Šta znači kada (vas ili vaše dete) koža pecka i svrbi? Za ovaj jedan čest razlog sigurno niste čuli

Koža je organ koji nam šalje signale o zdravlju našeg tela a ponekad i o stanju naše duše. Da li koža koja pecka i svrbi možda govori da joj nedostaje neki...

Razlozi zbog kojih koža pokazuje ove simptome mogu biti baš raznovrsni. Koža je suva i pecka jer je hladno vreme, često se tuširate vrlo toplom vodom ili često plivate u bazenu. Možda imate alergijsku reakciju ili ste u nekoj specifičnoj fazi života, na primer trudni ste ili ste u menopauzi.

Ili, prosto, može biti reč o tome da vašoj koži ili koži vašeg deteta nedostaje jedan sastojak koji se, inače, prirodno nalazi u njoj. Vrlo često u pitanju je – linolna kiselina.

Šta je linolna kiselina i zašto je važna za kožu?

Linolna kiselina je prirodni stanovnik zdrave kože, čini čak 20 odsto svih masnih kiselina koje koža sadrži. Ona normalizuje sadržaj lipida i zadržava vlagu u koži, obezbeđuje stabilnu strukturu ćelijskih membrana. Kad je ima dovoljno koža je zategnuta i hidrirana, elastična i čvrsta. Kad je nema dovoljno, koža svrbi, peruta se, dehidrirana je i ponekad čak i ljuspasta.

 

 

Linolna kiselina je prirodni stanovnik zdrave kože, čini čak 20 odsto svih masnih kiselina koje koža sadrži.

 

Kad se ima u vidu ovakva uloga linolne kiseline u membrani kože, potpuno je logično da se ovo jedinjenje koristi i u terapiji suve i ispucale kože. Kako se linolna kiselina nalazi u nekim biljnim uljima (čičkovo, ulje žutog noćurka, pšeničnih klica ili kikirikija) možemo pretpostaviti da i ova ulja, sama po sebi, imaju dobro dejstvo na suvu kožu.

Ipak, linolna kiselina koja je ušla u sastav medicinske kozmetike, pokazala je bolje i efikasnije rezultate od samih biljnih ulja.

Linolna kiselina u medicinskoj kozmetici ili iz biljnih ulja?

Linolna kiselina se u kvalitetnoj medicinskoj kozmetici koristi već skoro ceo vek a najpoznatija je kozmetička linija iz Nemačke koju i ovde znamo pod imenom – Linola. To je jedina kozmetika koja je baš linolnoj kiselini dodelila ključnu ulogu u borbi protiv simptoma suve i izrazito suve kože.

Nije pogrešno koristiti i čista prirodna ulja koja sadrže ovu kiselinu ali Linola, pored linolne kiseline, sadrži i druge prirodne sastojke koji dodatno pojačavaju dobro terapijsko dejstvo i zato se rezultati postižu brže. Pored linolne, tu je i urea, koja nam je poznata kao sastojak koji vezuje vodu, zatim bisabolol iz ulja kamilice koji se koristi u saniranju zapaljenskih procesa na koži.

 

Ako vas ili vaše dete koža pecka i svrbi, možda joj nedostaje linolna kiselina

 

Medicinska kozmetika na bazi linolne kiseline i za odrasle i za decu

Ukoliko vi ili vaše dete imate problem sa suvom kožom, pa i sa atopijskim dermatitisom ili neurodermatitisom, ima smisla probati redovno korišćenje kozmetike zasnovane na linolnoj kiselini jer je to, praktično, direktan unos ove kiseline u kožu.

U Linola asortimanu su krema i losion za telo, kao i kupka, gel za tuširanje i pranje lica ali i specijalne kreme i dodaci za kupke za decu koja imaju atopijski dermatitis.

Ne sadrže paraben, konzervans vrlo prisutan u kozmetici oko čijeg lošeg uticaja se vodi dosta polemika u stručnim krugovima, ni mineralna ulja, a ni dodatne mirise. Iako volimo kozmetiku koja miriše na koži, ako imate problem sa izrazito suvom kožom, a posebno sa ekcemima ili dermatitisom, treba izbegavati mirisne losione i kreme.

Nova rutina za negu suve kože

Ako se odlučite da probate da kožu negujete kozmetikom na bazi linolne kiseline, imajte u vidu da vam je potrebna svakodnevna primena i da, za efekte, treba sačekati neko vreme. Naravno, pokušajte da primenite i druge savete koji doprinose nezi suve kože poput promena u ishrani, adekvatnog unosu tečnosti, izbegavanja nošenja odeće od poliestera i drugog veštačkog materijala.

Evo i dobitne kombinacije za negu ujutro i uveče: Linola gel za pranje i tuširanje + Linola losion.

 
Gel za pranje i tuširanje je umirujući i već na početku dana će ublažiti osećaj svraba i peckanja, blag je i ne pecka oči.

 

 

Losion za telo, nakon tuširanja, hidrira kožu i čini je mekom i elastičnom jer, pored čičkovog i ricinusovog ulja sadrži i vitamin E, koji je vrlo moćan antioksidant koji se tradicionalno upotrebljava u nezi suve kože i kože koja stari.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *