Sazrevaju šljive i sve ih je više na pijaci i po dvorištima. Vole ih i odrasli i deca, a kako i ne bi kada su odličnog ukusa. Proverite da li znate koliko su šljive zdrave za našu ishranu i isprobajte neke od ovih recepata sa svežim i suvim šljivama koje smo pripremili za vas. Prijatno!
[shortslider ids=’12236, 12237, 12238, 12239, 12240, 12241, 12242, 12243′ titles=’ Kolač sa šljivama i sirom, Krem poslastica od mladog sira sa suvim šljivama, Ražnjići sa suvim šljivama i salatom, Kolač sa jogurtom, Flambirani biftek, Kolač sa šljivama, 2 recepta za knedle’ descs=’ Veoma sočan i jednostavan recept koji će obradovati sve ukućane. Kolač možete poslužiti sa šlagom ili bez, po ukusu. Recept možete pročitati ovde. |Ova kremasta poslastica je odlična za serviranje u čašama jer slojevi raličitih boja odlično izgledaju kroz staklo. Još jedna mogućnost serviranja je sa keksom (možete iskoristiti i oblandu ili druge vrste keksa). Recept pročitajte ovde. | Ovaj slani recept je sa suvim šljivama i ne samo da izgleda lepo već je i veoma ukusan. Poslužite ga sa salatom za dnevnu dozu povrća i voća. Link za recept.| Još jedan kolač sa šljivama. Ovaj je veoma lak za pravljenje i na njega se može staviti bilo koje voće. Link za recept. | Flambirani biftek možete poslužiti i u najsvečanijim prilikama. Kombinacija sa šljivama je odlična i dostojna najboljih kuvara i restorana. Link za recept. | Slika sve govori. Ovaj kolač ima divno testo i sigurno će se svideti i najmlađima koji inače ne vole previše voća u kolačima. Pogledajte recept. | Ukoliko želite da napravite čuvene knedle probajte ova dva recepta. Prvi je klasičan dok je drugi brz – za mame koje nemaju dovoljno vremena ali ne žele da se odreknu dobrog ukusa. Recepti. | Tu je i nezaobilazni džem ili pekmez od šljiva. Ovaj recept je sa rumom. Vi možete dodati i cimet. Količina je taman tolika da i najzauzetija mama može da se upusti u ovu avanturu. Link za recept. ‘]
Zašto su šljive dobre za organizam?
- Sveži plod šljive u 100 grama sadrži 87 g vode, 11 g ugljenih hidrata, 1,4 g dijatetskih vlakana i 0,7 g belančevina.
- Od vitamina ima najviše beta-karotena (provitamin A), vitamina C, vitamina E, folne kiseline, nijacina i vitamina B6. Bogata je i mineralima: ima prvenstveno kalijuma, zatim fosfora, kalcijuma, magnezijuma, natrijuma, gvožđa i bakra.
- Šljive imaju nisku energetsku vrijednost, samo 46 kcal na 100 g. Specifičan ukus potiče od voćnih kiselina i više vrsta šećera, jer šljive sadrže 51 odsto glukoze, 14 odsto fruktoze i 31 odsto saharoze.
- Suve šljive, u odnosu na sveže, sadrže veće količine minerala, vitamina (osim vitamina C) i fitoelemenata. Suve šljive predstavljaju pravu malu riznicu različitih minerala, vitamina, vlakana, kao i fitonutrijenata iz grupe antioksidanata. Od izuzetnog značaja je sposobnost sveže i suve šljive da se gvožđe u organizmu bolje iskoristi, a što se dovodi u vezu sa vitaminom C u plodovima tog voća.
- Zbog obilja vitamina, minerala, dijetetskih vlakana i prirodnih šećera, šljiva zauzima važno mesto u ishrani. Osim što reguliše probavu šljiva pomaže kod psihičkih nemira i poteškoća s koncentracijom, jača srce i imunitet, čisti organizam, podstiče rad jetre i popravlja apetit.
Kupovina i čuvanje
Šljive sazrevaju krajem avgusta i početkom septembra. Svaka mama zna da je najbolja ona koju može da ubere u svom voćnjaku ali možete je pametno izabrati i na pijaci. Odlučite se za one sa peteljkom, čvrste i neoštećene ali “magličave”, jer je to znak da se njom pravilno rukovalo.
Šljive se u frižideru mogu čuvati 2-3 dana jer brzo sazrevaju. Držite ih odvojeno od drugog voća jer će podstaći i njihovo zrenje, u plastičnoj ili papirnatoj ambalaži.
Moguće ih je i zamznuti. Dovoljno je da ih prepolovite nožem i izvadite koštice. Položite ih kožom okrenutom na dolena veću tacnu koja može da stane u zamrzivač. Kada su šljive zamrznute, zatvorite ih u plastične vrećice i vratite u zamrzivač.
Priprema jela sa šljivama
Osim što se od nje prave džemovi i kompoti šljiva je odlična u kombinaciji sa različitim vrstama testa, od pita preko savijača do knedli od krompirovog testa. Gušći umak od propasiranih kuvanih šljiva sa šećerom i cimetom, a po želji i muškatnim oraščićem odlično se spaja sa sladoledom od vanile.
U slanim jelima najviše se koristi sušena šljiva, u kombinaciji sa svinjetinom, junetinom i piletinom. Svinjetinu i piletinu možete napuniti ili obložiti šljivama, a kod junetine ih stavite u sos kako bi on dobio dodatnu punoću.
Šljivovica, bila ona obična ili prepečenica, izvrstan je aperitiv, a možete je koristiti za flambiranje slatkih i slanih poslastica.
Izvori: vojvodjanskakuhinja.blogspot.com, www.kuharica.hr, www.recepti.com, www.coolinarika.com, kulinarski-kutak.6te.net, voce-povrce.blogspot.com