Odgajati mentalno jako dete, ne znači odgajati robota koji neće plakati kada je tužan ili kada padne i povredi se. Mentalna snaga ne znači biti imun na teške trenutke i sposobnost da veoma dobro gutaš emocije.
Zapravo je suprotno od navedenog. Mentalna snaga je ona instanca u detetovoj ličnosti koja mu pomaže da ima dobar inicijalni refleks na izazovne probleme i da ne odustaje, čak i onda kada sumnja u sebe. Jaki mentalni mišić je ključni element koji vodi vaše dete ka uspehu i potpunom ostvarenju životnog potencijala.
Ukoliko želite da vaspitate dete koje će biti odvažno i mentalno jako pratite primer roditelja pre vas koji su uspeli u ovoj nameri. Oni znaju da su neke navike nezdrave i odmažu u vaspitanju. Zbog toga ne rade sledeće:
Ne podržavaju mentalitet žrtve
Loše odigrana utakmica ili loše urađen test iz matematike ne čini dete žrtvom. Odbijanje, promašaj i nefer situacije su deo života. Treba ih prihvatiti kao podstrek. Nema mesta samosažaljenju. Naučite svoju decu da je pozitivan stav pobednički stav, bez obzira na to koliko se okolnosti čine surovim.
Ne rade stvari iz griže savesti
Posustajanje pod naletom krivice, uči vaše dete da se osećaj krivice ne toleriše. Šta to znači? To znači da ćete na vaše dete preneti smatranje da je osećaj krivice užasan i nedopustiv te da na kraju neće umeti da kaže “ne”. Svaki put će pokleknuti i uraditi nešto vođeno nedopustivim osećajem griže savesti.
Naučite dete da uprkos osećaju krivice ne treba da podleže utisku i da slobodno spreči odluke koje prete da nastanu loš izbor iz neprijatnosti.
Slika: Kim Davies/flickr.com
Ne odgajaju dete kao da je centar univerzuma
Ukoliko naštelujete vaš život tako da se okreće oko dece, ona će odrasti misleći da će ih neko uvek paziti, maziti i ispunjavati njihove potrebe. Tako umišljene odrasle osobe ne stižu daleko u životu.
Učite decu da im fokus bude na tome kako ona mogu da koriste svetu, a ne na tome kakvu korist ona mogu da imaju od sveta.
Slika: Kathleen Leavitt Cragun/flickr.com
Pokazuju da strah ne sme da diktira izbor
Ne sporimo da bi vas čuvanje dece u balonu, poštedelo anksioznosti i nervoze, ali igra na sigurno će vaše dete naučiti da se strah i izazovi izbegavaju po svaku cenu.
Pokažite deci da je suočavanje sa strahom jedini delotvorni lek protiv straha kao i osnova za hrabrost. Imati dete koje se ne plaši da izađe iz svoje zone komfora je neprocenjivo.
Ne dopuštaju detetu da ono diktira
Ukoliko dopuštate detetu da diktira šta će porodica jesti za večeru ili gde će ići na odmor, dajete mu preveliku moć odlučivanja sa kojom ono još uvek nije mentalno spremno da se nosi. Kada dete tretirate kao vama jednako ili kao da je ono šef, činite mu medveđu uslugu. Mentalna stabilnost i jačina ne proizilaze iz nezdravog autoritarnog ophođenja.
Dajte vašem detetu priliku da se suoči sa situacijama gde mora da se povinuje naređenjima, čuje stvari koje ne želi i uradi ono što mu se ne radi. Dobrodošlo je donošenje malih odluka koje će održavati porodičnu hijerarhiju na snazi.
Slika: Renato Lombardero/flickr.com
Ne očekuju savršenstvo
Očekivanje da vaše dete budu dobro je zdravo. Očekivanje da bude savršeno je nezdravo i može da se obije o roditeljsku glavu. Naučite vaše dete da je u redu grešiti i da je u redu da nam ne ide sve od ruke.
Deca koja streme tome da postanu najbolja verzija sebe, umesto najbolja u svakoj mogućoj aktivnosti, neće bazirati svoju vrednost u odnosu na to kako se pokazuju u poređenju sa drugom decom.
Slika: saritarobinson/flickr.com
Insistiraju na izvršavanju obaveza
Puštanje dece da preskoče svoje zadatke ili trening posle škole, ponekad se može učiniti opravdanim. Na kraju krajeva, želite da vaša deca imaju lepo detinjstvo koje neće biti preokupirano obavezama.
Ali, imajte na umu sledeće: deca koja izvršavaju obaveze skrojene prema njihovom dobu, nisu preokupirana i pretrpna. Naprotiv, ona mentalno jačaju i razvijaju dobre navike za ostatak života.
Slika: Patrick/flickr.com
Ne izbegavaju bol po svaku cenu
Tuga i nervoza su sastavni deo života. Dozvoljavati da ih deca osete znači puštati ih da vežbaju da tolerišu i da se nose sa neprijatnim osećanjima.
Umesto da ih zaštitite, pružite im podršku i smernice da prođu kroz teške situacije sa samopouzdanjem i pozitivnim pogledom na probleme.
Ne preuzimaju odgovornost za emocije svoje dece
Kada uporno pokušavate da oraspoložite vašu decu kada su tužna i uznemirena to znači da preuzimate odgovornost za regulisanje njihovih osećanja. Vi preuzimate ulogu regulatora osećanja. Stvara se veštačko rešavanje problema.
Deca, prosto, moraju da nauče da se nose sa raznim osećanjima. Budite proaktivni te naučite decu zdravim načinima i navikama koje će upotrebiti svaki put kada se susretnu sa negativnim emocijama, imajući na umu da ne treba da se oslanjaju na druge.
Ne sprečavaju greške
Neprestana pomoć oko domaćih zadataka, helikopterska provera jesu li dobro spakovali ranac i užinu, podsećanje na kućne obaveze, neće deci doneti nikakav benefit. Prirodne posledice su najbolji životni učitelji. Ukoliko ne spakuju užinu ostaće bez užine i gladni. Ukoliko ne urade domaći, snosiće posledice u školi.
Slobodno ih pustite da pogreše. Pokažite im kako da na greške gledaju kao na lekcije koje ih uče da postanu mudriji, snažniji i obazriviji.
Slika: Jessica/flickr.com