Trikovi i ideje za pripremanje zdravijeg sladoleda

Sladoledu će se tokom letnjih meseci obradovati i stari i mladi. Malo je onih koji mogu da mu odole. Po različitosti ukusa može da zadovolji većinu sladokusaca. Sladoled ima svoje prednosti i...

Prednosti i mane sladoleda:

  • Odličan je izvor energije – nutritivni sastav, kao i kalorijska vrednost sladoleda zavisi od tipa i proizvođača.
  • Izvor je vitamina i minerala – najviše je bogat kalcijumom i fosforom, zatim vitaminima A,C, D i E, kao i vitaminima B grupe.
  • Sadrži masnoću i šećer – pošto se sladoled uglavnom pravi od mlečne masnoće, mora da je ima minimum 10%. Ta masnoća je uglavnom zasićena masnoća. Takođe, sladoled sadrži i dosta šećera, koji ulazi u većinski deo ugljenih hidrata. Neumereno konzumiranje mlečne masti i šećera, može da dovede do stvaranja zdravstvenih problema.
  • Sadržaj laktozemlečni sladoledi mogu da izazovu određene zdravstvene probleme osobama koje su osetljive na laktozu.

 

Trikovi za pravljenje zdravijih sladoleda

Prvi korak ka zdravijem sladoledu je da se napravi kod kuće. Na taj način se biraju namirnice i kontroliše količina sastojaka.

Osnovni sastojci sladoleda su masnoća i šećer koji su, kao što je pomenuto, nezdravi u prekomernoj količini. Shodno tome, treba naći način kako ih smanjiti ili zameniti drugim sastojkom. Prirodno nastojati da sladoled po teksturi i ukusu ostane sličan originalu.

Pravilna ishrana dozvoljava ograničenu upotrebu industrijskog sladoleda. Još uvek je znatno bolje, napraviti sladoled gde ćete sami kontrolisati vrstu sastojka i njihovu količinu.

 

Ideje za pravljenje zdravijeg sladoleda

  • Kremasto voće kao što su banana i avokado daju dobru teksturu sladoledu bez mnogo kalorija.
  • Upotreba obranog mleka redukuje količinu masnoće u sladoledu.
  • Grčki jogurt sadrži manje masnoće nego slatka pavlaka, kremaste je teksture, a sadrži mnogo proteina, vitamina i minerala koji su neophodni u ishrani. Ova vrsta jogurta se može naprviti kod kuće tako što će se jogurt sipati u cediljku koja je obložena gazom ili dečijom platnenom pelenom.
  • Med je dobra zamena za šećer, a ujedno sadrži i obilje hranljivih materija. Količina šećera se po potrebi može smanjiti, a ukus popraviti dodavanjem slatkastog svežeg ili suvog voća. Zadnjih godina veliki hit je sladoled sa stevijom (niskokalorijska zamena za secer iz istoimene biljke). Stevija je vrsta biljnog začina slatkog ukusa.
  • Prvi sladoled koji će dete da proba može da izgleda ovako: ulupanoj slatkoj pavlaci (250ml) dodati izgnječene dve zrele banane pa sve zajedno dobro izmešati sa kašikom fino mlevenog rogača i dobro rashladiti.
  • Pošto deca vole sladolede na štapiću, postoje razni kalupi koji olakšavaju njegovo pravljenje kod kuće. Osnovni i jedini sastojak za ove sladolede može da bude voće. Kada se voće iscedi i stavi u kalupe, dobija se sladoled koji je sličan “Rumenku”, ali bez i jednog zrna kristalnog šećera.

 

Bez obzira koju vrstu sladoleda pravite kod kuće, on će uvek biti zdravija i nutritivno vrednija opcija od kupovnog. Za decu je sladoled dobar izbor za užinu jer može da sadrži voće puno vitamina i mleko ili mlečne proizvode koji obiluju kalcijumom.

 

Nekoliko recepata koji mogu da vam posluže kao ideja za nešto drugačije:

 

 

Sladoled od bele čokolade sa brusnicama

Ovaj sladoled ima malu količinu šećera, a slatkoća se dobija dodavanjem bele čokolade i brusnica. Takođe ovde se radi sa aparatom za sladoled, ali nemojte da brinete, rashladite ga onako kako inače to radite. Pogledajte ceo recept na sajtu lakakuharica.com

 

Sladoled od krem sira ruzmarina i limuna

U ovoj recepturi se umesto slatke pavlake koriste krem sir i kisela pavlaka, koji imaju manju količinu mlečne masnoće. Recept u online časopisu mezze.rs

 

Sladoled od kafe

Ovaj sladoled je za mame i tate jer se pravi sa kafom, a da bi bio i za najmlađe, napravite "kafu" od fino mlevenog rogača ili kakaoa. Jedan od sastojaka je kondenzovano mleko, koji baš i ne može tako lako da se nađe u prodavnicama. Međutim i njega možete da napravite kod kuće na sledeće načine:

 

  • Napravite ga od običnog mleka – mleko kuvati u većoj šerpi na tihoj vatri dok neprepolovi zapreminu.
  • Napravite ga od mleka u prahu – prema uputstvu izdvojiti količinu mleka u prahu, ali ga pomešati sa mlekom ili duplirati količinu mleka u prahu koja se dodaje vodi.

Napomena:

Jaje je jedan od najčešćih sastojaka sladoleda. Jaje je namirnica koja je ima veoma visoku nutritivnu vrednost. Masovno industrijsko gajenje peradi, međutim, povećalo je učestalost salmonele koja se prenosi i "živim" jajima. Kao preventiva protiv iste, a naročito u ishrani dece, savetuje se termička obrada jaja tokom pravljenja domaćeg sladoleda. Jaja u industrijskom sladoledu su uvek termički obrađena.

 

Da li vi pravite domaći sladoled?

Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *