[shortslider ids=’ 47409, 47410, 47411, 47412, 47413, 47414, 47415, 47416 ‘ titles=’U redu je plakati i ispoljavati emocije, Nema potrebe da se stalno dokazuje muškost, Devojčice nisu najgora stvar na svetu, U redu je ne biti dobar u sportu, Nasilje nije rešenje konflikta, Seksualni uspesi ne definišu muškarca, U redu je pričati o ličnim osećanjima, Muškarac ne mora da bude krupan i hrabar’ descs=’
Iako će čuti da “dečaci ne plaču” i biti zadirkivani ako puste suzu, to ne treba da bude tako. Roditelji treba da nauče svoje sinove da je u redu plakati i pokazivati osećanja kao što su, na primer, strah, sreća, tuga, razočarenje, ljubav, bes i sl. Osećanja nam omogućavaju da se povežemo sa drugima i predstavljaju našu ljudsku stranu.
Slika: francisco_osorio/flickr.com.|
Dečaci često osećaju da je njihova muškost pod lupom i imaju potrebu da se dokazuju. Oni zato redovno zauzimaju mačo držanje ili pokušavaju da budu vođe grupe. Mnogo puta se osećaju prozvanim i žele da se odbrane. Moramo učiti sinove samopouzdanju, a ne aroganciji, i objasniti im da je u redu biti opušten i siguran u sebe. Oni moraju da znaju da mačo tipovi nisu jedini primer muškosti.
Slika: prettywar-stl/flickr.com.|
Često se čuju roditelji koji svojim sinovima kažu “ne ponašaj se kao devojčica” kao da je to nešto najgore na svetu. Našim rečima i ponašanjem neizbežno šaljemo poruke našim sinovima da su devojčice iz nekog razloga inferiorne. Ovakva poređenja dovode do pogrešnih pogleda na jednakost između žena i muškaraca. Važno je da dečaci nauče da pravi muškarac pokazuje poštovanje prema devojkama i ženama.
Slika: LoJoLu Photography/flickr.com.|
Dečaci koji nisu dobri u sportu su često meta drugih dečaka koji ih zadirkuju i koji im se podsmevaju. Svi dečaci su pod ogromnim pritiskom da uspeju u nekom sportu i oni koji nisu zaljubljenici nijednog sporta su odmah sumnjivi. Dečaci zato moraju da nauče da muškost nije direktno povezana sa veštinom udaranja ili hvatanja lopte.
Slika: Kelley Mari/flickr.com.|
Mnogo dečaka nauči da je nasilje jedini način da se reši neki konflikt. Kada osete nepoštovanje ili neku pretnju oni reaguju nasilno. Međutim, nasilje vodi samo ka više nasilja. Moramo učiti dečake da postoje druge, zdravije tehnike rešavanja konflikta. Muškost nije definisana njihovom sposobnošću da povrede i dominiraju drugima.
Slika: sean dreilinger/flickr.com.|
Previše dečaka definiše svoju muškost svojim seksualnim osvajanjima. Tinejdžeri nauče da se hvale svojim “osvajanjima” i otvoreno pričaju o njima čak i kada ih nisu doživeli. Na ovaj način se stvara pogrešno verovanje da muškarac mora da bude “ekspert za seks”. Učimo sinove da poštuju svoje telo i stvaraju trajne veze kroz redovne i otvorene razgovore.
Slika: Emily Rachel Hildebrand/flickr.com.|
Veliki broj muškaraca ne voli da priča o svojim osećanjima jer veruje da je ispoljavanje emocija znak slabosti koji pokazuje njihovu ranjivost. I dečaci to nauče od njih. Potrudite se da stvorite opuštenu sredinu u kojoj vaš dečak može slobodno da priča o svojim osećanjima. I još važnije, dobro otvorite uši i pažljivo slušajte ono što želi da podeli sa vama.
Slika: L1mey/flickr.com.|
Tipičan muškarac je poznat po tome što je krupan, jak i hrabar. On mora da bude “kompetitivan”. Njegova vrednost se zasniva na njegovoj sposobnosti da pobeđuje, da pokaže hrabrost i snagu. Samim tim niži dečaci koji nisu dovoljno snažni po procenama sredine meta su zadirkivanja i ismevanja. Dečaci moraju da znaju da snaga nije fizička. Biti muškarac je mnogo više od toga i znači jake mentalne, emotivne i društvene karakteristike. To znači biti pravi muškarac.
Slika: riz94107/flickr.com. ‘]
Koja od ovih stavki je po vama najvažnija?