Kada smo mladi, mislimo da imamu svu moć ovog sveta. Niko i ništa nam ne može oduzeti lepotu, snagu i mladost. Često se opiremo dobronamernim savetima, ili bilo kakvim savetima, misleći da mi znamo najbolje i da nam se ništa neće dogoditi.
U tridesetima sam, sebe smatram i jesam još uvek mlada. Ali znatno iskusnija i zrelija da znam da stavove, izbore i odluke koje imamo i donosimo još kada smo tinejdžeri ili u ranim 20-tima nisu nimalo bezazleni.
Svake godine u toku letnje sezone čitamo o tome kako ne treba iz kuće izlaziti bez zaštitnog faktora, kako je to najbolja zaštita kože u svakom dobu. Sve mi to znamo, čitamo, slušamo, ali pitanje je koliko primenjujemo.
Čula sam devojčice iza mene u supermarketu kako razgovaraju o tome da je ulje najbolji saveznik za fantastično potamneli ten – nije istina! Odnosno, ćaskajući međusobno otkrile su da koriste proizvode sa zaštitnim faktorom dan ili dva tokom odmora. Onda su usledile priče o tome kako imaju dobar pigmenat, kako lako potamne i da im faktor zbog toga više i ne treba, i tako te već dobro poznate, opšte rečenice, koje verovatno dobro i ne razumeju, ali im zvuče poznato i verovatno logično.
I sve zbog toga što nisam pazila dovoljno jer sam mislila da meni sunce ne može nauditi, pa sam se hrabro "zračila" njime, kada baš i nije bilo najpametnije.
S druge strane, ja ga koristim svakoga dana. Ne zato što sam ja puno pametnija i poslušna, već zato što sam se suočila sa hiperpigmentacijom. Ona nastaje kada na određenim delovima kože dođe do prekomerne proizvodnje melanina. Manifestuje se tako što se na koži pojavljuju potamneli delovi, različitog oblika i veličine, a čija boja može biti u rasponu od svetlo braon, do tamne, pa čak i crne.
Postoji više tipova hiperpigmentacije a ja imam, pre svega, pigmentacione fleke, koje nastaju kao posledica izlaganja sunčevim zracima. I upravo zbog toga se pojavljuju na delovima koji su često izloženisuncu, kao što su lice, ruke i šake.
Da, imam ih na šakama, gde nisu tako vidljive, a i na licu, gde se lepo vide. Prvo je bila samo mala fleka na obrzu, pa je zatim bilo čelo, pa deo nosa, pa sada i neke sitnije na ostatku lica, a i ona na obrazu nije više tako mala.
I sve zbog toga što nisam pazila dovoljno jer sam mislila da meni sunce ne može nauditi, pa sam se hrabro "zračila" njime, kada baš i nije bilo najpametnije.
maske i tretmani pomažu za izbeljivanje i smanjivanje fleka
source: @janwoznyaesthetics;
Cilj ovog teksta nije da ja sada govorim svima vama koji možda imate sličan ili isti problem da prihvatite sebe i da ste svakako lepi i da možete biti nekome motivacija. Nije ovo problem zbog kog se ne živi ili ne spava, niti zbog kog bi trebalo da opadne samopouzdanje.
Ali nije ni problem koji bi trebalo da zanemarite.
Postoje vrlo uspešni tretmani vezani za izbeljivanje ovih fleka. Postoje laserski tretmani, mezoterapije, pilinzi, vitaminski tretmani i slično, koji mogu znatno popraviti stvari, ali po iskustvu mojih doktora, ne i da učine da to nestane zauvek.
Međutim, kada imate ovakav problem kože, informišete se o tome šta vam može pomoći, a ne znate šta sve može i da pogorša stanje. Rešavajući problem sa hormonima kao posledica nagomilanog stresa, koji je zaista smatram da je jedan od najglavnijih okidača za sve zdravstvene problema, moje fleke su postale veće i sve brojnije. I da, hormonski disbalans može biti jedan od čestih uzroka hiperpigmentacije.
Šteta se može umanjiti, ali ne i zauvek popraviti. Sada je obavezna dnevna krema sa faktorom, tokom svakog godišnjeg doba, preko koje obavezno moram nanositi i blagi sloj bb kreme. Puder nije dobra opcija, jer zazvara pore i teži je. Sve to šiti kožu, a volji za istinu, čini da fleke budu manje vidljive.
Obavezni su mesečni tretmani u konsultaciji sa stručnim licem. Na sunčanje sam odavno zaboravila i bežim od sunca, zapravo od UV-zraka, a nekada sam mislila da sam jača.
Obavezni su pregledi, jer morate pratiti da li se fleke smanjuju ili rastu, da li se pojavljuju nove ili ste uspeli da svime što činite za zdravlje kože, da ih malo usporite.
source: @beautyby_nikkinixon;
Ima tu i genetike (barem u mom slučaju) koji je samo razlog više da ne žmurite pred stvarima i da činite sve da pomognete sebi i organizmu.
Da li mi je žao što je moje lice danas šareno? Jeste. Dali mi ponekad smeta. Da. Da li to umanjuje moju lepotu i način na koji vidim sebe i na koji me drugi doživljavaju? Nimalo.
Vrlo sam svesna da je to nešto što ću nositi kroz život i na šta moram paziti i redovno kontrolisati da ne bi prešlo u neke ozbiljnije oblike.
Cilj je da vas samo podsetim, pre svega one mlađe, da ne znate koji vaš postupak, izbor ili način života u mladosti i kako može pokazati svoj oblik i lice u kasnijim godinama. I da, možda smatrate da je ulje najbolji saveznik za vaš ten, ali ne i za zdravlje vaše kože.
Zato, ponesite po koju mudrost još iz mlađih dana, naučite da pravite pametne izbore i da gledate malo dalje nego što vam fokus mladosti to dozvoljava.
Zahvalićete sebi kasnije zbog toga, jer će vam tada biti suštinski značajno kakvo lice, kožu, a u tom kontekstu i zdravlje imate, jer kada ste mlađi, sve se svodi na površnu estetiku.
Autor: Julija Ilijevska