Pre svega, nema razloga za izbegavanje začina već budite hrabri i eksperimentišite. Imajte u vidu da najbolje rezultate uvek daju sveži biljni začini jer nemaju toliko intezivan ukus koji može u potpunosti da preuzme jelo. Navodimo začine koje uvek treba da imate u kuhinji i redovno ih koristite u svakodnevnim receptima, što zbog ukusa što zbog zdravlja.
Beli luk
Naš narod, beli luk drži na visokom mestu zbog njegovog “magičnog” uticaja na zdravlje. Hiljadama godina unazad, sirovi oblik se koristio za suzbijanje unutrašnjih i spoljašnjih upalnih procesa. Ovaj “magični lek” ima antimikrobno dejstvo i ujedno pospešuje dobar imunitet. Kada se beli luk termički obrađuje, gubi svoje antibiotsko dejstvo ali ima pozitivan uticaj na kardiovaskularni sistem.
Kamilica
Prvi problem sa kojim se bebe susreću su stomačni grčevi (kolike) te je čaj od cveta kamilice najčešće i njihov prvi “lekić”. Pored digestivnih tegoba, kamilica je dobra za ublažavanje upalnih procesa ali i psihičke uznemirenosti i nesanice.
Kim
Ovo je začin koji će bebe upoznati u prvih godinu dana, kada se koristi za smirivanje stomačnih tegoba. Dobar je i za mame koje doje jer kim pospešuje proizvodnju mleka. Kod žena, generalno, održava nivo estrogena. Kim može da se koristi za pripremu čaja ili jela. Sirov ili kandirani kim, u Indiji se služi posle obroka radi poboljšanja varenja i osveženja daha. Treba birati semenke kima koje su zelene boje i mirisne jer sadrže mnogo više aromatičnog ulja.
Peršunov list
Ovo je jedan od najpoznatijih i najkorištenijih biljnih začina. Lišće peršuna je mala bomba, prepuna hranljivih materija. Ovi zeleni listići su bogati vitaminima A i C, magnezijumom, folatima i gvožđem. Njihova kombinacija utiče na dobro varenje. Da bi se iskoristilo gvožđe potrebno je dodati malo limonovog soka. U kuhinjama Bliskog istoka, jedno od poznatijih jela je tabule, salata kojoj su glavni sastojci peršunov list i limunov sok. Peršunov list, otklanja loš zadah a ujedno može da utiče i na poboljšanje mentalnih funkcija, koncentraciju i relaksaciju.
Đumbir
Lično sam se uverila da je đumbir prava blagodet po organizam. Ovaj začin se veoma ceni u kineskoj i indijskoj medicini. Digestivne tegobe su neretko, kao rukom odnesene posle uzimanja đumbira. Veoma je zastupljen u istočnjačkim kuhinjama. Jedan od načina korišćenja đumbira je da se iseče na kockice i prelije medom, čuva u zatvorenoj tegli u frižideru i uzima po potrebi. Kada pravite neku čorbu, izrendajte malo svežeg korena ili dodajte ravnu kašičicu đumbira u prahu.
Pored gore navedenih i sledeći začini pospešuju dobro varenje ali i imaju pozitivan uticaj na mentalne funkcije:
- Ruzmarin poboljšava koncentraciju a zbog velike količine kalcijuma i vitamina B6 ima i umirujuće dejstvo.
- Menta takođe poboljšava koncentraciju i umanjuje stres.
- Bosiljak ima antimikrobno dejstvo a stotinama godina se smatra i afrodizijakom.
- Celer pospešuje vitalnost organizma, detoksifikuje jetre i smanjuje nivo stresa.
- Origano je bogat vitaminom B6 a time ublažava anksioznost. Ovaj začin je bogat i hlorofilom i magnezijumom koji su sa sličnim dejstvom.
- Majčina dušica ostvaruje blagotvorno dejstvo na mentalne funkcije.
- Kurkuma pozitivno deluje na celokupan organizam a njeni efekti se pojačavaju dodavanjem bibera.
Uvrstite biljne začine u pripremu jela i tako uvećajte iskoristljivost hranljivih materija u njemu i obezbedite bogatiji i bolji ukus:
- Orašasto voće i začini idu ruku pod ruku – poprskajte orašasto voće maslinovim uljem i omiljenim začinom (moj je cimet) i zapecite u rerni.
- Ulje i sirće koje koristite za salatu, oplemenite dodavanjem različitih vrsta začina.
- Dok kuvate pirinač u vodi, dodajte mu glavicu crnog luka u koji ste poboli različite začine.
Eksperimentišite i uživajte. Prijatno!
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan