Šta poneti na putovanje

3min

Kada bebu povesti na prvo putovanje? Čime putovati, autom, vozom ili avionom? Šta poneti? Koga god da pitate za savet daće vam drugi odgovor. Ali šta kažu pedijatri? Dete može da putuje autom, vozom ili avionom  već od prvih dana života i bez ikakvog ograničenja, ali uz neophodnu brigu. Neophodne stvari U cilju da se […]

Kada bebu povesti na prvo putovanje? Čime putovati, autom, vozom ili avionom? Šta poneti? Koga god da pitate za savet daće vam drugi odgovor. Ali šta kažu pedijatri?

Dete može da putuje autom, vozom ili avionom  već od prvih dana života i bez ikakvog ograničenja, ali uz neophodnu brigu.

Neophodne stvari

U cilju da se spokojno suočite sa putovanjem neophodno je da pripremite torbu u kojoj će biti sve i da vam ista uvek bude na dohvat ruke. Tako ćete se lako suočiti sa svakom situacijom: menjanje pelena, zabavljanje mališana nekom od igračakaili zadovoljavanje gladi ili žeđi. Evo šta je od koristi da ponesete:


Kompletna presvlaka

Rezervne štramlice,benkice, džemperić. Ako već koristi gaćice i čarapice ne smeju da nedostaju. Ako pak još uvek koristi pelene, ponesite nekoliko. Ukoliko ih više ne koristi ipak ponesite barem dve za svaki slučaj.


Za higijenu

Od velike će koristi biti par nepropusnih podloga na koje ćete spustiti dete u toku prepovijanja. Vlažne i obične maramice, rezervne portikle.


Za žeđ

Ponesite flašicu sa vodom. kamilicom ili nekim drugim dečijim čajem. Veoma su korisnii dečiji sokovi u flašicama koje direktno možete staviti cucle od vaše flašice.


Za mamu

Ako dete koristi dudu, vrlo je važno da se setite i ponesete čak i jednu rezervnu u slučaju da ova padne, uprlja se ili se izgubi. Postarajte se i za pokrivač ili neku posebnu igračku za koju je dete vezano.


Užina

Ponesite sa sobom dečije keksiće za grickanje, voće (npr. bananu) ili pak gotovu kašicu od jogurta, sam jogurt ili neku drugu dečiju užinicu.


Mleko za dete

Ako dete više ne doji, pobrinite se za njegov obrok. Nosite sa sobom kutiju njegovog mleka, par sterilisanih flašica, flaširanu oligomineralnu vodu i električni grejač mleka. Još je praktičnije pakovanje tečnog mleka koje se odmah može sipati u sterilnu flašicu.


Lekovi – da ne bude neprijatnih iznenađenja

Ponesite sa vama torbicu lekova koje vam je preporučio pedijatar. Osnovno:

  • antipiretik
  • krema protiv ojeda
  • proizvod protiv ujeda insekata
  • dezinfekciono sredstvo za spoljnu upotrebu
  • hanzaplast
  • sterilna gaza
  • toplomer
  • ledeni sprej u slučaju padova


Za razonodu

Plišana igračka ili manja lutka kao i par voljenih knjigica će vam pomoći da ga zabavite. U suštini, jedna ili dve igračke i nove knjižice (za malo starije) zagolicaće njihovu znatiželju i pomoći im da lakše provedu vreme u putu.


U autu

Auto je vrlo udoban za odojče koje obično blaženo spava u svojoj sigurnosnoj stolici. Čak i najmirnije dete kad je budno treba zabaviti: zabavite gledanjem kroz prozor, pričajući mu priče, pevušeći ili igrajući se mekanim predmetima od pliša ili krpanim lutlama. Izbegavajte igre koje smetaju, koje su teške ili oštre da biste sprečili da dete možda nesmotreno počne da ometa onog ko vozi. Nikada mu ne dozvolite da napusti svoju stolicu: ako se mnogo buni, napravite neku pauzu više. Za duga putovanja treba da se dobro opremite preobukama, naročito leti, sa obilatim rezervama tečnosti(voda, čajevi, sokići).

U vozu

Voz može da bude izvrsno rešenje. Dete može da se kreće i biće oduševljeno novinama. Uvek imajte na umu da njegove putne potrebštine treba da vam budu na dohvat ruke, za svaki slučaj.


U avionu


Za duge distance najbolji izbor je avion. Promena atmosferskog pritiska neće smetati onoj deci koja do tada nisu bolovala od zapaljenja uha. Pre leta uvek se konsultujte sa pedijatrom. Blag bol u uhu tokom sletanja će nestati čim detetu date na flašicu malo tečnosti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *