Zašto deca sve shvataju bukvalno?

3min
Mala deca ne razumeju sarkazam i ironiju, a odrasli koji vole da ih začikavaju i šale se sa njima na ovaj način, često se iznenade ishodom ovakve...

Situacija 1.

Detetu je ispala igračka i delovi su se rasuli po podu. Dete pogleda u tatu očekujući reakciju, pomoć, rešenje, a tata mu kaže „Tako je, baci igračku, baci je jako, sigurno će se popraviti!“ Dete uzima igračku i treska je o pod. Tata je iznenađen i ljuti se na dete. Dete ponovo uzima igračku i baca je, naivno očekujući da se ona „popravi“. Tata se ljuti još više i „daje“ detetu etiketu da je bezobrazno i uzima mu igračku. Dete je zbunjeno.

 

Situacija 2.

„Ma šta imaš da učiš toliko,“ kaže deka unuku jer mu je žao što dete toliko sedi i uči i što se ne igraju. „Kad sam bio mali ja sam stavljao knjigu pod jastuk i ujutru sam sve znao!“ Pred spavanje dete puno nade stavlja knjigu pod jastuk. Sutradan dobije jedinicu. Mama i tata su ljuti, deka nije tu da objasni. Dete se oseća iznevereno.

 

Situacija 3.

Mama, tata i dete se šetaju gradom i jedu sladoled. Detetov se topi brže nego što može da ga jede. Gleda upitno u mamu, a ona kaže „Samo ti tako polako to liži, i sav se zamaži, nek ti curi na novu majicu!“ Dete se opušta i jede sporije, sladoled curi po bradi, rukama, majici. Mama mu otima ostatak i daje ga tati, briše ga grubo maramicama. Dete je iznenađeno što tata sada jede njegov sladoled i što se mama ljuti…

 

Mala deca (posebno do predškolskog uzrasta), ne razumeju način na koji se odrasli šale sa njima, pogotovo ako te šale imaju primesu sarkazma, ironije, podsmevanja. Deca bukvalno razumeju ono što im se kaže, ne dovode u pitanje rečeno jer nemaju iskustvo da se nešto na jedan način može reći a na potpuno suprotan uraditi. Iako je odraslima nekada simpatično da ih ovako začikavaju i zbunjuju, za decu to nema nikakvog smisla, a neretko izvuku deblji kraj jer su uradila ono što im je rečeno. Ne samo što nije fer prema deci, nego nema nikakve svrhe ovako pričati sa njima. Pored toga što ništa ne mogu da nauče iz ovakve komunikacije, ona na njih deluje zbunjujuće, ponekad i ponižavajuće.

 

Tek u uzrastu od sedam, osam godina ovakve šale će imati malo više smisla, s tim što čak i tada treba  detetu reći da se šalimo. Neće mu biti pravo, ali će tada bar moći da razume.

 

 

 

dragana_aleksic

O autoru:

Kao profesionalni coach Dragana je fokusirana na rad sa porodicom, a oblasti kojima je posvećena su planiranje porodice, priprema za porođaj, podrška u eliminisanju stresa, komunikacija roditelja sa decom… Njen cilj je, pre svega, podrška porodici u uspostavljanju funkcionalnih odnosa, koji daju dugoročne rezultate.

Dragana je sertifikovani PCM Coach (Process Communication Model – akreditovan koučing program od strane vodeće koučing asocijacije International Coaching Federation – ICF), Wingwave coach (Besser-Siegmund Institut, Hamburg, Germany), kao i NLP Master (NLP-IN, DV-NLP).

Autor je individualnih i grupnih programa – Koučing priprema za porođaj, Umetnost komunikacije sa decom, Stres pod vašom kontrolom.

Mama je jednog dvadesetogodišnjaka.

Više informacija o Dragani i programima koje održava na aleksicdragana.com

Uvek je možete kontaktirati na telefon: 069 11 92 851

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *