Šta svaka mama treba da zna o uvođenju sokića u ishranu beba i dece

Uvođenje čvrste hrane u ishranu deteta predstavlja početak jedne duge avanture sa mnogo uspona i padova. Bićete okruženi gomilom savetodavaca, ali je najbolje a neretko i najjednostavnije da se...

 

Prvo i najvažnije pravilo koje uvek ponavljamo jeste da se beba prvih šest meseci isključivo doji. Sa šest meseci se polako počinje sa uvođenjem čvrste hrane uz smernice kada se uvodi voće, povrće, žitarice, meso, mlečni proizvodi, riba. Polemika se neretko vodi oko uvođenja sokova. U svakom slučaju, ne postoji nutritivno opravdanje za uvođenje sokova u ishranu bebama mlađim od šest meseci. Jedna grupa stručnjaka preporučuje uvođenje sokića od šestog meseca dok druga tek od godinu dana. U dogovoru sa detetovim pedijatrom odlučite kada ćete vi uvesti sok u njegovu ishranu.

 

Kada počnete sa uvođenjem sokova u dečiju ishranu, ipak treba povesti računa o nekim stvarima, kao generalno i sa svim novim elementima u bebinom životu.

  • Pre svega je potrebno naglasiti da sok ne može biti zamena za vodu nego predstavlja zamenu za jedan deo voća. Sok predstavlja i jedan od načina uvođenja novih ukusa u bebinu ishranu.
  • Sok se uvodi u bebinu ishranu tek kada je ono sposobno da sedi i da pije iz čaše za njen uzrast, a nikada ne bi trebalo davati iz flašice sa cuclom (za mleko).
  • Kada je u pitanju količina preporučuju se oko 120ml detetu od 1 do 4 godine, najbolje u sklopu nekog obroka.
 

Nije svejedno koju ćete vrstu soka ponuditi svome detetu. Uvek birajte sok od 100% voća od proverenog i pouzdanog proizvođača. Najbolji sok je onaj koji ima kratku listu sastojaka i bez drugih dodataka osim voća.

Uvek birajte sok od 100% voća od proverenog i pouzdanog proizvođača.

Sokovi koji sadrže u sebi sorbitol ili visok nivo fruktoze kao zaslađivača mogu da budu uzrok digestivnih problema bebe zbog otežanog razbijanja molekula ugljenih hidrata. 
Sok treba da bude:

  • Od 100% voća
  • Pasterizovan
  • Bez dodatog šećera

Početak uvođenja čvrste hrane nije samo povezan sa razvijanjem ukusa malog deteta nego i prilagođavanje digestivnog sistema na nove namirnice. Kada mali stomačić ne može dobro da prihvati novu namirnicu, može da dođe do pojave konstipacije. Sok od jabuke, šljive ili kruške može da potpomogne u njenom otklanjanju.

 

Kada se preteruje sa količinom soka može doći do problema sa telesnom težinom, dijarejom, smanjenjem apetita za punovredne namirnice i pojavu crvenila na guzi (obično izazvano citrusima).

 

Sve u svemu, sok u detetovoj ishrani prema gore navedenim instrukcijama može da predstavlja bezbedno, zdravo i slatko zadovoljstvo.

 

Tekst je napisan u saradnji sa brendom Nutrino koji vašoj bebi nudi proizvode najvišeg kvaliteta. 

 

Pročitajte i: 

 

O brendu Nutrino:

Iza brenda Nutrino stoji BFF – Baby Food Factory, nova fabrika sa najmodernijim postrojenjima, čija je briga o pravilnoj i zdravoj ishrani deteta jedan od najvažnijih zadataka. Proizvodnja Nutrina zadovoljava najsavremenije svetske standarde, a sirovine koje koriste su vrhunskog kvaliteta i od sertifikovanih dobavljača. Nutrino stalno radi na inovacijama kako bi ponudio vašoj bebi proizvode najvišeg kvaliteta u smislu organoleptičkih i senzornih karakteristika, fizičko-hemijskih vrednosti, visokih mikrobioloških kriterijuma, odsustva zagađivača i pesticida ili bilo koje druge vrste supstanci koje mogu ugroziti zdravlje beba.

 

Nutrino je tu da pomogne svakoj mami u njenoj najlepšoj ulozi i najvažnijem pozivu na svetu, jer u Nutrinu uživaju sva deca, a svaka mama prepoznaje sigurnog saveznika koji nudi najbolje za njeno dete.

 

Više informacija na: nutrinobebe.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *