Tai chi chuan za decu: relaksacija, koncentracija i zdravlje

3min
I ako su u Srbiji deca od 5 do 12 godina iznad proseka po konstituciji, u odnosu na decu drugih evropskih zemalja oni su ispod proseka po fizičkim sposobnostima. Mališani vreme provode u školskim...

I ako su u Srbiji deca od 5 do 12 godina  iznad proseka po konstituciji, u odnosu na decu drugih evropskih zemalja oni su ispod proseka po fizičkim sposobnostima. Mališani vreme provode u školskim klupama, ispred televizora, ili za računarom. Pažnja im je uvek van njih samih – tamo, na ekranu. To ih odvaja od sebe i od svog okruženja. Umesto da istražuju sebe, svoje mogućnosti i svet oko sebe, imitiraju tamo viđeno. Poistovećuju se sa čudnim junacima, postaju nasilna ili asocijalna. Šta raditi?


Deca i fizička aktivnost

Fizička aktivnost deci treba od malena da postane navika. Ako se ona razvije do predškolskog uzrasta, možemo očekivati da će tu naviku da zadrže i ubuduće. Bavljenje sportom kod dece razvija motoričke sposobnosti, koordinaciju,  pravilno se razvijaju i jačaju mišići i pre svega razvija fizička snaga.


Pre nekoliko stotina godina fizička snaga i hrabrost su bile jedna od osnovnih merila ljudske vrednosti. Čovek danas, da bi bio cenjen, uspešan i prihvaćen, mora da bude kompletna ličnost čije formiranje počinje od njegovih prvih udaha. Pored roditeljske ljubavi,  najvažnija stvar koju svom  detetu  možete da pružite je zdrava osnova za njegov život. Zato je dužnost svakog  roditelja da  detetu pruži mogućnost  da sigurnim korakom zakorači u svoju budućnost. Jedno od boljih metoda  za to  je vežbanje Tai chi chuana.


Šta je Tai chi chuan?

Tai chi chuan je veština koja paralelno razvija fizičke, intelektualne i duhovne  snage i kapacitete osobe. Gradi kompletnu ličnost, osobu  svesnu svojih telesnih, intelektualnih i duhovnih mogućnosti i pruža sredstva i rešenja da svoje datosti koristi na najbolji način.


Taijiquan je  holistička metoda koja je deo integrativne medicine, sportska – borilačka veština i životna filozofija. U integrativnoj medicini  se primenjuje kao metoda rehabilitacije, u sportu kao suptilna veština samoodbrane i rekreacija, a kao životna filozofija pruža osnovu za  formiranje pozitivnih  sistema vrednosti, ali i čvrstu ukorenjenost i stabilnost kako se ne bi izgubilo tlo pod nogama.


Deca se kroz igru i zabavu, uvode u tajne drevnih kineskih majstora. Kroz imitaciju, imaginaciju i vizualizaciju, kroz razvijanje mašte, uvode se u mudrosti koje se hiljadama godina usavršavaju i prenose sa generacije na generaciju.


U prvom planu je mentalni i psihički razvoj dece, ali se radi i na fizičkom aspektu, povećanju motorike, kondicije, snage, izdržljivosti. Kroz igru i zabavu deca uče da budu disciplinovana, skoncentrisana, svesna svog tela i svojih postupaka. Kako se pokreti izvode veoma usporeno i sa kontrolom, to samo po sebi zahteva pažnju, koncentraciju, sposobnost posmatranja, sagledavanja i zaključivanja. Postupno sticanje tih kvaliteta podstiče razvoj samopouzdanja i samopoštovanja.


Kako su organizovane grupe?

U grupi vežbaju deca različitog pola i starosti što omogućuje bolju socijalizaciju. Kasnije se uvode vežbe u parovima koje kod mališana razvijaju svest o postojanju drugih osoba oko sebe ali i o postojanju pravila koja određuju odnose između njih.


U grupu se uključuju deca različite fizičke konstitucije i mogućnosti jer veština funkcioniše na prirodnim principima te za pravilno izvođenje pokreta ne treba snaga, već koncentracija, upornost i istrajnost. Napredak kroz te kvalitete povučenu, tihu, uplašenu, stidljivu ili manje talentovanu decu ohrabruje, uči ih da vole sebe, da budu odvažni i hrabri, a oni drugi uviđaju  da nije sve u talentu, snazi, galami i nasilju. Sagledavanje te činjenice decu uči da ne odustaju od rešavanja problema. Ako je nešto teško to samo znači da se na tome mora više raditi i vežbati i do rezultata će doći. Svako dete treba da sagleda svoje nedostatke i da radi na njima kako bi ih prevazišao i napredovao. Na taj način se uči da i u životu treba da bude  uporan ako želi da ostvari svoj cilj. Lepota pokreta koji se dovodi do perfekcije je spoj sporta,  veštine i umetnosti koji razvija osećaj  i smisao za harmoniju, umetnost, estetiku, sklad i donosi mir.


Deca iz  kluba Hua Kang, aktivno učestvuju na prezentacijama koje popularišu sport i Taijiquan. Na taj način se navikavaju  na javne nastupe, prevazilaze strah od ispitivanja i uče da slobodno pokazuju šta znaju.


Samodisciplinovanje i odgovornost prema svojim obavezama počinje redovnim pohađanjem treninga, a to u početku ipak zavisi od roditelja. Ono što oni mogu da učine je da obezbede  da dete stiže na vreme i da redovno dolazi na trening.


Idealno bi bilo da dete počne sa vežbanjem oko pete godine, svakako pre nego što krene u školu, da nauči da se prilagođava sredini i uslovima, da se suočava sa problemima, da se izvešti u komunikaciji i uvidi da koliko truda ulaže, toliko ima rezultata. To će im pomoći da lakše prate nastavu i savladavaju obaveze.


Tai chi chuan u Beogradu

U Srbiji se od septembra prvi put održavaju vežbe Tai chi chuana za decu. Na Istoku generacije odrastaju vežbajuči Tai chi, na Zapadu se deca odavno uvode u tajne drevnih majstora, a u našoj zemlji je Tai chi za decu potpuna novost. Sve informacije možete naći na sajtu kluba Hua Kang (link).



Autor: Đenđi Samardžija, Predsednik i trener kluba Hua Kang

Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *