Stres “sendvič generacije” – kako se nositi sa izazovima

3min
“Sendvič generacija” je neformalan naziv za ljude koji istovremeno brinu o svojoj deci i pomažu svojim ostarelim roditeljima. Ove obaveze umeju biti veliki izazov i izvor...

Kada se nađete u položaju da brinete o maloj deci i pritom se starate o svojim roditeljima, sasvim očekivano možete biti pod velikim stresom. Ponekad deluje čak i nemoguće pronaći sklad i strategiju, tako da potrebe svih budu zadovoljene. 

Svake večeri legnete sa ogromnim pritiskom i teretom na grudima da niste učinili dovoljno za decu i za svoju majku/oca, da se niste pokazali ljubav, uživali u razgovoru i igri, imate osećaj da nikad nema dovoljno vremena? Sva je prilika da se loše nosite sa stresom “sendvič generacije”.

Stres zbog potrebe da svuda trošite energiju – za decu koja su još uvek u kući, za starijeg ili bolesnog roditelja, za sve druge odnose, dok istovremeno održavate neki privid karijere ili vremena za sebe može učiniti da se osećate kao da vam treba nadljudska snaga. Srećom, postoje načini za upravljanje ovim jedinstvenim stresom, a mi vam predlažemo nekoliko.

Odvojite vreme za “punjenje sopstvenih baterija”

Možda vam se čini da u pregustom rasporedu jednostavno nema mesta za predah i sitna zadovoljstva zbog kojih se osećate dobro. No, imajte u vidu da briga o sebi nije luksuz, već da je od suštinskog značaja za dobrobit cele porodice. Ne možete sipati iz prazne šolje.

Dakle, to nije još jedna stavka koju treba dodati na listu obaveza. Ne treba da predstavlja stres, jer ne znate kad ni kako da “uglavite” tih pola sata za uživanje u kafi ili odlazak na masažu. Naprotiv, briga o sebi je zapravo svesno i namerno odvajanje vremena za ono što nam je važno – bez osećaja krivice. Možda će to biti odlazak u teretanu ili ranojutarnje istezanje kod kuće, čitanje omiljenog časopisa i knjige.

Ako je moguće, dogovorite se sa partnerom da na sat-dva preuzme brigu oko dece/vožnje na trening/ili nešto treće kako biste vežbali, čitali ili samo dremnuli. Čak i pola sata predaha može biti spas koji vam je potreban. Važno je stalno obnavljate svoju energiju i snagu.

Podelite teret i obaveze sa svojom porodicom

Kada ste negovatelj, potrebna vam je sigurnosna mreža i pouzdani izvori kojima se možete obratiti za utehu i razumevanje bez osuđivanja. Dakle, važno je da postoji osoba na koju možete da se oslonite da će otići u kupovinu, da pokupi decu iz škole ili odvede ih na trening. Da li će to biti suprug, sestra ili brat, svejedno je – potrebni su vam fleksibilni ljudi, voljni da pomognu, kako ne biste imali taj čudan i grozan osećaj zarobljenosti.

Starija deca u porodici mogu da se uključe takođe, tako što će obavljati određene kućne poslove. Ne samo da će vam ova pomoć značiti, već na ovaj način podstičete samostalnost kod dece.

Angažujte pomoć

Pod pretpostavkom da može da se uklopi u vaš kućni budžet, angažovanje pomoći može biti mudar način da se nosite sa brojnim izazovima i zahtevima svakodnevice. Primera radi, povremeno angažovanje pomoći za čišćenje može vam uštedeti vreme i smanjiti stres zbog nereda.Ako neko stvori red u vašoj kući – čak i ako je to svake druge nedelje ili jednom mesečno – pomoći će vam da se osećate uređenije i mirnije, emocionalno i mentalno.

Pomoć, naravno, ne mora da bude nečija odgovornost sa “punim radnim vremenom”. Od velikog uticaja može biti da vam neko pomogne u vožnji kad morate da odvedete roditelja na pregled kod lekara, tako da se opterećenje smanji, a vi dobijete vreme da se posvetite drugim stvarima.

Stručna medicinska pomoć je takođe značajna, ukoliko možete da priuštite usluge negovatelja kad vam je potrebno. Jedno od rešenja je i dom za stare, koji pruža privremeni ili trajni smeštaj, ali i adekvatnu zdravstvenu zaštitu i emotivnu podršku vašim ostarelim roditeljima koji ne mogu više o sebi da se brinu. 

Razgovarajte sa svojim poslodavcem

Kada pripadate tzv. sendvič generaciji, brinete o mališanima i negujete roditelje, fleksiblinost rada je ključna. Podrška poslodavca je od značaja, posebno u onim danima kada se morate fokusirati na porodicu i biti potpuno nedostupni na poslu.

Neke velike kompanije imaju posebne programe podrške za zaposlene koji brinu o bolesnim članovima porodice. Porazgovarajte sa svojim šefom ili menadžerom za ljudske resurse i raspitajte se o svim opcijama koje imate na raspolaganju.

 

Briga o starim roditeljima

 

Oslobodite se želje da postignete savršenu ravnotežu

Zamka u koju upada većina pripadnika sendvič generacije – konstantna težnja da se postigne savršen balans. Morate što pre osvestiti da ne nekada nećete moći da uradte sve i jednostavno priznate sebi da nećete uvek imati “ravnotežu”. U nekim danima/nedeljama biće neophodno da se više fokusirate na svoju decu ili partnera. U drugim, moraćete više da se usredsredite na svog ostarelog roditelja. Neka prioriteti vode ove odluke. 

Neki ljudi jednostavno ne mogu da delegiraju ili skroz izbace neke stavke sa svoje liste obaveza. Lakše je podneti stres iscrpljenosti nego strah da od toga da nismo savršeni ili da ćemo izgubiti poštovanje i ljubav voljenih. Ako i vas muče ovakve misli, napravite listu osnovnih stvari i dodajte zadatke manjeg značaja ali samo onda kada ih možete uklopiti. Ovo će učiniti da se osećate mnogo bolje nego da imate nemoguću listu sa koje morate da odbacite zadatke (i opet imate osećaj da ste podbacili)!

Odredite svoje potrebe o kojima se ne može pregovarati

Negovatelji moraju da vode računa o rešavanju sopstvenih potreba kako bi sprečili izgaranje ili iscrpljenost. Deca su mala, roditelji su bolesni i stari, ali i vi ste važni. Šta je to što vam je potrebno i oko čega nema pregovora? Odlazak u teretanu ili na trčanje, čitanje, jutarnja kafa koju ćete popiti na miru? Dakle, budite jasni šta vam treba i oko kojih aktivnosti i potreba nećete praviti kompromise.

Imajte širu sliku

Koliko god da vam je teško u pojedinim trenucima, setite se da ovaj period u životu neće trajati zauvek. Zapravo, često će na kraju doći do gubitka – gubitak roditelja ili jednostavno gubitak godine kada je trebalo da uživate u svojoj deci. Kada shvatite da je ovo samo jedno doba koje ne traje večno, može biti lakše da ponesete teret. Osim toga, potrudite se da vidite širu sliku: razmislite o tome koliko su vaši roditelji učinili za vas i imajte na umu da je vaše vreme da izrazite svoju ljubav i zahvalnost ograničeno. Čak je i pomaganje prilika da budete sa njima, i to prilika koju nećete imati zauvek.

Činjenica je da ćete jednog dana imati beskrajno vremena da uradite mnoge stvari koje sada ne možete, ali takođe nećete imati radost da pod jednim krovom imate i decu i roditelje. Svi znamo da će nam nedostajati da vidimo njihova lica svakog dana i da čuejmo galamu koja se širi kroz kuću. 

 

Autor: Dragan Antić, tata

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *