Potrebe za energijom i proteinima su velike u odnosu na telesnu veličinu deteta. Sa jedne strane, mali stomaci nisu u mogućnosti da pojedu velike količine hrane, a s druge deca su veoma aktivna. Njihov apetit neprestano varira ali ne i jela koju rado jedu, stalno bi voleli isto. Zbog svega ovoga važno je da hrana koju jedu sadrži neophodne hranljive sastojke sa dovoljno kalorija, kao i da se uklopi u porodične obroke.
Važnost masti
Odgovarajuća energija je potrebna zbog održavanja rasta. Masti predstavljaju veoma koristan izvor ove energije i glavni izvor vitamina A, D, E i K, kao i masnih kiselina koje telo ne može samo da proizvede. Najbolji snabdevači mastima su punomasno mleko, sir, jogurt, meso i male količine masnijih riba.
Dok se odraslima savetuju namirnice bogate biljnim vlaknima one decu moga da zasite a da im ne obezbede odgovarajuću količinu proteina, vitamina i minerala. Za najmlađe, mast je jedan od osnovnih izvora energije: i majčino mleko i formula obezbeđuju bebi 50% energije putem masti. Kako vaše dete bude prelazilo na mešanu ishranu energija koju obezbeđuju masti proporcionalno će biti zamenjena ugljenim hidratima. Ali zapamtite, važno je da do druge godine života energija dolazi iz masti, previše ugljenih hidrata može biti teško za mali stomačić.
Dolazak ugljenih hidrata
Posle devetog meseca pokušajte da uključite porciju ugljenih hidrata u svaki obrok. To mogu biti hleb, krompir, pirinač ili pasta. Nudite maloj deci puno voća i povrća. Kao i kod odraslih, svedite unos soli na minimum, izbegavajte prženu hranu ili onu sa puno šećera koja treba da se pojavi na stolu samo kao desert.
Kako se deca približavaju školskom uzrastu njihova dijeta se menja, manje je masti a više biljnih vlakana, sličnije ishrani odraslih.
Važnost užine
Užina je takođe veoma važna iz razloga što je deci neophodno puno kalorija tokom dana koje ne mogu da unesu konzumirajući samo tri glavna obroka. Nudite zdravu užinu kao npr. mini sendviče sa šunkom, kockice sira ili parčiće jabuke umesto keksa sa čokoladom.
Ponašanje za stolom
Osim zdrave ishrane, koja je važna za svaki uzrast, osnovne su i socijalne karakteristike koje se stiču za stolom. Naša deca uče od nas i od vitalne je važnosti zajedničko ručavanje, ako ne svaki dan onda koliko je god često moguće, kako bi najmlađi članovi porodice otkrili ne samo kako se treba ponašati za stolom već i da je jelo društveno i prijatno iskustvo.