Znate, ovih dana se mnogo pominju zabrane TikToka i interneta. A zabrane su uvek mač sa dve oštrice!
Šta ćemo rešiti ako zabranimo TikTok? Iskreno, malo toga! Nasilan i neprimeren sadržaj su prisutni na svakoj društvenoj mreži, digitalno nasilje je sveprisutno, zloupotrebe i iskorišćavanje dece su na svakoj platformi! Nećemo suštinski rešiti problem ako zabranimo jednu društvenu mrežu jer deca će emigrirati na neku drugu – Discord, Instagram, BeReal, Omegle, Lemon8. Youtube, Snapchat, Facebook. Zar sve da ih zabranimo? Zar u 21.veku, veku digitalizacije mi pričamo o zabranama kao rešenju?!
Umesto decu da edukujemo kako da na pravilan način koriste društvene mreže u svoju korist,
umesto da ih učimo kulturi ponašanja na internetu,
da ih usmerimo kako da iskoriste sve benefite virtuelnog prostora,
umesto da pričamo sa decom i objašnjavamo im kako virtuelni svet funkcioniše,
umesto da im pomognemo da stvore kritičko razmišljanje,
da znaju da razlikuju dobro i loše (i u realnom i u virtuelnom svetu),
umesto da učimo zajedno,
umesto da im pomognemo da steknu samopouzdanje, samovrednovanje i sopstveni identitet,
umesto da budemo tu kada smo im potrebni i treba im podrška,
umesto da razgovaramo sa pažnjom sa svojom decom,
Mi pričamo o zabranama!
One su lake, a gore pobrojano je ipak teže. Dati detetu telefon je lako, otvoriti naloge na mrežama prelako, a naučiti ga kako da njime upravljaju na pravilan način je ipak teže.
Posle više od 400 predavanja, slobodno ću vam reći da deca obožavaju da pričaju o internetu! To je njihov svet! Ali moramo da ih čujemo! Da ih pitamo! Da ih usmerimo! To je naša dužnost! A treba da postoji i VOLJA! Gde ima volje, ima i nade da će se situacija popraviti u korist svih nas!
Šta još možemo da uradimo?
Možemo da se suprotstavimo fenomenu zlostavljanja dece na internetu. Prvi važan korak koji treba da napravimo jeste da postanemo svesni koliko je dramatična sadašnja situacija u društvu. Ovaj prvi korak je od suštinske važnosti da bi se odrasli, koji imaju odgovornost i zadatak da zaštite decu (roditelji, nastavnici, vaspitači, medicinsko osoblje, itd.) pokrenuli da uspostave sisteme prevencije i zaštite za naše najmlađe.
Vašim potpisom možete podržati ovaj cilj – POTPIŠITE PETICIJU ZA BEZBEDNIJI INTERNET ZA DECU OVDE ILI KLIKOM NA SLIKU ISPOD.
Više informacija na justice-initiative.eu
Katarina Jonev Ćiraković, stručnjak za bezbednost dece na internetu i mama Diplomirala na osnovnim studijama Fakulteta političkih nauka, smer međunarodni odnosi, master studije međunarodnog javnog prava završila je na Pravnom fakultetu. Doktorant je Fakulteta političkih nauka. Od 2015. godine se aktivno bavi politikama sajber bezbednosti. Do danas je objavila više od 45 naučnih radova. Od 2016. godine aktivno edukuje decu, mlade i roditelje o opasnostima na internetu i društvenim mrežama. Učestvovala je kao govornik na velikom broju stručnih i naučnih konferencija, javnih tribina i diskusija iz oblasti bezbednosti na internetu. Autor je knjige ,,Bezbednost dece na internetu i društvenim mrežama – vodič za roditelje’’ i ebooka ,,Uticaj mobilnih telefona na razvoj dece”.