Kao što navodi i Američka pedijatrijska akademija, navike u ishrani u prvim godinama života mogu da izgledaju „haotično i nepredvidivo iz dana u dan“, tako i vaše dete može odjednom da:
- Pojede sve što mu se ponudi u jednom obroku i ne jede ništa više tokom celog dana
- Jede jedno isto jelo tri dana i zatim ga potpuno odbije
- Unese 1.000 kalorija u jednom danu (kroz različite namirnice) a onda mnogo manje jede u narednim danima.
Sve je to očekivano u ovoj etapi razvoja. Ipak, jedan od glavnih razloga za brigu roditelja u vezi sa dečijom ishranom u prvim godinama je smanjenje apetita koje deca pokazuju. Hajde da vidimo zašto se to dešava:
- Rast dece posle prvog rođendana više nije toliko brz koliko u prvih 12 meseci života, te ona nemaju potrebu da jedu puno kako bi pokrila svoje energetske i nutritivne potrebe. Većina dece koja odbija da jede ima apetit koji odgovara njihovom uzrastu i ritmu rasta, uprkos tome što količina unete hrane varira iz dana u dan i može vam se činiti da dete ne jede dug vremenski period.
- Veličina dečijeg stomaka je i dalje mala.
- Apetit se menja i varira u skladu sa aktivnostima i rastom deteta.
- Deca sada lakše gube pažnju i uz sve sposobnosti i veštine koje usvajaju (dete jede ćvrstu hranu već šest meseci i sada je sposobno i da hoda ili trči, da skače i počinje da priča) zbog čega je mnogo teže održati mu pažnju tokom jela odnosno dužeg vremenskog perioda, a što utiče i na usvajanje rutine ishrane.
- Može se desiti i da reaguju na neku veliku promenu kao što je dolazak brata ili sestre, početak vrtića ili selidba, između ostalog.
- Gubitak apetita, u manjem broju slučajeva, može da bude posledica bolesti i prolazi kada se dete izleči ili posledica nekih hroničnih bolesti.
Da li ima razloga za brigu?
Ako dete dobija na težini, igra se, aktivno je, razvija se normalno i ako ne postoje drugi simptomi u vezi sa nedostatkom apetita, nema razloga za brigu, iako je uvek kada se javi neka sumnja najbolje konsultovati pedijatra.
Ova etapa može da bude izvor velikih frustracija za roditelje jer, osim promene apetita, treba uzeti u obzir i promene raspoloženja i to šta dete voli da jede.
Jako je važno kako roditelji upravljaju svojim očekivanjima. Ukoliko ne držite situaciju pod kontrolom i podlegnete strahu i brizi kada dete odbije neku hranu koju je do tada jelo, može se desiti da primenite određene neprimerene strategije i ponašanja koje, umesto da pomognu, mogu da ugroze odnos koji dete ima prema hrani, pa čak i da pojačaju odbojnost i izazovu poremećaj ishrane. Zbog toga je važno da roditelji budu naoružani znanjem koje će im uliti samopouzdanje u odnosu prema hrani tokom ovog perioda.
Kvalitet umesto kvantiteta
Jedna od najvažnijih stvari koju svaki roditelj treba da nauči jeste da poštuje apetit svog deteta. Mehanizam koji je odgovoran da reguliše osećaj gladi, unošenje hrane i zatim osećaj sitosti postoji da bi nas održao u životu i pomogao nam da rastemo. Zbog toga, ako nudimo hranu zdravom detetu, možemo da budemo sigurni da će mu njegov organizam saopštiti kada je dovoljno jelo, kao i da li treba da jede u određenom momentu ili je bolje da sačeka.
Prilikom kupovine hrane za dete, odaberite kvalitetne proizvode.
Nutrino pirei od voća, povrća, ili mesa su napravljeni od posebno biranih namirnica, uz strogu kontrolu ispravnosti i kvaliteta. Kašice u teglicama se pakuju u termoskupljajuću foliju koja štiti proizvod od svetlosti, prašine i otvaranja. Za svaki Nutrino pire je izvršeno pažljivo merenje količine hranljivih sastojaka, uzimajući u obzir nutritivne potrebe svake faze razvoja deteta. Nutrino asortiman je širok i može zadovoljiti potrebe za unosom raznovrsnih zdravih namirnica u ishranu vašeg mališana
.
Uprkos tome što većina roditelja obično poštuje bebinu želju da ne želi više mleka jer zna da će ponovo jesti za par sati, nakon uvođenja čvrste hrane ovo se menja i počinje strah oko toga koliko je dete jelo i pritisci da jede više, animacija u vidu vozića i telefona – strategije koje treba izbegavati.
Šta onda da radim kada dete neće da jede?
- Fokusirajte se na to šta nudite detetu i da to bude u vreme obroka, ali dopustite detetu da ono odluči koliko će da pojede.
- Nudite manje porcije koje odgovaraju uzrastu deteta (manje od porcija za odrasle) i dajte mu priliku da uzme dodatak ako je još gladno. Možete da ponudite 1-2 komada hrane i zatim kako bude jelo, ponudite više.
- Isplanirajte jelovnik i nudite zanimljivu, ali zdravu i raznovrsnu hranu, uzimajući u obzir šta dete voli. Ako dete ispred sebe ima zdravu hranu, moći će uvek da nadoknadi svoje potrebe u toku dana, varirajući različite namirnice.
- Nudite zdravu užinu (voće, loptice od povrća sa humusom, jogurt, koštunjavo voće – mleveno i u vidu putera/krema bez šećera i sl.) jer ove namirnice pomažu da se nadoknade nutritivne potrebe.
- Obezbedite miran ambijent tokom obroka.
- Prepoznajte napredak i iskažite zadovoljstvo i sreću kada dete proba ili uzme zalogaj, a ne samo kada sve pojede.
- Pustite dete da jede samo i u svom ritmu, možda odbija da jede kako bi vam pokazalo da želi samostalnost.
- Nemojte da upoređujete količine koje dete pojede iz dana u dan. Umesto toga, probajte da vodite dnevnik i vidite da možda određenim danima ne jede manje nego ostalim i sl. U svakom slučaju, ako ima energije da se igra, uči i istražuje, možete biti sigurni da jede dovoljno (iako vama to dovoljno može da izgleda malo).
- Jedite zajedno sa detetom, u opuštenom ambijentu, bez stresa i sukoba među članovima porodice. Budite neutralni prema količini hrane i usmerite vašu pažnju na to da pokažete dobre navike.
- Služite ista jela za celu porodicu umesto da pravite posebnu hranu za decu i posebnu za odrasle.
- Dozvolite detetu da siđe sa stolice kada više ne želi da jede, ali ga podstaknite da se igra samo u miru dok ostali članovi ne završe.
Šta ne treba da radim?
- Nemojte terati dete da jede niti mu prebacivati zato što nije gladno. Puno roditelja kaže da to radi iako može da ima puno više negativnih posledica nego što se misli.
- Nemojte nagrađivati dete ako jede niti ga kažnjavati ako ne jede. Ovakva praksa samo doprinosi stvaranju poremećaja u ishrani.
- Nemojte nuditi slatkiše ili nezdrave alternative obroka samo da bi dete „bar nešto pojelo” jer ovi proizvodi imaju nisku nutritivnu vrednost a visok broj kalorija.
- Nemojte da koristite televizor, tablet ili mobilni za odvlačenje pažnje da bi dete jelo dok nešto gleda. Kad se jede fokus treba da je na hrani.
- Nemojte hraniti dete kada je pospano ili dok spava.
- Nemojte koristiti nikakve supstance za poboljšavanje apetita pre konsultacije sa pedijatrom jer to može da zamaskira prisustvo neke bolesti.
Da li detetu treba ponuditi alternativu ako ne želi da jede ono što je u tanjiru?
Ovo zavisi od vaše porodice i vaših pravila, generalno se savetuje da se detetu objasni da je to na tanjiru ono što se toga dana jede, da možete da razumete da mu se možda ne sviđa ali da nećete spremati drugo jelo. Takođe, možete objasniti i da, ako mu se ponuđeno ne sviđa nakon što proba, može da uzme voće ili ostatke od prošlog obroka ako ih imate.
Važno je naglasiti da slatkiši, keks, voćni jogurt i sl. ne mogu da budu zamena za obrok jer je to hrana koja uvek privlači. Rizikujete da dete uvek želi da jede slatko umesto zdravog obroka u tanjiru.
Ali šta da radim ako dete ne jede skoro ništa?
Porazgovarajte sa pedijatrom i posavetujte se da li situacija zahteva drugačiji pristup ili se samo radi o sukobu očekivanja i stvarnosti koja se prevazilazi uz malo strpljenja.
Znakovi da treba tražiti pomoć:
- Primetan je zaostatak u rastu, psihomotoričkom razvoju i govoru.
- Primetno je gubljenje težine.
- Dete boli stomak, povraća, ima dijareju ili zatvor. U ovim slučajevima može da se radi o nekoj bolesti ili alergiji.
- Primećujete karakterne promene kod deteta ili konstantan umor i pad raspoloženja.
Tekst je napisan u saradnji sa brendom Nutrino koji vašoj bebi nudi proizvode najvišeg kvaliteta.
Pročitajte i:
Primeri rasporeda hranjenja beba tokom prve godine od 6 do 13 meseci
Kako da uvedete čvrstu hranu u ishranu bebe u par lakih koraka
Znači za uzbunu kod hranjenja beba i male dece
Šta svaka mama treba da zna o uvođenju sokića u ishranu beba i dece
O brendu Nutrino:Iza brenda Nutrino stoji BFF – Baby Food Factory, nova fabrika sa najmodernijim postrojenjima, čija je briga o pravilnoj i zdravoj ishrani deteta jedan od najvažnijih zadataka. Proizvodnja Nutrina zadovoljava najsavremenije svetske standarde, a sirovine koje koriste su vrhunskog kvaliteta i od sertifikovanih dobavljača. Nutrino stalno radi na inovacijama kako bi ponudio vašoj bebi proizvode najvišeg kvaliteta u smislu organoleptičkih i senzornih karakteristika, fizičko-hemijskih vrednosti, visokih mikrobioloških kriterijuma, odsustva zagađivača i pesticida ili bilo koje druge vrste supstanci koje mogu ugroziti zdravlje beba.
Nutrino je tu da pomogne svakoj mami u njenoj najlepšoj ulozi i najvažnijem pozivu na svetu, jer u Nutrinu uživaju sva deca, a svaka mama prepoznaje sigurnog saveznika koji nudi najbolje za njeno dete.
Više informacija na: nutrinobebe.com |