Zaboravite na keks! Ovo je hrana koja STVARNO popravlja raspoloženje

Kada smo pod stresom ili osećamo anksioznost, lako grabimo “hranu za utehu”. Kašika više sladoleda, šaka čipsa ili još jedan red keksa je ono što prvo uzmemo. Međutim, nakon trenutnog...

Popraviti raspoloženje je moguće i unosom punovrednih namirnica prepunih vitamina i minerala, kao što su:

  • Omega 3 masne kiseline – naročito DHA (dokozaheksaenoinska kiselina) koja ima značajnu ulogu u razvoju mozga, ali i u zaštiti od depresije. Generalno, zdrave masti pomažu izgradnju zdravih membrana koje će lako prenositi hranljive materije u ćelije mozga, te tako umanjiti upalne procese i uvećati nivo serotonina. Hormon serotonin je jedan od ključnih neurotransmitera koji utiču na raspoloženje.
    Zato ribu uvedite minimum dva puta nedeljno. Tako uvećajte unos omega 3 masne kiseline i obezbedite dobro raspoloženje.

  • Zeleno povrće – spanać, brokoli i kelj odličan su izvor folata, vitamina B9 koji je esencijalan za proizvodnju serotonina. Smanjen unos folata je povezan sa razvojem depresije, umorom i lošim pamćenjem.
    Preporučeni unos folata je 400 mg dnevno, što možete pronaći u 1 ½ šolji spanaća koji je kratko termički tretiran. Drugi dobri izvori folata su: mahunarke, avokado i jagode.

  • Probiotici – jogurt, kefir, kiselo mleko, kiseli kupus i turšija (bez konzervansa) su odličan izvor probiotika. Neke studije su pokazale da probiotici ne samo da podstiču zdravlje digestivnog sistema, nego imaju i pozitivan uticaj na naše raspoloženje.Obezbedite barem jednu porciju dnevno ovih namirnica.

  • Proizvodi od celog zrna žita – ovsene pahuljice, integralni pirinač i hleb od celog zrna žita su namirnice koje su bogate vitaminima B grupe, neophodnim su za energiju i zdravlje mozga. Proizvodi od celog zrna potpomažu postepeno podizanje i spuštanje nivoa glukoze u krvi, što održava stabilno raspoloženje. Ugljeni hidrati iz ovih namirnica podstiču i porast nivoa serotonina. U kombinaciji sa proteinima, kao što su: piletina, riba, mahunarke ili namaz od orašastog voća, utiču na oslobađanje norepinefrina, hemikalije mozga koja izaziva podizanje energije i dobro raspoloženje.

  • Vitamin D – izlaganje sunčevim zracima, žumance i masna riba su prirodan izvor vitamina D, koji ne samo da je dobar za zdravlje kostiju i imunitet nego i mentalno zdravlje. Manjak vitamina D je povezan sa nerasploženjem i slabom kognitivnom funkcijom kod odraslih.

  • Crna čokolada – sadrži kofein i teobromin koji utiču na raspoloženje i preporučuje se u ograničenim količinima. Takođe, čokolada može da podstakne lučenje serotonina, a flavonoidi u crnoj čokoladi potpomažu kontrolu krvnog pritiska i nivoa holesterola.
    Imajte na umu da 30g čokolade ima oko 150 kalorija. Obavezno birajte crnu čokoladu sa minimum 70% kakaa.

  • Kafa i čaj – većini je dobro poznat osećaj zadovoljstva nakon uživanja u mirisu i ukusu jutarnje kafe, uzrok je kofein koji pozitivno utiče na raspoloženje, budnost i pažnju. Zeleni čaj ima manje kofeina od kafe, bogat je izvor antiksidanata te sadrži amino kiselinu teanin, što sve zajedno potpomaže smanjenje stresa.
    Svaka osoba drugačije podnosi kofein, pa s tim u vezi treba povesti računa o unesenoj količini.

 

Dnevni jelovnik za dobro raspoloženje

DORUČAK: ovsena kaša sa jogurtom, bananom, medom i orasima

RUČAK: grilovano belo meso sa kratko barenim brokolijem, salatom i hlebom od celog zrna žita

UŽINA: jagode prelivene otopljenom crnom čokoladom 

VEČERA: grilovana riba ili tunjevina sa blitvom i krompirom uz salatu

 

Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *