvari da obavlja bez problema. Dozvolite mu malo nezavisnosti i na taj način ćete mu dati vetar u leđa kako bi steklo dovoljno samouverenosti koja će mu uvek biti potrebna u životu.
Budite dosledni
Podrazumeva se da čovek ne može uvek isto da reaguje. Nekada se osećamo dobro, nekada loše i zbog promene raspoloženja u nekim situacijama odreagujemo onako kako ne treba i kako ne želimo. Jednostavno, nismo roboti i ne možemo da se ponašamo konstantno na isti način. Zbog toga se dešava da različito tretiramo decu svakoga dana ili čak u istom danu ali u različitim situacijama. U jednom trenutku smo nasmejani, u drugom planemo bez nekog većeg razloga. Danas ćemo zabraniti crtane filmove, a sutra dozvoliti celodnevno gledanje crtaća jer smo zauzeti i potrebno nam je da deca budu mirna.
Ali deca ne znaju zbog čega radimo takve stvari. Mi smo njima uzor na koji oni pokušavaju da se ugledaju. Takvim ponašanjem stvorićemo decu od koje nećemo znati šta da očekujemo, jednostavno biće nejasna i nestabilna.
Držite se rasporeda
Ako dete ne ide u vrtić ili školu, ili iz nekog razloga izostaje iz škole par dana najjednostavnije bi bilo da raspored prepustite situaciji. To izgleda kao da ćete uživati, ali ipak nije tako. Raspored detetu omogućava da ima tlo pod nogama, da zna svoje obaveze i da se uči organizaciji. Svaki dan treba da ima određen raspored koji ne treba preskakati. Ako mu dozvolite da jede, spava, igra igrice, radi domaći onda kada mu padne na pamet a ne kada je vreme za to, bićete u nevolji. Dete će biti nervozno i nezadovoljno jer ne može da vlada situacijom.
Ograničite tv, računar i mobilni telefon
Deca obožavaju crtane filmove i igrice i mogu time da se zabavljaju satima, a i danima. U stanju su da nauče delove filmova napamet, da se fokusiraju na jednog junaka, da provedu sate ispred ekrana. Na taj način oni razvijaju pamćenje, uče nove stvari i zabavljuju se, dok ste vi slobodni da radite šta god poželite. Ali, to može da bude dobro samo uz ograničenja, inače može da prouzrokuje štetu koja će se odraziti na detetov razvoj.
Igrice i crtani filmovi stimulišu agresivno ponašanje kod dece. Zbog velike uzbuđenosti dete će želeti da kanališe višak energije i na kraju će to biti kroz agresivno ponašanje.
Odredite jasne posledice
Ako ne postoje posledice za loše ponašanje ili ako postoje ali ih ne primenjujete, dete ne može da zna koja je granica. Vi ćete onda ispaštati jer niste postavili čvrsta pravila. Takva situacija će terati dete da se ponaša baš kako ne treba, jer kako biste ga inače primetili i razumeli? Jedino što mu preostaje je da besni i čeka da odreagujete.
Ne dozvolite da bes pobedi
Ako dete plače 15 minuta ili besni samo da bi nešto dobilo, rešenje svakako neće biti da mu pružite to što zahteva od vas. Kada vi odlučite šta je to što želite, ne smete od toga da odustanete. Za odustajenje nije dovoljan razlog ni to što dete plače 15 minuta, a ni to što ljudi gledaju. Ako odustanete šaljete poruku detetu da su njegovi krici jači od vaše volje.
Ne vičite
Kada vas dete naljuti svojim ponašanjem najlakše je da počnete da vičete, ali vi upravo tada treba da pokažete detetu lepo ponašanje. Sigurno ne želite da dete, poučeno vašim primerom, počne da viče na vas. Ne zaboravite da ste vi najveći uzor vašem detetu.
Slika: Sharon Mollerus/flickr.com
Obuzdajte negativne emocije
Kada vaše dete ne učini ništa loše a vi se loše osećate to ne znači da morate da se ispraznite na njemu. Vika, ljutnja, pretnja neće ništa dobro doneti vašem odnosu. Da li ćete preispitati vaša osećanja ili ćete ih ispoljiti na detetu? Sve i da se desi druga opcija, vaše dete vas sigurno neće izgrditi ali će sigurno primetiti vaše ponašanje.
Obratite pažnju na dete
I pored toga što ste jako zauzeti potrudite se da posvetite vreme i detetu. To neće uvek biti moguće, ali imajte u vidu da ste mu potrebni. Ako često zapostavljate druženje i prepuštate ga samom sebi ne treba da vas čudi ako ispolji bes. Time će pokušati da pridobije vašu pažnju.