Predškolska deca su fizički i umno veoma aktivna. Nije ni čudo da tokom igranja i maštanja ogladne između obroka i traže užinu. Iako je rast predškolske dece sporiji nego prethodnih godina, potrebna im je dobro izbalansirana ishrana koja sadrži integralne žitarice, mlado meso, leguminoze (mahunarke), obrane mlečne proizvode, voće i povrće.
Slika: makelessnoise/flickr.com.
Užina u određeno vreme pomaže da se izbegne traženje grickalica tokom celog dana i uznemirenost koja se javlja kada deca pregladne. Pomoćiće vam ako o užini mislite i planirate na vreme. Bitno je da zapamtite da užina ne zamenjuje glavno jelo nego dopunjava nutritivnu vrednost dnevnog jelovnika. Sa malo planiranja unapred lako ćete izabrati i pripremiti užinu koja zadovoljava dečije potrebe.
Saveti za pametno grickanje:
- Zdrave grickalice držite na dohvat ruke.
- Detetu dozvolite da samo izabere koju grickalicu želi, ali svedite izbor samo na nutritivno vrednie namirnice.
- Ponudite 2 do 3 vrste užine, ne samo onu koju dete voli. Nudite detetu nešto novo, ali ne odustajte ako dete odbije određenu hranu. Potrebno je nekoliko puta ponuditi dete istom namirnicom ili jelom da bi ih ono na kraju prihvatilo.
- Dete najbolje funkcioniše ukoliko postoji dnevna rutina za svaki segment njegovog života pa tako i u rasporedu obroka.
- Ne dozvolite detetu da jede dok gleda televiziju. Najbolje je da odmah nauči da se jede za stolom.
- Servirajte obrano mleko ili vodu umesto sokova koji su puni šećera. Dozirajte sveže ceđene sokove na jednu čašu dnevno.
- Dozvolite detetu da sa vama priprema užinu. Dete će se osećati važnim i odgovornim kada mu se dozvoli da učestvuje u pripremi jela.
- Apetit predškolca se pojačava tokom trošenja kroz igru, a smanjuje kada je umorno i uzbuđeno.
- Uživajte sa svojim detetom u zdravim grickalicama. Ono će dobiti poruku da je to nešto fino i ukusno.[/chesklist]
Kreativna užina
Činjenica je da što je nešto atraktivnijeg izgleda, dete će ga radije poželeti. Zato evo nekoliko trikova koji će užinu učiniti drugačijom:
- Danas postoje razna kuhinjska sredstva za seckanje namirnica, tako da sveže voće i povrće može da se isecka u razne oblike. Iskoristite to za kreiranje kreativne užine.
- Štapići povrća (šargarepa, tikvica, keleraba, cvekla, paprika) i cvetići (brokoli, karfiol) mogu da se umaču u izgnječen sitan sir.
- Kriške voća mogu da se umaču u med (ograničiti količinu).
- Od jabuke i kruške napravite ježiće. Voće presecite na pola pa na spoljašnji deo zabodite neko orašasto voće (obratite pažnju na moguću alergijsku reakciju).
- Što se više boja nalazi na detetovom tanjiru, to će ga on više privlačiti. I to iskoristite za kreativnost.
Slika: anotherlunch.com/flickr.com.
RECEPTI:
Uvrnuti štapići
Sastojci:
1 kg integralnog brašna
½ litre kisele vode
1 čaša ulja
200g mešanih semenki susama i suncokreta
malo soli
Priprema:
Sve dobro umesite, testo razvijte na 0,5 cm, secite na štapiće pa ih uvrnite. Slažite ih u pleh, pecite na 180 stepeni 15 – 20 minuta. Poslužite ih uz jogurt ili čašu sveže ceđenog soka ili ih umačite u izgnječen sitan sir.
Kiflice
Sastojci:
½ kg brašna
250g putera
1 kisela pavlaka
Priprema:
Sve dobro umesite, testo razvijte na tanje pa secite na trouglove, na sredinu svakog trougla stavite po kašičicu pekmeza ili kockicu čokolade za kuvanje pa ga uvijte u kiflicu. Pecite kiflice na 250 stepeni oko 10 minuta. Poslužiti ih uz šolju čaja, mleka ili čašu sveže ceđenog soka.
Slane projice
Sastojci:
3 šolje brašna (mešati vrste brašna )
1,5 šolja jogurta
½ šolje ulja
1 jaje
½ kesice praška za pecivo
malo soli
1 šolja izmrvljenog sira (možete je zameniti i izrendanim tikvicama, iseckanim spanaćem, kukuruzom šećercom ili kockicama paprika).
Priprema:
Posebno sjedinite suve sastojke, posebno tečne, na kraju obe mase zajedno dobro izmešajte. Pecite u podmazanim kalupima na 180 stepeni oko 15-20 minuta.
Slatki mafini
Sastojci:
3 šolje brašna (mešati vrste brašna )
1,5 šolja mleka
½ šolje ulja
1 jaje
½ kesice praška za pecivo
1 šolja izrendane bundeve, jabuke ili nekog drugog voća
½ šolje prethodno potopljenih suvih grožđica
po želji nekog mirisnog začina (cimet, muskatni oraščić, mleveni anis, karanfilić).
Priprema:
Posebno sjedinite suve sastojke, posebno tečne, na kraju obe mase zajedno dobro izmešajte. Pecite u podmazanim kalupima na 180 stepeni oko 15-20 minuta.
Savet plus:
- Ishrana predškolske dece je nadogradnja na ishranu male dece. Predškolci imaju ishranu kao i odrasli, samo se razlikuje količina.
- Vodite računa o veličini namirnice koja se nudi detetu da se ne bi zagrcnulo. Isecite hranu na veličinu koja će detetu biti laka za žvakanje.
- Obratite pažnju na dete tokom jela da bi se sprečile neželjene reakcije.
- Vodite računa o mogućim alergijskim reakcijama na hranu (orašasto voće, jagodičasto voće, mleko, jaja, gluten, riba, morski plodovi,…)
- Uvek sipajte malu količinu hrane u tanjir i dozvoliti da dete samo traži “repete”. Ukoliko je tanjir pretrpan, velike su šanse da će odbiti jelo.
- Dete ima pravo da ponekad odbije hranu. Ne treba ga terati da pojede sve iz tanjira, naročito kada vidite da stvarno ne može.
- Kao roditelj imate pravo da uzmete tanjir od deteta ako vidite da “brljavi” po njemu i da mu ne date ništa do sledećeg obroka.
- Deca u ovom periodu uglavnom idu u predškolske ustanove gde imaju nekoliko obroka. Shodno tome, proverite šta je dete jelo u školici da biste lakše planirali ostale obroke i na taj način nutritivno upotpunili dnevne potrebe deteta.
Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti. Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan. |