Svaka mama zna za naporne dane tokom kojih napetost raste i raste do nepredvidivih visina. Normalno je nekada biti besan ali kako izaberete da se suočite sa besom može mnogo da nauči vašu decu. Evo nekoliko trikova koje druge mame primenjuju da bi smanjile nervozu u porodici, držale bes pod kontrolom i imale mirniji i harmoničniji dom:
[shortslider ids=’ 49733, 49722, 49723, 49724, 49725, 49726, 49727, 49728, 49729′ titles=’Predah, Izlazak sa scene, Razgovor sa sobom, Duboko disanje, Opuštajuća scena, Lift tehnika, Topljenje stresa, Smirivanje porodice, Vežba’ descs=’Pet minuta predaha je najčešće sasvim dovoljno za smireno rešavanje grčića kod bebe, spremanje večere i uopšte preživljavanje iznenadnog teškog momenta.
Trik: Dovoljno je da se dogovorite sa tetkom, bakom, dekom ili nekim drugim članom porodice da telefonira detetu u određeno vreme ili da sigurno smestite bebu u krevetac kako biste uspeli da se povučete i bar pet minuta slušate opuštajuću muziku ili pročitate par strana za vašu dušu.
Slika: kafka4prez/flickr.com.
|Stres prethodi izlivu besa i studije pokazuju da imamo samo par sekundi da zaustavimo podizanje pritiska.
Trik: Obratite pažnju na znakove stresa (jači otkucaji srca, stezanje zuba, stegnute pesnice, podizanje glasa) i reagujte! Odvojite se od situacije koja negativno deluje na vas. Obećajte sebi da ćete uvek kada osetite da ne možete da se kontrolišete jednostavno otići. Ako je potrebno, zaključajte se u kupatilo i obavezno recite deci da je mami potrebno da se smiri. Uradite šta god je potrebno da se sprečite izliv besa. Održaćete deci dobru lekciju iz samokontrole!
Slika: vonSchnauzer/flickr.com.
|Kada situacija izmiče kontroli pozitivna poruka sebi pomaže da se osoba smiri u momentu.
Trik: Naučite da sebi kažete: “Smiri se.” ili “Možeš ti to da rešiš.”, na primer. Odaberite rečenicu koja vam najbolje odgovara, uvežbajte je i kažite sebi kad god je potrebno. Ako vam je lakše možete je zapisati. Ako, na primer, znate da je menjanje pelena detetu koje beži veliki stres za vas, ostavite papirić u njoj kako bi ste sebe podsetili da se smirite kad je sledeći put ponovo otvorite.
Slika: beijinglaoda/flickr.com.
|Ulazak kiseonika u mozak je najbrži način za opuštanje.
Trik: Iskoristite ovu informaciju, zastanite i duboko udahnite kada naiđe nervoza. Dok izbrojite do tri sve će biti gotovo.
Slika: W1LL13/flickr.com.
|Samo zamišljanje osobe ili mesta koji nas opuštaju je dovoljno da se stvarno smirimo.
Trik: Zamislite osobu koja deluje opuštajuće na vas (bračni partner, sestra, mama i sl.) ili opuštajuću scenu plaže, vašeg kreveta, zelenila. Čim osetite nalet besa vi zamislite vašu opuštajuću scenu i dišite polako.
Slika: ronsaunders47/flickr.com.
|Čudno zvuči, ali pomaže.
Trik: U kriznom momentu zatvorite oči, polako udahnite i zamislite da ste u liftu na vrhu visoke zgrade. Pritisnite dugme za prvi sprat i gledajte kako svetla polako osvetljavaju dugmiće jednog po jednog sprata kako silazite. Vaš stres će se smanjiti sa smanjivanjem broja spratova.
Slika: smaedli/flickr.com.
|Trik: Obratite pažnju na deo tela u kome osećate najviše tenzije. Možda je to vrat, možda rameni mišići ili vilica. Polako zatvorite oči i skoncentrišite se na tu tačku. Napnite je nekoliko sekundi, a zatim opustite. Dok to radite zamislite kako se stres polako topi.
Slika: Alyssa L. Miller/flickr.com.
|Mama sigurno nije jedina osoba u porodici kojoj je s vremena na vreme potrebno smirenje.
Trik: Obrazujte vašu porodicu! Pokažite im trikove koje koristite, čitajte zajedno na ovu temu i razgovarajte o osećanjima.
Slika: andrewmalone/flickr.com.
|Najvažniji trik od svih je vežbanje. Vežbajte i uvežbavajte ove strategije da biste bili sigurni da ćete ih se setiti u datom trenutku. Uključite i ostale članove porodice i vežbajte svi zajedno. Rezultat će biti smiren i opušten dom.
Slika: sandyseek/flickr.com. ‘]
Koji je vaš trik za smirivanje?