Niko ne voli da baca hranu. Upravo zato su nam uvek dobrodošle multifunkcionalne plastične posude za čuvanje ostataka koje svaka porodica ima u kući. Ove posude nam olakšavaju organizaciju frižidera i olakšavaju kuvanje narednog dana. Veoma su praktične, pristupačne i mogu se koristiti bezbroj puta. Ali, da li ovu udobnost plaćamo zdravljem?
Koliko su bezbedne posude za čuvanje hrane?
Ima onih koje su bezbedne i onih koje to nisu, zato je veoma je važno znati koje posude su dobre a koje ne. Pratite ovih nekoliko koraka i očistite vašu kuhinju od opasnih hemikalija koje bi mogle biti veoma opasne za zdravlje cele porodice:
Izbacite hemikalije
Pogledajte vaše plastične posude odozdo da biste pronašli sitno napisan broj reciklaže. Ako je ovaj broj 3 ili 7 velika je verovatnoća da materijal sadrži BPA (bisfenol A) ili ftalate (u upotrebi za PVC plastiku) koji podražavaju estrogen i utiču na nivo hormona u organizmu. Ovo može biti posebno opasno za decu koja su u razvoju, pa je najbezebednija stvar otarasiti se ovakve posude. Bezbednost je zagarantovana jedino jasnim natpisom “bez BPA i PVC-a”. U evropskoj uniji je već zabranjena prodaja flašica za bebe koje sadrže bisfenol A. Ako ne želite da se potpunosti odreknete vaših plastičnih posuda budite sigurni da su obeležene brojevima 2, 4 ili 5 koji se smatraju bezbednim za upotrebu.
Pazite kako perete plastiku
Mašine za pranje sudova koriste vrelu vodu i paru kako bi dobro oprale sudove, zato su svi tako čisti i sjajni. Međutim, ovo predstavlja problem kada je u pitanju plastika. Zagrevanje plastike, kao i u mikrotalasnoj pećnici, može da izazove isparavanja hemijskih supstanci. Budite bezbedni i uvek perite plstične činije ručno u toploj vodi.
Nikada ne podgrevajte hranu u plastičnim posudama
Čak i ako su vaše posude označene kao sigurne, uvek prebacite hranu u tanjir ili staklenu činiju kada zagrevate hranu u mikrotalasnoj. Sva plastika sadrži potencijalno opasne hemijske sastojke koji pri zagrevanju mogu da uđu u hranu koja je u njima. Posude koje se dobijaju po raznim prodavnicama i one u koje se pakuje hrana za poneti su najopasnije u ovom smislu i nemojte ih nikada koristiti za podgrevanje.
Pređite na staklo
Staro dobro staklo je potpuno sigurno za celu porodicu. Ako vaše posude spadaju u one bezbedne nije potrebno da ih automatski sve izbacite iz kuće. Ali, bila bi dobro da postepeno počnete sa ovom promenom i uvodite polako staklene posude. Na tržištu se može naći mnogo pristupačnih modela visokog kvaliteta. Najbolji su oni kojima su i poklopci stakleni. Za transport hrane su veoma praktične staklene posude sa plastičnim poklopcima, ali proverite da su oni bezbedni i perite ih ručno.
U čemu vi čuvate ostatke obroka?