Šta jesti nakon povraćanja – ovako ćete nadoknaditi tečnost na pravi način

Kada su moja deca bila mlađa i povraćala iz bilo kog razloga, kao i svaka majka odmah sam zvala njihovog pedijatra. Svaki put je savet bio isti: hidriranje i da jedu ono što im organizam traži. U...

Povraćanje je uobičajeni simptom poremećaja ravnoteže, jutarnje mučnine ili gastroenteritisa (infekcije digestivnog sistema izazvanog stomačnim virusom ili trovanje hranom). Ovaj simptom može biti izazvan i preteranim konzumiranjem alkohola ali i određenim lekovima.

Dok uporno povraćanje i teška dehidracija zahtevaju medicinsko zbrinjavanje, blagi simptomi se mogu tretirati kod kuće, uz akcenat na hidriranje i nadoknadu elektrolita. Nakon povraćanja se stavlja veći akcenat na hidriranje nego na ishranu. Vraćanje normalnoj svakodnevnoj ishrani se uspostavlja vrlo brzo nakon prestanka povraćanja i regulisanja apetita.

 

 

Prirodno organizam tokom bolesti sam odbija hranu, zbog toga ne treba siliti ni decu a ni odrasle da jedu. Kada simptomi prođu, sam organizam će instiktivno imati potrebu da nadoknadi izgubljeno i tražiće određenu hranu.

 

 

Bistre tečnosti

Nadoknada tečnosti je od izuzetnog značajna za sprečavanje dehidracije (najčešće komplikaciije povraćanja). Nakon samo jedne epizode, kada se još nisu pojavili simptomi dehidracije, kao što su suva usta i smanjena frekvenicija uriniranja, preporučuje se češće u manjim gutljajima ispijanje vode, bistre supe, razblaženih voćnih sokova ili slabo zaslađenih čajeva radi nadoknade izgubljene tečnosti.

 

Domaća supa je lek za sve boljke

 

Nerazblaženi voćni sokovi, kao i drugi zaslađeni napici se ne preporučuju jer koncentrovani šećer može da izazove stomačne grčeve ili dijareju. Odrasli mogu da koriste sportske napitke zbog elektrolita, ali se ne smatraju superiornijim spram gore navedenih tečnosti.

Oralni elektroliti u kesicama

Kod odraslih, ukoliko povraćanje traje neko vreme ili se primećuju prvi znaci dehidracije, kao i kod dece koja izvesno vreme povraćaju, potrebno je upotrebiti pomoćno oralno rehidrativno sredstvo. Ovo sredstvo potpomaže brži oporavak obezbeđujući optimalnu koncentraciju šećera, natrijuma, kalijuma i bikarbonata.

Deci se preporučuje uzimanje ovog rehidrativnog sredstva jer dehidracija i gubitak elektrolita mogu izazvati ozbiljne i teške posledice. Rehidrativni rastvor se uzima u malim gutljajima u roku od 10 do 60 minuta nakon povraćanja. Mala deca i bebe koja sisaju ili piju adaptirano mleko treba da nastave sa planiranom ishranom i ne treba da koriste ovaj rastvor.

Čvrsta hrana

Kada organizam počne da toleriše tečnosti a povraćanje je prestalo, ne postoji više niti jedan razloga za izbegavanje čvrste hrane. Izbor hrane ne mora da bude strogo restriktivan. Tradicionalno se preporučuje dijetalna hrana bez začina, kao što je: kuvan pirinač, krompir, šargarepa i jabuka ili suvi proizvodi kao što su štapići, tost i krekeri. Ne postoje dokazane prednosti za pridržavanje ovako restriktivnog režima ishrane. Ukoliko ovako restriktivna ishrana traje duže vreme može da uspori proces oporavka. Nestajanjem simptoma treba postepeno uvoditi namirnice, uključujući i voće i povrće.

 

Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *