Hranljiva svojstva ribe
Za razliku od ostalih vrsta mesa, riba je lako svarljiva, što je čini pogodnijom za bebin još uvek nedovoljno razvijen i osetljiv digestivni trakt. Riba sadrži omega 3 masne kiseline koje su jako korisne za jačanje imuniteta, za vid, kao i za pravilan razvoj bebinog mozga. Poznato je da bebin nervni sistem počinje da se razvija još u maminom stomaku, pa se zato i trudnicama preporučuje da redovno konzumiraju ribu. Stručnjaci tvrde da riba drastično umanjuje simptome vezane za postporođajnu depresiju. Kao i životinjsko meso, i riba sadrži obilje proteina, ali je manje masna.
Najzad, riba je pravi rudnik najraznovrsnijih vitamina i minerala. Bogata je kalcijumom, fluorom, fosforom, jodom i gvožđem, kao i vitaminima B grupe, vitaminom K i vitaminom D. Svi ovi vitamini i minerali potpomažu normalan rast bebe, pravilan razvoj zuba, kostiju, mozga, čula vida, pogodno deluju na krvotok, žlezde i kožu odojčeta.
Kada je uvrstiti u jelovnik
Najveću dilemu za roditelje svakako predstavlja starost odojčeta koje se sme hraniti ribom. Od moje bake sam davno čuo zanimljivu tvrdnju – da ribu ne treba davati detetu koje još nije naučilo da izgovori reč „riba“.
Mišljenja nutricionista su različita. Nekada se smatralo da ribu, koja inače može izazvati različite alergijske reakcije, ne smeju da konzumiraju mališani mlađi od godinu dana. To i danas važi za decu čiji su roditelji ili drugi članovi bliske porodice alergični ili su bili alergični na ribu. Međutim, ako se kod nikog u detetovoj porodici nije tokom života javljala alergijska reakcija na ovu namirnicu, beba prvi put može probati ribu u svom 8. ili 9. mesecu. Neki pedijatri i nutricionisti tvrde da je odojče već sa punih 6. meseci spremno da bezbedno konzumira ribu, a u većem broju zemalja roditelji to i praktikuju. Pravilo koje svakako treba poštovati je da beba već jede žitarice, povrće i životinjsko meso pre nego što se na njenom meniju nađe ova korisna namirnica.
Saveti za kupovinu
Ribu je najbolje nabavljati u ribarnicama ili mega trgovinama, iz sasvim jednostavnog razloga – tu se roba najbolje kontroliše. Ako je reč o svežoj ribi, obratite pažnju na nekoliko detalja – na boju koja treba da bude sjajno svetla jer to potrvrđuje da je riba sveža, na škrge koje treba da budu crvenkaste boje i na njima ne sme biti sluzi, na oči ribe koje treba da budu blago ispupčene i da sijaju, kao i na telo, jer ne sme biti mekano, pošto je samo elastična i kruta riba sveža.
Ne kupujte ribu ako osetite da prejako miriše, a ako je prilikom kuvanja prisutan miris amonijaka – bacite je. Riba koja je duže vremena bila izložena direktnom suncu ili nije transportovana u rashladnom vozilu može pri kuvanju oslobađati toksične materije koji su okidači raznih opasnih infekcija. Pored toga, riba takvog kvaliteta često oslobađa i histamin koji je uzročnik alergijskih reakcija.
Kupljenu svežu ribu čuvajte u frižideru pojačanom na maksimalno hlađenje i to najduže jedan dan. Najbolje je svežu ribu pripremiti odmah nakon kupovine. Posle 24 sata obavezno je treba zamrznuti. Smrznuta riba, sa urednom deklaracijom na kojoj su vidljivi datum proizvodnje i zemlja porekal, bezbedna je za upotrebu, jer ona odmah nakon ulova ide na duboko zamrzavanje. Pored toga, smrznuta riba ne gubi svoje nutritivne vrednosti.
Koje vrste odabrati?
Najbolje je početi sa ribljim vrstama koje nemaju preterano izražen miris i ukus. Na primer, sa oslićem i pastrmkom. Dete će takvu ribu najlakše prihvatiti. Kada se navikne na ukus, odličan izbor su i losos, bela tuna, a znatno jeftinija, ali isto tako dobra varijanta su sardele. Ove tri vrste obiluju omega 3 masnim kiselinama. Skuša, sabljarka, list ili cipol nisu preporučljive.
Saveti za pripremu
Kuvana riba je prva opcija, a kasnije se riba može i peći u rerni ili na roštilju. Postoji dosta dobrih recepata korisnih za svakog roditelja, a u nastavku pročitajte jedan od njih. Taj recept smo supruga i ja pronašli u jednom časopisu koji nam je u Domu zdravlja dao pedijatar kada je naš sinčić postao spreman da proba nemlečnu hranu. A riba spremljena na ovaj način, na našu radost, jako mu se dopala!
Recept: fileti lososa kuvani u mleku
Sastojci: 100 gr fileta lososa, 200 ml mleka, 1 krompir srednje veličine, 2 lorberova lista, 2-3 kašike palente.
Način pripreme: Filete lososa oprati hladnom vodom i staviti na list ubrusa koji će upiti vodu. Zatim ribu kuvati desetak minuta u mleku, a krompir isečen na kockice i lorber u vodi. Prokuvani krompir i ribu izvaditi u činiju. U mleko dodati palentu i kuvati par minuta, dok masa ne postane gusta. I na kraju, sve pomešati i izgnječiti viljuškom ili izblendirati. Mi smo dodavali i sasvim malo soli, tek nekoliko zrna, bez obzira što mnogi tvrde da začine treba izbegavati u ishrani malih beba.
Autor: Dragan Antić, tata
Fotografije: pixabay.com