Neke od stvari koje kupujemo su jednostavno vredne svakog dinara koji potrošimo na njih, a za sveže, zdrave, lokalne proizvode to sasvim sigurno možemo da kažemo! Ne čudi zato da je pijaca tako dugo jedna od najpopularnijih “vikend institucija” u našem narodu. Međutim, iako iskusne domaćice rado odlaze na pijacu i vrate se kući zadovoljne onim što su našle, nešto manje iskusne među nama često nisu sigurne da su kupile pravu stvar i to po dobroj ceni. Odlazak na pijacu tako ume da bude pre briga nego opuštena nabavka namirnica.
Za sve nove mame koje tek treba da nauče da uživaju u ritualu pijačnog dana, spremili smo nekoliko korisnih saveta, ili mali vodič za uspešnu posetu pijaci.
Strpljenje se isplati
Niko nije iznenađen da su jagode mnogo ukusnije (a i povoljnije) kada ih kupujete u junu nego u januaru, ali ono što većina nas zanemari je da sama činjenica da neko voće kupujemo kad mu je sezona ne garantuje najbolju cenu. Recimo, trešnje na samom početku sezone mogu da budu i duplo skuplje nego malo kasnije kad im sezona bude u jeku. Razlog je, sasvim jednostavan, name, ne sazreva svo voće u isto vreme, pa tako na početku sezone nemaju svi voćari jednaku količinu voća, a čim je ponuda manja, cena je viša. Savet poznavalaca “pijačnih prilika” je da sačekate treću ili četvrtu nedelju kada je neka namirnica u sezoni pa je kupite tada, posebno ako planirate kupovinu veće količine, recimo za zimnicu.
Tražite više
Proizvode koje zaista volite, nastojte da kupujete na veliko. Na primer, ako leti vi i vaša porodica prosto obožavate breskve, raspitajte se kod prodavca na pijaci da li možete da dobijete popust ako kupite veću količinu, ili čak celu gajbicu, a ne samo 1kg.
Ponekad su proizvodi drugog reda dovoljno dobri
Ako pripremate nešto za šta je potrebno dosta sastojaka, ali čiji izgled nije najvažnij, kao na primer džem, sos od povrća za pastu ili slične proizvode, zamolite prodavce da vam prodaju povrće ili voće drugog reda po nižoj ceni. Ovo podrazumeva voće i povrće koje je takođe ispravno, svakako ne trulo ili pokvareno, ali ono koje nije izloženo na štandu jer je ili sitnije od drugog voća ili je blago udareno kada je palo sa drveta, na primer.
Sprijateljite se sa prodavcima na pijaci
Dobri odnosi sa prodavcima na pijaci su pravo bogatstvo, imajte to na umu, ako ne iz drugih razloga, onda zato što oni najbolje poznaju proizvode koje prodaju. Istina je da nisu svi prodavci i proizvođači, veliki deo njih samo preprodaje robu koju kupi direktno od poljoprivrednika, ali opet je njihovo poznavanje ovih proizvoda daleko iznad našeg. Pitajte slobodno prodavce za savet kako da najbolje pripremite neku namirnicu ili kako da sačuvate neki proizvod da duže ostane svež.
Šetajte i razgovarajte
Vikendom odite na pijacu što ranije ujutru i ne budite lenji da obiđete sve tezge da saznate ko šta prodaje i po kojoj ceni. U početku će vam biti teže da zapamtite sve, ali vremenom kad upoznate prodavce, tačno ćete znati kod koga možete da očekujete kakav kvalitet proizvoda i kakve cene. Ovaj trud uložen na početku, kasnije se višestruko isplati. Ranoranioci imaju i dodatnu privilegiju na pijaci: naime, iako je tačno da pred kraj rada pijace prodavci snize cene kako bi prodali sve pre odlaska kući, oni najbolji i najkvalitetniji proizvodi često se prodaju već na samom početku jer ih stalne mušterije odmah potraže. Nakon što ustanovite dobre odnose sa prodavcima, možete i da ih zamolite da vam sačuvaju svoje proizvode za malo kasnije, kada ne stižete rano ujutro.
Cenkanje može uroditi plodom
Cenkanje na pijaci ume da bude sasvim legitimno, ali naravno, ne bezobrazno obaranje cene ili nipodaštavanje tuđeg rada, već pregovaranje zasnovano na tome da kupujete veću količinu ili više proizvoda kod istog prodavca. Neretko će vam i sam prodavac ponuditi popust ako kupite recimo trešnje, tikvice i paradjaz sve na istoj tezgi ili će vas „častiti“ kojim komadom preko težine koju vam naplati. Obiđite zato više tezgi da saznate koja je prosečna cena za određeni kvalitet proizvoda kako biste mogli da odlučite šta vam je prihvatljivo.
Lakše je u dvoje
Još jedno zlatno pravilo odlaska na pijacu je da se sva istraživanja, razmatranja i pregovori o ceni mnogo lakše obavljaju u dvoje. Zato povedite svoju jaču polovinu (što je posebno zgodno kad se vraćate sa nekom kesom više nego što ste planirale) ili drugaricu sa kojom možete da podelite ovu avanturu i utiske o kupovini uz kaficu.
Postoji li u vašoj kući ritual pijačnog dana i ko kod vas obično ide u nabavku vikendom? Imate li „svoje prodavce“ i “svoje tezge“ ili na licu mesta odlučujete šta ćete gde kupiti?