Da li vas je začudio i istovremeno privukao naslov? Šta je to, pomislićete, što mami treba da uspešno doji? Naravno da je za uspešno dojenje, pored adekvatne podrške, volje i želje, potrebna samo mama i beba. Ipak postoji par stvari koje svaka buduća mama ne treba da kupuje i par stvari koje će joj biti korisne u njenom stažu dojilje!
Slika: Aurimas Mikalauskas/flickr.com
Listu započinjemo “krivcima” –odnosno stvarima koje mogu da vam odmognu na samom početku dojenja. Da bih vam ovo pojasnila , zamislite kako odlučujete da od sutra krenete na dijetu. A onda, odlazite u prodavnicu i kupujete stotinak čokoladica, koje poređate u kuhinjski ormarić. Priznaćete da će vam sa ovakvim iskušenjem na dohvat ruke, biti mnogo teže da dijetu održite.
Sličan princip važi za održivost dojenja na samom početku.
Stvari koje mogu da odmognu su sledeće:
- Flašice
- Cucle
- Sterilizator
- Adaptirano mleko
Dojenje je, u prvim danima nakon porođaja , kada se mama i beba upoznaju, zahtevno , i najmanje što vam treba su gore navedena smetala da vam odmognu. Imajte u vidu da, ukoliko je zaista potrebno nešto od nabrojanog nabaviti, svaki grad, pa i seoce ima apoteku.
Takođe ne savetujem kupovinu bilo kakve pumpe (bilo ručne, bilo električne). Postoje situacije gde pumpa može da bude od koristi, ali opet napominjem, nije je potrebno unapred kupiti.
Još jedna od stvari koja je suvišna je čaj za dojilje. Ukoliko je bilo kakva terapija potrebna za pospešivanje količine mleka (bilo u vidi fitoterapije ili farmacutskih lekova), savetnica za dojenje će vas na to uputiti. Sama stimulacija dojki kao i aktivno, nelimitirano bebino sisanje su najbolji stimulansi proizvodnje mleka.
Stvari koje nisu direktno povezane sa dojenjem, ali koje ne morate da kupujete unapred (ili uopšte) su:
1. Kolica
Prilikom kupovine, uvek stavite praktičnost ispred dizajna i izgleda kolica. Razmišljajte o lakoći sklapanja, koliki prostor zauzima u gepeku auta, pokretljivosti točkića, lakoći savladavnja ivičnjaka.
2. Krevetac
Mnogi parovi se sve više odlučuju da beba spava u njihovom zajedničkom krevetu (o bezbednosti ovakvog načina spavanja informišite se na cosleeping.nd.edu).
Stvari koje nisu neophodne, ali koje mogu da vam olakšaju brigu o bebi kao i samo dojenje su:
1. Jastuk za dojenje
Investirajte u neki koji ima čvrstoću i koji se ne uleže. Svrha ovakvog jastuka je da mami olakša držanje bebe , i da pomogne da joj se ruke i telo što više opuste, što je posebno bitno pri dugim početnim periodima dojenja.
2. Marama za nošenje bebe
Zgodna za šetnju po ulici kao i kod kuće. Bebe uglavnom više vole da budu uz ljudsko telo i nošene, nego gurane u kolicima. Neke mame čak i uspevaju da doje bebu dok ih nose u marami.
Postoji više vrsta ovih marama. Najidealnije bi bilo probati par njih i naći onu koja vam najviše odgovara.
Ostatak neophodnih stvari (benkice, pelene itd..) kupujte u limitiranoj količini (ili još bolje pozajmite) jer ih bebe brzo prerastu.
Radije investirajte novac u stvari koje vama kao mami najviše lično prijaju, bilo da je to masaža, skupocen restoran ili nove cipele.
Nikad ne zaboravite da od svega bebi uvek i samo najviše treba mama.
Autor: Marija Taraba, IBCLC,LLLL (International Board Certified Lacatation Consultant) Međunarodno sertifikovana savetnica za dojenje Mariju možete kontaktirati i lično za sve savete i pitanja u vezi sa dojenjem na: Tel: 069/3777-026 Više na: www.savetnicazadojenje.com |