Hvala Vam što ne pušite!
Od 11.11.2010. pušenje je zabranjeno u svim zatvorenim javnim prostorima i na radnim mestima u Srbiji, a za njegovo kršenje propisane su visoke novčane kazne. Tako deca i svi ostali nepušači neće udisati dim u liftovima, hodnicima, čekaonicama, školama, fakultetima, bolnicama, menzama, biskopima. I presrećni su!
Ono što međutim niko ne može da zabrani roditeljima pušačima je da puše u svojoj kući. Tamo kazne ne postoje, ili možda da? Novorođenčad i mala deca izložena duvanskom dimu iz okoline su pasivni pušači i češće imaju upale pluća, bronhitis, astmu, druge bolesti disajnih puteva i smanjenje plućne funkcije, kao i akutne i hronične upale srednjeg uva. Sindrom iznenadne smrti novorođenčadi u kolevci takođe je češći kod beba izloženih duvanskom dimu. Smanjite ove posledice tako što ćete cigaretu zapaliti na terasi, prozoru ili ispred kuće. Pušenje je vaš lični izbor, ne i izbor vašeg deteta.
Šta je pasivno pušenje?
Pasivno pušenje nastaje udisanjem dima koji se nalazi u prostoriji u kojoj drugi ljudi puše. Dim nastaje na dva načina: direktno iz cigarete i izdisanjem dima od strane pušača.
Dobar deo ovog dima je nevidljiv za oko i bez obzira na otvorene prozore zadržava se u prostoriji i skoro 3 sata nakon prestanka pušenja. Bez obzira što ga ne možete namirisati on je još tu. Posebnu opasnost predstavlja pušenje u automobilima jer je tada dim skoncentrisan na jako mali prostor.
Nepušači koji su izloženi pasivnom pušenju izloženi su jednakim rizicima oboljevanja kao i pušači, uključujući i rak i bolesti srca.
Dim cigareta sastoji se od preko 4000 toksičnih hemijskih sastojaka i uzrok je na hiljade smrtnih slučajeva svake godine. Pasivnom pušenju su naročito izložena deca čiji je organizam još u razvoju. Uprkos poznatim opasnostima velik broj dece i danas raste u porodicama gde je bar jedan roditelj pušač.
Ni tinejdžeri koji dolaze iz nepušačkih porodica nisu do sada bili zaštićeni jer je samo četvorosatna izloženost duvanskom dimu u zatvorenom prostoru diskoteke slična životu sa pušačem jedan cao mesec!
U pasivnom dimu češće se nalaze otrovne supstance i one koje izazivaju pojavu raka, nego u dimu koji pušač udiše direktno iz cigarete. Ovo se dešava zato što dim iz zapaljene cigarete ima nižu temperaturu i drugi sadržaj kiseline.
Kakva je situacija u vašoj kući?
Da li su svi članovi porodice zaštićeni od pasivnog pušenja? Kakav stav imate prema gostima koji puše?
Nažalost, smeštanje gostiju u odvojenu prostoriju sa zatvorenim vratima nije dovoljno da zaustavi čestice duvanskog dima. Kao i fina prašina iz izduvnih gasova automobila i ovi nevidljivi sastojci dima ulaze direktno u pluća.
Istraživanja pokazuju, da deca iz nepušačkih porodica, češće ostaju nepušači, nego deca iz domaćinstava u kojima se puši. Ako su oba roditelja pušači, onda njihovo ponašanje postaje „norma“ koju i deca najčešće kopiraju.
Kako je kod vas u kući? Da li i vi uvodite zabranu pušenja?
Izvor statističkih podataka:
Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.