Razmislite o tome da umesto posredovanja u svakoj dečijoj svađi ponekad dozvolite svojim mališanima da sami razreše konflikt. Svakako, ponekad su konflikti jednostavno suviše veliki da bi ih deca sama rešila među sobom, ali veliki broj svakodnevnih malih čarki koje se javljaju tokom dana mališani mogu da reše sami, što je za roditelje oslobađajuće iskustvo, i u isto vreme prilika da deca nešto nauče. Vi jeste mama i tata, ali to ne znači da treba da rešite baš svaki problem sa kojim se dete sreće. Vaše dete treba da nauči kako da reaguje u određenim situacijama, a ovo je upravo jedan od dobrih načina da ga ohrabrite u tome.
“Bezbedan“ konflikt
Konflikt bez fizičkog obračuna je dobra prilika da pustite decu da sama pronađu rešenje.
Da li postoji konflikt koji možemo nazvati “bezbednim”? To verovatno zavisi od stanovišta i razmišljanja svakog od nas, ali konflikt koji ne izgleda kao da će eskalirati u fizički obračun može da bude upravo ta prilika da pustite decu da sama pronađu rešenje. Pored toga, kao i kod ostalih oblika ponašanja, deca su u konfliktu slobodnija kod kuće. U ovom “bezbednom” okruženju, znaju da ih članovi porodice vole i onda kada nisu savršeni. Zato ne brinite, to što dozvolite deci da se sukobe i razreše taj konflikt kod kuće ne znači da će se lakše upuštati u konfliktne situacije van kuće i sa ljudima koji nisu članovi porodice.
Ako vam je preko glave stalnog peckanja, čarki, diskusija i drugih problema sa rivalstvom među decom, sledeći put kad se budu posvađali oko toga ko će da koristi koju bojicu, recite im “Dogovorite se sami.” Izađite iz prostorije da im date do znanja da vi stvarno nećete posredovati, ali za svaki slučaj osluškujte ipak šta se dešava.
Alati za budućnost
Ako ste se potrudili da naučite decu pravilima i načinima rešavanja konflikta, a pored toga im usadili i osnovne ideje o odnosima među ljudima, u jednom trenutku ćete morati da ih pustite da se posluže tim znanjima.
Učenje kako rešiti konfliktnu situaciju počinje kod kuće, i deci treba pružiti priliku da koriste te veštine.
Vi nećete uvek biti tu da rešite svaki problem vašeg deteta, bilo da se radi o tome ko će da boji crvenom a ko plavom bojicom, ili o tome ko je šta kome rekao na fudbalskoj utakmici. Kada dozvolite deci da sami razreše konflikte kod kuće, dajete im priliku da usavrše veštine značajne u životu, a sebe iz pozicije večitog posrednika izmeštate u poziciju da možete da ih usmeravate kada i koliko je potrebno.
Podrška i podučavanje
Kada ohrabrite decu da sama razreše svoje konflikte, ne ostavljajte ih bez podrške. Pustite ih da sami pokušaju da pronađu rešenje, ali budite spremni da ponudite pomoć ako vam je zatraže. Ako vidite da deca prosto ne mogu sama da pronađu rešenje, usmerite ih. To ne znači da vi rešite problem, već da ih navedete da sami smisle rešenje. Na primer, možete da pitate svako dete pojedinačno “Šta misliš da bi bilo fer uraditi?” ili “Šta misliš kako bi trebalo da razgovaraš sa bratom/sestrom da biste se složili i rešili problem?”
Zapamtite važnu razliku između učenja o veštinama rešavanja konflikata i njihovog korišćenja, ako naučite decu svim sredstvima mirnog rešenja konflikta, ali ih nikad ne pustite da ih iskoriste, praktično ih niste ničemu ni naučili. Najefikasniji način da to zaista savladaju je da ih pustite da u bezbednoj sredini reše neke od konlikta uz vašu prisutnost i podršku.
Ne očajavajte ako čujte rečenice u stilu “To nije fer!”, “Uvek sve bude po njegovoj/njenoj volji!”, “Njega voliš više nego mene!”, koliko god da nastojimo da pokažemo deci da ih podjednako volimo, ponekad će se jedno od njih osećati da više volite ono drugo. Ljubomora među decom je neizbežan deo porodičnog života i obično je najjača u uzrastima od 5 do 11 godina. Ako mislite da je rešenje ovog problema to da decu tretirate na isti način, upali ste u zamku preteranog pojednostavljivanja! To jednostavno nije moguće, jer u paketu sa svakim detetom idu njegov tempreament, interesovanja i potrebe, a to neminovno uzrokuje različite odnose iako ne sumnjamo da decu volite podjednako.
Zato, nemojte da se izluđujete pokušavajući da uvek stvari ispadnu fer. Ono što možete da uradite da biste umanjili rivalstvo među decom je da izbegavate obrasce ponašanja roditelja koji vode ka tome (poređenje uspeha u školi ili sportu, favorizovanje jednog deteta ili korišćenje negativnih nadimaka i slično).