Tinejdžeri izražavaju svoju ličnost na više načina. Jedan od najpopularnijih je i pirsing. Odavno devojčice ne stavljaju minđuše samo u uši već i na jezik, na nos, obrvu, usne, stomak i slično. Istražili smo šta treba znati na ovu temu kako bismo i mi i vi bili spremni na vreme.
Kao prvo, većina mesta na kojima se radi pirsing neće dozvoliti maloletnoj deci da rade pirsing bez pristanka roditelja. Pre nego što dozvolite deci, treba se upoznati sa osnovnim stvarima kako biste bili sigurni da je dete bezbedno.
Istražite mesto gde će dete raditi pirsing
Radnja bi trebalo da je čista i bezbedna. Ukoliko se osećate i najmanje neprijatno unutra (ako mislite da nije sasvim čista ili ne možete da dobijete odgovore na sva pitanja), bolje potražite drugo mesto.
Dakle, tražite sledeće:
- Radnja treba da je čista.
- Instrumenti koji se koriste bi trebalo da su sterilni ili zapakovani u pakovanja za jednokratnu u potrebu. Ukoliko prodavnica ne koristi jednokratna pakovanja, treba da postoji aparat za sterilizaciju.
- Osoba koja radi pirsing treba da dobro opere ruke pre početka posla, i da koristi rukavice prilikom rada (kao one kod doktora).
- Igla za pirsing treba da bude nova i nekorišćena. Neke radnje koriste pištolje za pirsing. Postoje i pištolji za jendokratnu u potrebu koji koriste sterilan nakit, a onda se bacaju. Svi drugi pištolji, koji se upotrebljavaju više puta moraju biti sterilizovani.
Posetite zajedno sa detetom nekoliko radnji za pirsing i gledajte kako rade da biste mogli da utvrdite da li je to pravo mesto i za vaše dete.
Proces pirsinga
Pirsing na telu se radi bušenjem rupe na koži iglom. Zatim se u probušeni deo ubacuje nakit, poput minđuše.
Svaka ozbiljna radnja će pratiti sledeću rutinu:
- Deo tela na kom će se raditi pirsing se čisti adekvatnim sredstvom kako bi se ubile bilo kakve bakterije koje mogu izazvati neželjene reakcije.
- Koža se zatim buši čistom, veoma oštrom iglom.
- Sterilni nakit se ubacuje u probušeni deo.
- Igla i bilo šta od materijala koji ima krv na sebi se baca u kantu za smeće.
- Probušeni deo se čisti alkoholom ili antibakterijskim sredstvom.
- Nakit se namešta u odgovarajući, željeni položaj.
Radnik koji je radio pirsing bi trebalo da vam da instrukcije kako da održavate pirsing čistim i zdravim, kao i kako da prepoznate probleme koji se mogu javiti i kako da se ponašate.
Rizici po zdravlje
Određeni problemi se mogu javiti usled pirsinga kao na primer: produženo krvavljenje, ožiljci, hepatitis, čirići ili oštećeni nerv.
Čak i uz odličnu negu, infekcije na mestima gde se radi pirsing su veoma česte. Neki delovi tela su skloniji ovome, na primer usta i nos, gde žive milioni bakterija. Ukoliko infekcija postoji, deo tela sa pirsingom može da pocrveni, da bude vruć i bolan i može se napraviti gnoj. Dete čak može dobiti i groznicu.
Ovakva upala neće proći sama od sebe a može i da se raširi tako da je treba lečiti. Doktor će vam preporučiti čišćenje pirsinga i mazanje antibakterijske kreme. Ukoliko se upala ne povuče u roku od nedelju dana ili malo više, ponovo se obratite doktoru.
Pirsing usta (jezika, usni) može izazvati i oštećenja zuba i/ili probleme sa desnima. Prilikom bušenja jezika, može se očekivati pojačana salivacija.
Ko treba da izbegava pirsing?
- Osobe sklone keloidima.
- Srčani bolesnici, osobe sklone alergijama, osobe sa osetljivom kožom i skloni upalama na koži, osobe sa problemima sa imunitetom, dijabetičari bi trebalo tome da pristupe sa obazrivošću.
Ovim osobama se savetuje da se prvo konsultuju sa doktorom. Svako ko namerava da radi pirsing bi trebalo da je vakcinisan protiv hepatitisa kao i da je primio tetanus.
Nakit
Neka deca imaju alergijske rakcije na određene vrste metala tj. nakita. Sa ovim treba biti upoznat pre pirsinga.
Za pirsing bi trebalo koristiti samo netoksične metale. Tu spadaju: nerđajući čelik (tip koji se koristi i za implante), platina, titanijum kao i 14-karatno i 18-karatno zlato.
Nakon što se telo privikne na pirsing (kao i kod bušenja ušiju) nakit se može promeniti. U svakom slučaju, nakit bi trebalo potopiti u alkohol pre stavljanja.
Proces prilagođavanja
Proces prilagođavanja odnosno normalizacije pirsingovanog mesta traje od nekoliko nedleja do više od godinu dana, zavisi od dela tela i samog deteta.
Potrebno je voditi računa o sledećem:
- Nemojte dozvoliti da dete vuče ili mnogo dira novi pirsing.
- Nemojte nikome dozvoljavati da dira pirsing bez pranja ruku.
- Nemojte nanositi hidrogen direktno na pirsing – može da nagrize tkivo koje pokušava da se formira i zaraste.
- Pirsing na jeziku treba čistiti sa bezalkoholnim, antibakterijskom sredstvom za pranje i ispiranje usta, naročito posle jela.
Ukoliko posumnjate da se javio bilo kakv problem sa pirsingom, potražite medicinsku pomoć. Briga o pirsingovanom delu tela je obaveza za ceo život.
Šta nikako ne treba raditi?
Pričajte sa decom na ovu temu. Neka deca će radije zaobići radnje za pirsing i poveriti stavljanje pirsinga prijateljici jer ima tako ne treba pristanak roditelja. Zato razgovarajte o opasnostima pirsinga koji ne radi stručna osoba. Zajedno pronađite slike na internetu koje ilustruju loše urađene pirsinge. Nijedno dete, ni tinejdžer neće hteti da to uradi sebi.
Pirsing je cool samo ako igleda zdravo!
Da li vi imate pirsing? Da li imate neki savet iz iskustva za nas?
Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.