Šta kada se deca muče sa domaćim zadacima?

3min
Ključ za istinsku pomoć deci sa domaćim zadacima je znati kada treba da uskočite. Pobrinite se da vaša deca znaju da im stojite na raspolaganju kada zapnu, ali i da je važno da samostalno rade....

Ključ za istinsku pomoć deci sa domaćim zadacima je znati kada treba da uskočite. Pobrinite se da vaša deca znaju da im stojite na raspolaganju kada zapnu, ali i da je važno da samostalno rade. Pohvalite napor i odlučnost – a ne samo ocene koje dobijaju! Stalne pritužbe na domaće zadatke ili borba sa zadacima mogu da ukažu na problem.

 

 

Pregledanjem domaćeg zadatka sa vašim detetom i razgovorom sa detetovim nastavnikom, možete da uvidite sve probleme u učenju i da se pobrinete za njih u ranoj fazi.

 

U nekim slučajevima deca jednostavno moraju da uče i da vežbaju bolje navike u učenju. Proverite da li vaša deca ispravno zapisuju zadatke i ohrabrite ih da svakodnevno vode dnevnik domaćih zadataka, koji bi pomogao i deci i roditeljima da znaju za kada je koji domaći. Ako određeni zadatak zadaje vašem detetu više problema od ostalih, pošaljite poruku nastavniku naglašavajući poteškoće.

Ali kada dete stalno ima poteškoća da razume ili da uradi domaći zadatak, možda postoje širi problemi, kao što su poteškoće u učenju, ADHD, ili problemi sa vidom i sluhom koji utiču na školski napredak.

 

Postavljanje osnova za dobar rad na domaćim zadacima

Ključ za istinsku pomoć deci sa domaćim zadacima je znati kada treba da uskočite. Pobrinite se da vaša deca znaju da im stojite na raspolaganju kada zapnu, ali i da je važno da samostalno rade. Pohvalite napor i odlučnost – a ne samo ocene koje dobijaju!

Dajte dobar primer time što ćete pokazati sopstvenu ljubav prema učenju. Dok vaše dete radi domaći zadatak, radite vi svoje – čitajte knjige, časopise i novine; pišite pisma, spiskove i mejlove; koristite matematičke sposobnosti da izračunate porodične troškove i organizujete budžet.  Pokazivanjem da je učenje stalno važno – čak i zabavno – kada se jednom škola završi, pomoćićete vašoj deci da razumeju da je izgradnja znanja nešto u čemu se uživa tokom celog života.

 

Problemi sa domaćim zadacima

Naročito kako deca postaju starija, domaći zadaci stvarno mogu da se nagomilaju i da postanu sve teži. Sledeće strategije mogu da budu od pomoći:

  • Budite prisutni. Ne morate da usisavate za vreme rada domaćih zadataka i budite prisutni u slučaju da ste potrebni. Ukoliko je vaš sin iscrpljen zadatkom iz matematike koji je satima pokušavao da reši, predložite, na primer, da napravi pauzu i da se prošetate po kraju. Svež um je možda ono što mu je potrebno. I kada dođe vreme da se vrati zadatku, pitajte ga kako možete da pomognete.
  • Budite u kontaktu sa nastavnicima. Održavajte dobre veze sa nastavnicima tokom školske godine kako biste bili u toku sa napretkom deteta, naročito ako vašem detetu ne ide baš najbolje u školi. Ne propuštajte roditeljske sastanke i učestvujte u diskusijama. Nastavnici mogu da vam kažu šta se događa u učionici i kako da pomognete uspehu vašeg deteta. Možete da ih zamolite i da vas obaveštavaju o kontrolnim zadacima, usmenim ispitivanjima i projektima.
  • Ne zaboravite na veštine učenja. Veštine učenja često nisu naglašene u školama. Kada pomažete detetu da uči za kontrolni, predložite neke efikasne strategije učenja, kao što su kartice sa važnim informacijama, vađenje beleški ili podvlačenje tokom čitanja.
  • Ohrabrite decu da traže pomoć. Većina nastavnika stoji na raspolaganju za dodatnu pomoć pre ili posle škole ili zna da predloži druge izvore. Stoga ohrabrite decu da zatraže pomoć, ako im je potrebna. I uvek ih pohvalite za njihov naporan rad i trud.

Ne čekajte da vidite knjižicu da biste otkrili da postoje neki problemi u školi. Što pre intervenišete, pre ćete pomoći svom detetu da se vrati na kolosek.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *