Verovatno ste već čitali o važnosti učestvovanja oca u nezi bebe od samog rođenja. A da li ste razmišljali o načinu na koji se otac povezuje sa novorođenčetom? Za ovaj odnos postoji poseban termin- zaokupljenost. Govori o učestvovanju oca na višem nivou.
Šta je to zaokupljenost?
Zaokupljenost nije samo ono što otac čini za novorođenče – držanje i uteha – nego i ono što ono čini ocu. Povezivanje sa detetom odmah nakon porođaja budi u ocu osećajnost. U nezi novorođenčeta, očevi su često pokazani kao oni koji deluju s dobrim namerama, ali se ponekad smatraju “drugorazrednim negovateljima”, kao oni čiji je “posao” nega majke dok ona neguje dete. Ali to je samo deo priče. Očevi imaju dar jedinstvenog načina povezivanja sa novorođenčetom, a ono se obogaćuje ovom različitošću.
Zapravo, istraživanja o povezivanju očeva pokazuju da očevi kojima se da prilika i koji se ohrabruju da aktivno učestvuju u brizi za novorođenče mogu biti jednako dobri negovatelji kao i majke. Očevi odazivi na bebin poziv možda su manje automatski i sporije se zbivaju nego majčini, ali očevi su jednako sposobni kao i majke za snažno, čvrsto zbližavanje sa svojim novorođenčetom. Uloga očeva tokom poslednjih 20 godina potpuno se promenila. Razlog tome može biti to što su se muškarci promenili ili, verovatnije, to što je društvo promenilo mišljenje o važnosti očeve uloge u životu deteta. Danas, većina očeva želi da učestvuje u odrastanju svoje dece – neki instinktivno znaju da odgajaju decu, drugi se polako uključuju, a većini je potrebna pomoć kako bi izgradili samopouzdanje i stekli roditeljske veštine.
Saveti za tate: Kako se uključiti?
Kao ponosni otac, verovatno želite da učinite sve što je u vašoj moći kako biste bili što kvalitetnije uključeni u život svog deteta. Međutim, tokom prvih nedelja, dok majka doji dete i dok ono uglavnom spava, možda će vam biti teško da započnete da gradite vaš lični odnos sa detetom. I dok u tim prvim nedeljama najviše možete pomoći indirektno – pomagajući vašoj partnerki, pripremite se za razdoblje koje sledi.
S vremenom, ljubavlju i nežnošću, vi i vaša beba razvićete specifičan i sasvim poseban odnos – odnos koji je jednako važan kao i povezanost između majke i deteta. Evo nekih ideja kako biti tata iz snova:
- Edukujte se. Mnoštvo knjiga o trudnoći i novorođenčadi na noćnom ormariću vaše žene ne stoji tamo samo zbog nje. Odaberite (barem) jednu i počnite da čitate. Pripremite se za čudo novog života i na težak, ali isplativ rad koji će se od vas očekivati čim vaše dete dođe na svet.
- Budite partner pri porođaju. Osim što ćete vašoj ženi olakšati “prolazak” kroz porođaj, prisustvo rođenju deteta svečano će vas uvesti u roditeljsku ulogu i naoružati samopouzdanjem potrebnim da se lakše snađete u svojoj novoj ulozi toekom prvih nedelja kod kuće.
- Vežbajte, vežbajte, vežbajte. Ne postoji nikakva magična intuicija s kojom se žene rađaju i koja im govori kako će se brinuti o novorođenčetu – one uče brinući se za svoje dete, a tako bi trebali i očevi. Zato promenite prljavu pelenu, okupajte svoje dete, potrudite se da ga utešite kad je uznemireno. Možda ćete u početku biti nespretni, ali uhodaćete se.
- Budite strpljivi. Uhodavanje i briga o detetu nisu lak posao, posebno ako nemate mogućnost biti sa mamom i bebom tokom celog razdoblja upoznavanja. Nakon što se vratite na posao (a većina očeva vraća se na posao u prvoj nedelji detetovog života), od vremena provedenog sa bebom uveče ili vikendom napravite male rituale. Izvedite bebu u šetnju, čitajte joj (ne, nije prerano, beba obožava da sluša vaš glas), nežno je masirajte.
- Umešajte se. Iako mama možda oseća potrebu da nadgleda i obavlja sve poslove oko deteta – od hranjenja, promene pelena, oblačenja i umirivanja bebe do igranja sa njom i to 24 sata na dan. Vrlo je važno za vas kao oca, a i zbog novorođenčeta, kao i fizičkog i psihičkog zdravlja vaše partnerke, da preuzmete deo obaveza na sebe. Čak i ako se ona tome protivi, “uskočite” i preuzmite deo poslova i igara. Nećete požaliti.
- Ne popuštajte. Svesno ili nesvesno, žene često sabotiraju partnerove prilike za povezivanje sa novorođenčetom, reagujući na očevu početničku nespretnost, drugačiju tehniku kupanja ili oblačenja. Ako vas ona kritikuje, nežno je podsetite da ste sposobni da se brinete o detetu i da treba da vam pruži priliku.
- Budite partner i u dojenju. Ako vaša žena doji, omogućite joj što udobnije i nesmetano dojenje, pobrinite se da joj je na dohvat ruke sve što joj je potrebno (npr. hrana i piće, naročito u prvim nedeljama kada većina žena doji vrlo često), podignite dete da podrigne kada je gotovo sa podojem. Edukujte se i o dojenju, kako biste partnerki pružili podršku u suočavanju s mogućim problemima sa dojenjem.
- Igrajte se. Očevi komuniciraju sa decom drugačije nego majke i to je savršeno u redu. Naime, naučnici pretpostavljaju da je sa razvojnog stanovišta za očeve karakteristična telesna igra, savršen kontrast majčinom nežnijem i brižnijem pristupu. Dakle, ne oklevajte, ponudite detetu let avionom, jahanje na konju i slične igre, ali nemojte se ograničiti samo na te načine igre – pravi muškarci znaju i kako se mazi.
Izvor: www.roda.hr