Biti tinejdžer danas je vrlo teško, a biti roditelj tinejdžera je mukotrpan i stresan „posao“. Kada se roditelji nađu u ovoj ulozi shvate da imaju bezbroj nedoumica i preveliki broj prepreka koje se vrlo teško prelaze. Zašto je to tako? Pre svega iz nepoznavanja razvojne faze kroz koju adolescenti prolaze. Najznačajnija karakteristika ove faze je potreba za samostalnošću, koju tinejdžer najčešće izražava negativnim ponašanjem koje nailazi na osudu od strane roditelja.
Tinejdžerima vladaju promenljiva raspoloženja, jaka osećanja, seksualni nagoni, te to često dovodi do njihovih burnih reakcija, nepredvidivog ponašanja koja šokiraju roditelje.
Neophodno je razumeti da tinejdžer ima previše nedoumica: kako da se izbori sa školskim obavezama, sa pritiscima vršnjaka, sa raznim iskušenjima (cigare, alkohol, droga), kako da postigne dogovor sa roditeljima oko njemu bitnih stvari, sa željom i potrebom da bude dosledan, da izgradi svoje vrednosti, da se izbori sa dilemom šta želi kao svoj životni cilj, šta želi u budućnosti. Toliko odluka na „plećima“ mladog bića, a pri tome pogrešni uzori, loši primeri u društvu, kič, šund i nemoral u medijima, nervozni roditelji koji nemaju vremena da saslušaju, razumeju, prepoznaju.
Evo nekih saveta za roditelje kako bi olakšali svom tinejdžeru i samim tim i sebi:
- Morate postaviti jasne granice i pravila. Postoje pravila oko kojih nema pregovora a tiču se bezbednosti, zdravlja, etike i pravila oko kojih možete da pregovarate sa svojim detetom (izlasci, kompjuter, vožnja, letovanje).
- Izbor posledica ukoliko dođe do kršenja pravila mora biti odgovarajući i UVEK DOSLEDNO sproveden (nema popuštanja).
- Ukoliko tinejdžer burno reaguje nikako se nepoistovećujte sa njim odnosno ne gubite kontrolu nad emocijama nego sačekajte da se smiri pa nastavite razgovor.
- Nikada ne vređajte zbog izgleda, pa čak ni u šali.
- Ne dopustite da vas laže. Uvek sve proveravajte iako ste ga uhvatili u laži obavezna je disciplinska mera.
- „Ne žmurite“ nad jasnim i vidljivim signalima koje vam tinejdžer upućuje da puši, pije i koristi drogu.
Ovo je doba je prepuno iskušenja kojima dete nije uvek spremno da se odupre, zato ste vi tu da mu pomognete i budete podrška. Pomozite vašem detetu, jer koliko god da vaš sin od sedamnaest godina izgleda kao snažan muškarac ili ćerka kao prava devojka, oni su samo krhka bića koja još uvek nisu ojačala da se uhvate u koštac sa borbom zvanom život i još uvek tragaju za svojom samostalnošću.
Autor: Vesna Mladenović, Udruženje porodičnih edukatora Srbije
Udruženje porodičnih edukatora Srbije je strukovno, neprofitno i nestranačko udruženje građana koje ostvaruje svoje ciljeve u oblasti edukacije i savetodavnog rada. Porodična edukacija proučava razvoj deteta i podučava roditelje o razvojnim karakteristikama i promenama koje prate dete tokom odrastanja. Porodični edukatori u radu sa roditeljima imaju sledeće mogućnosti:
|