U šestom mesecu dete razvija veliku sposobnost kretanja. Svi njegovi napori uglavnom su usmereni ka uspostavljanju kontrole nad telom i pokretima ali, kako napreduje, ono razvija i autonomiju i nezavisnost.
Sa istom zainteresovanošću kao i svako mladunče, vaše dete će istraživati svet oko sebe. Zadatak roditelja svakako jeste da ga prate u tim njegovim istraživanjima, kao i da razumeju i slede njegovu želju da poraste, pružajući mu neophodne podsticaje i igre, ali pre svega pažljivo osluškujući i razumevajući potrebe deteta.
Sa druge strane, vaše dete se sada kreće po kući te je neophodno obezbediti ga od svih neopreznih udaraca i opasnosti. Ukoliko to već niste obavili, sada je pravi trenutak da krenite od prostorije do prostorije i pretvorite vaš dom u sigurnu kuću po meri deteta.
Beba se zabavlja i uči
Jedna od igara koju će voleti da igra sa vama jeste “žmurke“: sakrijte lice vašim dlanovima , na trenutak ono će ostati zapanjeno, a potom će se oduševljeno nasmejati ugledavši vas kako se iznenada ponovo pomaljate. Ovo što se čini beznačajnim traćenjem vremena, u suštini je vrlo bitna igra koja mu pomaže da razume suštinski bitnu stvar: mama je tu iako je ne vidi.
Oko sedmog meseca vaše dete zna mnogo toga. U sedećem položaju zabavlja se držeći čvrsto igračke i potom ih baca daleko. Udaljene igračke će ga prve motivisati da se pokrene. Kada počne da se kotrlja po podu ili da puzi ponudite mu lopte ili igračke sa točkovima: biće izuzetno prijatno stići ih, pogurati napred i krenuti u novu potragu. Ne zaboravite njegovu želju da gricka (nagon koji će se pojačati čim stignu prvi zubići). Uvek mu dajte igračke koje može prineti ustima potpuno bezbedno.
U ovom periodu, predmeti u kući su ono što dete najviše interesuje. Pustite ga da se igra sa kartonskim tanjirima i plastičnim čašama, drvenim kašikama, plastičnim kutijama, loncima i poklopcima: to su samo naizgled „siromašne igračke“, one dečijoj fantaziji otvaraju mnogo širi put nego što to čine sofisticirane igračke.
Ne silite trenutak
Za dete igra znači učenje kako da poraste. Kako se njegove sposobnosti budu povećavale menjaće se i njegov način igre. Najlepše igračke za njega su one koje može da eksploatiše, koje odolevaju njegovim bezbrojnim eksperimentima i koje su privlačnih boja. Kod odabira igračke koju ćete pokloniti svom detetu imajte u vidu da će ono da je razmontira, tako da nikako ne treba da budu lomljive ili dragocene.
Međutim, igračka pre svega treba da bude prilagođena njegovom uzrastu. Nema ništa gore ili više frustrirajuće za dete nego previše zahtevna igračka. Najbolja je dakle ona koja je prilagođena njegovim sposobnostima i koja u isto vreme stimuliše njegovu nepresušnu volju za učenjem.
Organizacija korpe sa igračkama
Prijatelji i rođaci će vam preplaviti kuću igračkama. Vaše dete će ih posmatrati sa entuzijazmom ali, koliko god to ono želelo, neće moći da se igra uvek sa svima. Sigurno će biti onih koje će mu odmah prirasti za srce, ali većinu neće moći ni da zapamti.
Možete mirno odložiti bar polovinu u neki ormar i vaditi ih u određenim prilikama. U korpu sa igračkama koja je stalno na vidiku ostavite one sa kojima se češće igra. Ponudite mu svaki put po malo igračaka, često ih zamenjujući: dete se neće ni zamoriti niti će mu dosaditi, a vi ćete ih lakše sređivati.
Kako odabrati sigurne igračke
Nesreće izazvane neprilagođenim ili opasnim igračkama češće su nego što se misli. Evo na šta treba da obratite pažnju da biste izbegli nesreću:
- Čitajte etikete. Igračke ozbiljnih proizvođača nose na sebi znak „ sigurna igračka“ što garantuje pouzdanost igračke proizvedene po najnovijim sigurnosnim normama. One imaju i oznaku uzrasta za koji su prilagođene. Ako na pakovanju postoji oznaka CE , to će značiti da je proizvod u skladu sa najnovijim normama Evropske Unije po pitanju sigurnosti.
- Pazite se imitacija. Često se radi o reprodukcijama (čak i poznatih igračaka), proizvedenih najverovatnije u azijskim zemljama, koje su se probile na tržište bez ikakve sigurnosne provere.
Ukoliko dete ima manje od dve godine
- Izbegavajte igračke obojene toksičnim bojama ili sa elementima koji se mogu skidati. Dete bi moglo da ih proguta, budući da će ih neizostavno prineti ustima.
- Nikada nemojte malom detetu dati metalnu igračku, šiljatih ili oštrih ivica, kao ni one električne ili na baterije.
- Prekontrolišite igračke češće. Ukoliko su neki delovi polomljeni ili se odvajaju nemojte oklevati da ih bacite.
- Birajte lutke i ostale igračke koje se mogu lako oprati, i koje ne zadržavaju prašinu. U ranom detinjstvu izbegavajte pliš, bolje su sunđeraste ili krpene lutke koje se lako mogu oprati i koje dete bezbedno može istraživati i ustima.