Zabavna strana sporta

3min
Pokažite deci zabavniju stranu sporta i ona će uživati u aktivnostima koje će im pomoći da budu zdravi tokom celog života. Ali, budite spremni da ponekad radite suprotno od onoga što vam vaš...

U poslednje vreme fitnes stručnjaci pokušavaju da na različite načine zainteresuju odrasle za redovne sportske aktivnosti. Cilj roditelja treba da bude isti: pokazati deci da je sport cool. Pokažite deci zabavniju stranu sporta i ona će uživati u aktivnostima koje će im pomoći da budu zdravi tokom celog života. Ali, budite spremni da ponekad radite suprotno od onoga što vam vaš prvi instinkt kaže. Evo kako:


Ne upoređujte vašu decu sa drugima

Ne razvijaju se sva deca podjednako. Ovo pravilo ne važi samo za bebe već i za šestogodišnjake. Ako se vaše dete ne uklapa odmah u tim to ne znači automatski da ono nikada ne može da postane sportista. Deca različito razvijaju kordinaciju za trčanje, hvatanje i bacanje ali se često od njih očekuje da budu na određenom nivou samo na osnovu njihovog uzrasta. Iz ovog razloga se može desiti da dete koje se sporije razvija nikada ne dobije šansu da dostigne svoje vršnjake.

Kao i kod čitanja, gde dete ne počne sa čitanjem “Rata i mira” već sa slovima pa ide ka rečima, rečenicama i pričama, jer jednostavno nema drugog načina, tako je i u sportu. Ako dete pokuša da uhvati loptu u trku pre nego što može čvrsto da je uhvati stojeći mirno ono jednostavno neće uspeti jer ne poseduje odgovarajuće veštine. Mnogi roditelji i treneri misle da je jedino rešenje više vežbanja kada je prava stvar u tome da se pređe na jednostavniji zadatak na osnovu koga dete može da popravi svoj učinak.


Pohvalite kad treba

Deca nisu glupa. Recimo da dete ne uspeva da da koš, da uzvrati udarac na tenisu ili sl. Moderan roditelj često kaže “dobar pokušaj”. Međutim, ova vrsta pohvale neće utešiti dete niti mu pomoći kad sledeći put bude na potezu. Pohvala bi trebala da bude jasna kao npr. odlično si driblao loptu, vidi se da si vežbao. Trebalo bi i da ukombinujete instrukcije i ohrabrenje kada dete pogreši. Tražite elemenat koji će da mu pomogne da nešto nauči kao što je pogled u pravom smeru ili jači udarac.

Isto tako važno je i da izbegavate da govorite šta je dete trebalo da uradi. “Trebalo je ranije da zamahneš”. Nema ništa loše u priznavanju grešaka ali usmerite vaše instrukcije ka onome što dete već radi dobro samo treba malo da popravi. To će mu povećati samopouzdanje i navesti ga da se pre poboljša. Isti princip roditelji koriste kada dete uči da hoda – ohrabruju svaki korak ignorišući padove. Koristite istu strategiju kad dete učite osnovnim sportskim veštinama i ono će imati veći uspeh.


Objašnjavajte primerom a ne rečima

 

 

Ne zaboravite, deci je potrebno ponavljanje da bi mogla da nauče i ustale pravilna ponašanja. 

 

Zaboravite na rečenicu “Gledaj loptu”. Kada je čuju prvi put deca nemaju pojma šta želite da kažete. Ne možete detetu samo da kažete šta treba da radi. Morate da mu pokažete. Nakon što ste mu pokazali pustite dete da proba, pohvalite ono što je dobro uradilo i zatim ponovite ceo proces.


Ne zaboravite da igra treba da bude zabavna

Ne brinite mnogo o pravilima. Ako je igra previše stroga dete sigurno neće biti dovoljno aktivno. Treba da omogućite igru a ne da je diktirate. Ako deca odjednom sve ostave da bi jurila leptira pustite ih. Važno je da trče, skaču i zabavljaju se u isto vreme. Bilo da jure za loptom ili leptirom ona poboljšavaju svoje zdravlje i atletske veštine.

Pazite da ne dovedete dete u neprijatne situacije koje mogu da postanu povod zadirkivanja. Deca ne treba sama da biraju saigrače i niko ne bi trebao da služi kao primer kada se uči nova veština. Što je manje negativnih iskustava deca će više da uživaju i tako imaju veću šansu da ostanu aktivna celog života.


Nikada ne nagrađujte dete hranom

Pokušavamo da naučimo decu šta je zdrava ishrana a onda im kad su dobra za nagradu dajemo slatkiše i brzu hranu. Ovakvi postupci zbunjuju dete. Naravno da nema ništa loše u povremenom zaslađivanju ali je pogrešno konstantno nagrađivati dete sladoledom ili lizalicom kada obavi zadatak koji se od njega očekuje (domaći, lepo ponašanje, sklanjanje igračaka). To jednostavno šalje pogrešnu poruku.

Treba biti oprezan u nagrađivanju dece bilo kojom hranom, uključujući i onu zdravu. Razlog je jednostavan, na ovaj način deca će naučiti da je u redu da se jede čak i kada se ne oseća glad. Bolja strategija je da im se da druga vrsta nagrade kao npr. dodatno vreme napolju, sa vama ili sa drugarima. I na ovaj način će naučiti koja ponašanja zaslužuju nagradu a da ona ne utiče negativno na njihov mentalni ili fizički razvoj.


Koliko vaše dete voli sport?



Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *